Jau trečius metus žmonės su negalia gali pasinaudoti asmeninio asistento pagalba. Per šešis šių metų mėnesius asmeninio asistento pagalba pasinaudojo 1638 žmonės su negalia, suteikta daugiau nei 532 tūkst. pagalbos valandų, asmeninę pagalbą teikė 956 asmeniniai asistentai.
„Žmonės su negalia aktyviai naudojasi asmeninio asistento pagalba 59 savivaldybėse. Asmeniniai asistentai labai svariai prisideda prie oraus žmonių su negalia gyvenimo – bendruomenėje, moksluose, darbuose ar aktyvaus laiko leidimo laisvalaikiu“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Beveik 62 proc. visų žmonių, šiemet per 6 mėnesius pasinaudojusių asmeninio asistento pagalba, yra darbingo amžiaus (18-64 m.), daugiau nei trečdalis – vyresni nei 65 m. asmenys, apie 5 proc. – vaikai iki 18 m.
Nors kasmet finansavimas iš valstybės biudžeto asmeninei pagalbai teikti didėja (2024 m. skirta 10,5 mln. Eur., 2023 m. – 10,2 mln., 2022 m. – 5,8 mln. Eur), asmeninės pagalbos teikimo poreikis nėra patenkinamas 100 procentų.
2023 m. asmeninio asistento pagalba pasinaudojo 1981 žmogus su negalia, suteikta daugiau nei 114 tūkst. pagalbos valandų, asmeninę pagalbą teikė 1115 asmeninių asistentų. Daugiausia asmeninę pagalbą gavusių asmenų buvo Vilniaus (319), Kauno (288), Marijampolės (224) ir Telšių (224) apskrityse. Daugiausiai, t. y. beveik 38 proc., 2023 m. gavusių asmeninę pagalbą turi fizinę negalią (748 žmonės), beveik penktadalis – kompleksinę negalią (464 žmonių), apie 17 proc. gavėjų – psichikos negalią (343 žmonės).
Pažymėtina, kad 2024 m. įsigaliojus asmeninės pagalbos teikimo tvarkos pakeitimams, asmeninės pagalbos valandinis įkainis negali būti didesnis nei maksimalus pagalbos į namus išlaidų finansavimo savivaldybės gyventojams dydis. 2024 m. II ketv. valandinis įkainis savivaldybėse vidutiniškai siekia apie 9,9 Eur/valandą, t. y. apie 5 proc. mažiau nei 2023 m.
Kas yra asmeninio asistento pagalba?
Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už asmenį su negalia, o atlikti kartu su juo.
Kas gali gauti asmeninio asistento pagalbą?
Asmeninę pagalbą gali gauti visi žmonės su negalia, kuriems šis poreikis yra nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį.
Tokios pagalbos poreikį 2 metams nustato socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.
Asmeninio asistento pagalbą gali teikti fizinis asmuo, kuris su negalia turinčiu asmeniu nėra susijęs artimais giminystės ryšiais, santuokiniais ryšiais ar nėra asmuo, su kuriuo žmogus su negalia gyvena ir tvarko bendrą ūkį neįregistravęs santuokos, taip pat nėra asmens su negalia globėjas ar rūpintojas.
Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti asmeninę pagalbą, turi būti išklausęs 40 akademinių valandų įžanginius mokymus, jeigu neturi Socialinių paslaugų įstatyme nustatyto išsilavinimo, leidžiančio dirbti socialiniu darbuotoju, arba nėra įgijęs socialinio darbuotojo padėjėjo, lankomosios priežiūros darbuotojo ar individualios priežiūros darbuotojo kvalifikacijos pagal socialinių darbuotojų padėjėjo ar lankomosios priežiūros darbuotojo, ar individualios priežiūros darbuotojo profesinio mokymo programą.
Kiek kainuoja asmeninio asistento paslauga?
-Jei žmogui su negalia paskirta ir mokama individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacija, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir 20 arba 30 proc. jo gaunamos individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos (iki 2023 m. gruodžio 31 d. specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba – specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis).
-Jeigu asmeniui su negalia nėra skiriama ir mokama individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacija, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis nustatomas vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka ir negali viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio.
Jeigu žmogaus su negalia, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės nei 352 Eur (dydis aktualus nuo 2024 m. sausio 1 d.), asmeninė pagalba jam teikiama nemokamai.
Okur ji rasti Asistentas numerio tai nėr