Aukštaitija praturtėjo dar vienu pažintiniu taku – Anykščių regioniniame parke įrengtas Storių pažintinis takas, kuris veda prie Struvės geodezinio lanko trianguliacijos punkto. Čia lankytojai gali ne tik suvokti mūsų planetos dydį, bet ir prisiliesti prie Struvės geodezinio lanko istorijos, matavimų metodų.
Šiandien, birželio 21 dieną 17 valandą, Storių kaime vyks pažintinio tako atidarymo renginys ir ekskursija.
Tapk atstumų matavimo specialistu
Anykščių rajone, Storių kaime esantis pažintinis takas yra 1200 metrų ilgio, o jo pabaigoje – laiptai į aukščiausią Anykščių regioninio parko Storių kalvą. Žingsniuodami taku galite panirti į lobio – trianguliacijos punkto – atradimo kelionę. Trianguliacija – tai būdas surasti geodezinius punktus, sudarant trikampių grandines
Visų pirma atstumų matavimų taške galėsite išmatuoti savo pėdos ir žingsnio ilgius, o tada lengvai savo jėgomis atuosite atstumus.
Lanko matavimo taške jus pasitiks 4 metrų ilgio arkinis lieptas per griovį, o šalia jo – tiesus lieptas. Čia sužinosite apie lanko ir tiesės matavimo principus ir patys galėsite juos išmatuoti.
Kitame taške įrengtas Lietuvos teritorijos modelis, o jame – Struvės geodezinio lanko kelią Lietuvoje atkartojanti 23 trikampių kompozicija. Užlipę ant kalvos atrasite lobį – Struvės geodezinio lanko punktą ir atvaizdą, kuris atkartoja žemės dienovidinio lanko formą bei sužosite ne tik apie Storių punktą, bet ir Struvės geodezinį lanką.
Storių geodezinis punktas – tai vienas iš 18 esančių Lietuvoje, į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo sąrašą įrašyto Struvės geodezinio lanko punktų. Jis padėjo nustatyti Žemės formą ir dydį.
Visą kelią jus lydės informaciniai stendai, kurie padės suvokti Struvės geodezinio lanko matavimų principą, sudėtingumą, svarbumą bei unikalumą.
Garsiausias pasaulyje
Struvės geodezinis lankas buvo įrengtas 1816 – 1852 metais tam, kad mokslininkai galėtų nustatyti Žemės formą ir dydį. 2 822 kilometrų ilgio trianguliacijos matavimų sistema driekiasi palei 26° Rytų ilgumos dienovidinį nuo Norvegijos Hamerfesto miesto, esančio Arkties vandenyno pakrantėje, iki prie Juodosios jūros esančio Izmailo miesto Ukrainoje.
Tai didžiausias pasaulyje išmatuotas geodezinis lankas. Jis ypatingas – kerta net dešimt valstybių: Norvegiją, Švediją, Suomiją, Rusiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Baltarusiją, Ukrainą ir Moldovą.
Geodezinio lanko punktuose kampams matuoti statytos medinės piramidės – trianguliacijos bokštai. Kai kurie iš jų būdavo net 50 metrų aukščio. Trianguliacijos grandinę sudaro 258 trikampiai, kurių viršūnės yra įtvirtintos vietovėje geodeziniais ženklais. Dažniausiai punktų centrai buvo įtvirtinti ženklais iš lauko akmenų ir sutvirtinti kalkių skiediniu. Viršuje įmontuotame akmenyje buvo išgręžiama skylė ir pripilama švino.
Geodezinio lanko matavimai prasidėjo Lietuvoje. Juos 1816 – 1821 metais vykdė estų kilmės carinės Rusijos kariuomenės karininkas Karolis Teneris. Jam sujungus savo matavimus su Dorpato, dabar – Tartu universiteto profesoriaus Frydricho Georgo Vilhelmo von Struvės trianguliacine grandine, buvo sudaryta pagrindinė trianguliacijos punktų grandinės atkarpa. Vėliau ji buvo tęsiama į Šiaurę bei į Pietus ir pavadinta Struvės vardu.
Nuo 1852 m. iki pat XX a. vidurio, kai atsirado palydoviniai matavimų metodai, šio lanko matavimai taikyti apskaičiuojant Žemės modelius geodezijoje, kartografijoje, astronomijoje ir navigacijoje.
Neįtikėtina, tačiau matavimai buvo labai tikslūs – paklaida tebuvo 3 milimetrai vienam kilometrui.
Skatina keliauti
Storių pažintinis takas buvo įrengtas įgyvendinant 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą, o taip pat sukurtas tarptautinis turistinis maršrutas, kuriuo skatinama keliautojus susipažinti su Struvės geodeziniu lanku keturiose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Suomijoje. Daugumą Struvės geodezinio lanko punktų sunku pasiekti, bet vis dėlto, yra punktų, kurie yra pritaikyti lankymui. Be to, projekto metu trijų Struvės geodezinio lanko punktų – Storių, Lietuvoje bei Jekabpilio ir Daborkalnio, Latvijoje infrastruktūra buvo atnaujinta, tad šias vietas ne tik patogu pasiekti, bet ir galima gauti vertingų žinių.
Galima pasirinkti skirtingos trukmės ir atstumo maršrutus – nuo dviejų dienų aplankant Lietuvos ir Latvijos punktus, iki penkių dienų, aplankant – Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją. Lietuvoje siūloma aplankyti 4 punktus – Paliepiukus, Meškonis, Storius ir Gireišius, Latvijoje – 4, Estijoje – 3, o Suomijoje – 1 punktą.
Storių pažintinio tako atidarymas
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija džiaugiasi galėdama pranešti, kad Anykščių regioniniame parke, Storių kaime bus atidarytas naujas 1,2 km ilgio Storių pažintinis takas. Jis veda prie vieno iš 18 Lietuvoje esančių Struvės geodezinio lanko, kuris įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, punktų.
Tikimės, kad takas taps dar vienu turistų traukos objektu ir bus įtrauktas į tarptautinius turizmo maršrutus, mat Struvės geodezinis lankas vienija net 10 šalių.
Labai buvo įdomu pamatyti šį objektą ,tačiau keklias iki jo labai ,labai dulkėtas.Norėtūsi asfalto.Objektas vertas dėmesio.
Kartu su staripsniu pateikiamos foto nuotraukos konstatuoja darbų trūkumus ir/ar techninę nekometenciją tako projektuotojų. Atliekant naujos infrastruktūros įrengimus, pėsčiųjų ir dviračių eismo lieptus neišsprestas eismo dalyvių saugumas ir persikėlimas per griovą lieptu.
Vertėtų saugomų teritorijų direkcijai dar kartą pasitikrinti SRT normatyvus ir tik ištaisius trūkumus atidaryti naudojimui taką, užtikrinat keliautojų judėjimo saugumą.
Graziai padaryti,tyk keles davažiaut labai prastas…
žurnalistai kaip visada – viršūnėje. Pezalų prirašyta, esmės, kur koordinatės, adresas, nuorodos, kur ir kaip žmonėms atvykti, eilinį kartą nėra…
Nemokintini… Straipsnis spausdintas „Anykštoj” jau anksčiau. Rašiau komentare, kad reikia nuorodų atvykimui, nes tikrai neaišku kur renginys vyks. „Pasitaisė”, straipsnį perspausdino, reikalingos informacijos neįdėjo.
tai taip ir „skatina” turizmą… Važiuokit, eikit ir ieškokit, gal surasit