Lygiai per miesto gimtadienį, liepos 22 dieną, iškilmingai buvo atidaryta paroda “Dingusio karališkojo Anykščių dvaro atmintis”. Projektas buvo inicijuotas kultūros vizinieriaus Vytauto Balčiūno, subūrusio istorijos mokslininkų komandą: Simoną Matulevičių ir Dalią Tarandaitę. Jų atradimų pagrindu Anykščių menų centras (vadovas Tomas Tuskenis, kuratorė Rita Babelienė) užsakė UAB Ekspobalta (autorė Gertrūda Šimonė) sukurti parodą-karalių sostų instaliaciją su informaciniais stendais.
Atidarymo ceremoniją papuošė Anykščių kultūros centro senovinių šokių ir istorinių kostiumų kolektyvas “Baltoji pavana” (vadovė Jūratė Useliene). Jų grožį ir karališką iškilmingumą geriausiai perteikia nuotraukos ir filmuota medžiaga.
Atidarymo metu buvo pristatyta ką tik iš spaustuvės atvykusi solidi, dvikalbė iliustruota 160 psl. knyga “Valdovai Anykščiuose”.
Kaip teigė parodos idėjos autorius Vytautas Balčiūnas, istoriniai šaltiniai liudija, kad sklype netoli tos vietos, kur Anykšta įteka į Šventają, o dabar yra Menų inkubatorius ir Anykščių Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė, jau penkioliktajame amžiuje stovėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaras. 1442-aisiais dvarą aplankė Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras Jogailaitis, pirmasis paminėjęs Anykščius ir fundavęs Anykščių parapijos įsteigimą. Jo įgaliotas dvaro vietininkas Radvila Astikaitis valdovo valia pastatęs pirmąją Ankščių bažnyčią. Remiantis jų paliktais dokumentais buvo prieitas konsensusas Anykščių (Onixti) gimimo diena laikyti 1440 metų liepos 22 dieną.
Paroda-sostų instaliacija yra padaryta iš tvirtos medžiagos-metalinių konstrukcijų. Kaip sakė UAB Ekspobalta vadovas S.Valius, vaizdinė medžiaga yra tokia atspari, kad ji laisvai atlaikytų sniegą ir šalčius. Pagrindinis rizika yra žmogiškas faktorius: vandalai, benamiai ir biurokratai, kurie imtųsi ieškoti priekabių, ar gauta užtektinai leidimų tokiai istorinės atminties gaivinimo instaliacijai.
Autorius Laimas FERGIZAS
Štai, vėl pasigirdo kalbos, pabrėžiančios socialinę atskirtį žmonių, kurie neturi pastovas gyvenamo būsto. Norisi paklausti šventės rengėjų ką jie padarė, kad bendruomenės nariai iš kitokios socialinės atskirties neturėtų tokių apibūdinimų kuriuos čia jiems priskiria.
tikrai ko gero nelegalus statinys
Kai mero patarėju buvo liberalas, tai net už vasaros kavinės skėtį be suderinimo su savivaldybės administracijos leidimus išduodančių skyriumi vietinius verslininkus ant savivaldybės koto traukė, o dabar nenuostabu, kaip su tubingu buvo, tai čia tik mažas krislas akyje iš to gali būti-pamirksės ir praeis…
Cia ne statinys, o laikina info stendu konstrukcija, nesipaioniokim.
skėtis vasaros terasos kavinei taip pat ne statinys, o leidimo feikalujama
Legalus
Ar buvo suderinta su visomis valstybės kontrolkuojančiomis instiucijomis,jei pranšame apie tai užsiminė
iš tikrųjų šios instaliacijos konstrukcijos , kaip mažoji miesto architektūros dalis saugomoje teritorijoje galėjo atsirasti tik gavus visus institucijų leidimus, jeigu to nėra-blogas pavyzdys.
Jeigu blogą pavyzdį demonstruoja valdžia ir jos pavaldžios įstaigos, tai jau ne valdžia, o anarchija.
Lauksime tęsinio….
Noriu ta knyga isigyti, kur pirkti galima?
Gerai raso, puikiai filmuoja Fergizas, galetu buti puikus zurnalistas gimtineje, galetu grizti i Anykscius ir kurti jame kulturos kurorta. Butu gimtinei didziule parama ir mamai dziaugsmas.