Spalio 28 d. minime iškilaus istoriko, publicisto ir visuomenės veikėjo, profesoriaus Antano Tylos (1929–2018) 95-ąsias gimimo metines. Šiai progai paminėti Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje atnaujinta ekspozicija „Profesoriaus Antano Tylos asmeninės bibliotekos atodangos“.
Parodoje eksponuojamos pirmosios A. Tylos asmeninės bibliotekos knygos, kurias namuose pradėjo kaupti istoriko brolis Kazys Tyla. Tai Vaižganto „Pragiedruliai“ (1942 m.), „Jack London „Jūros vilkas“ [Džeko Londono „Jūrų vilkas“] (1930 m.) bei kiti iki 1940 m. išleisti leidiniai. Yra išlikęs asmeninės bibliotekos pirmųjų knygų sąrašas, kuriame brolio K. Tylos įsigytos knygos bei paties profesoriaus pradėti komplektuoti leidiniai, tokie kaip: Akiras „Anykščiai“ (1928), Viljo Saraja „Išpirktasis kraštas“ (1943), Balys Sruoga „Lietuvių liaudies dainų rinktinė “(1949) ir kiti.
Savo prisiminimuose bibliotekos savininkas rašo, kad studijuodamas pagal galimybes pirko istorinės literatūros ir lietuvių autorių knygas. Iš to laikotarpio yra Prano Vaičaičio „Rinktinė“ išleista 1956 m., kurioje A. Tyla tais pačiais metais birželio 19 d. paliko įrašą: „Šiandien išlaikiau paskutinį valstybinį – Lietuvos istorijos – egzaminą ir tuo užbaigiau Universitetą, kuriame penkius metus sėmiausi žinias. Tuos penkius metus jaučiu savyje kaip gurkšnį gaivinančio (gyvenimo) vandens. Šis vanduo įsiliejo į kraują ir niekad neišnyks, kaip neišnyksta vaisius ant sveiko ir apvaisinto medžio žiedo“.
Profesorius buvo ne tik istorikas, bet ir literatas. Išliko jo eilėraščių sąsiuviniai, tarp kurių ir pirmieji poezijos posmai, užrašyti 1947 m. spalio 29 d. Viešosios bibliotekos savanorė Edita Stiklinskaitė atrado 65 ranka rašytus A. Tylos eilėraščius, kurie nebuvo publikuoti.
Parodoje eksponuojami ir A. Tylos asmeninės veiklos užrašai: nuo jaunystės dienų pirmųjų dienoraščių iki nepublikuotų eilėraščių. Pirmasis dienoraštis pradėtas 1949 m. gegužės 10 d. ir tęstas iki 1952 m. pabaigos. Dienoraščiai, rašyti su pertraukomis iki pat 2013 m.
Tvarkant profesoriaus A. Tylos asmeninėje bibliotekoje esančius rankraščius, atrasta daug vertingos medžiagos, suteikiančios gilesnį supratimą apie mokslininko gyvenimą, darbą ir kūrybą. Profesorius išsaugojo originalius savo išsilavinimo dokumentus, įskaitant Burbiškio pradžios mokyklos penkių skyrių baigimo pažymėjimą (1943 m.) bei Anykščių gimnazijos įvairių mokslo metų baigimo dokumentus. Istorikas fiksavo savo tarnybinę veiklą kalendoriuose, užrašų knygelėse bei įvairiuose sąsiuviniuose nuo 1968 m. iki 2007 m. Šie užrašai suteikia išsamų vaizdą apie jo akademinius ir administracinius pasiekimus bei iššūkius. Rinkdamas istoriografiją moksliniams leidiniams, A. Tyla sukaupė daugybę medžiagos, įskaitant dokumentų ir mokslinių leidinių išrašus iš įvairių archyvų ir bibliotekų Lietuvoje bei užsienyje. Surinkti dokumentai turi didelę išliekamąją vertę ir gali būti naudojami tolimesniems moksliniams tyrimams. Yra nepublikuotų rankraščių apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį ir Garšvių knygnešių draugijos veiklą, kuriai A. Tyla skyrė ypatingą dėmesį.
Parodoje eksponuojama brošiūrėlė „Maldos taikai išprašyti“, kurią 1916 m. spausdinimui parengė knygnešys Jurgis Bielinis. Taip pat eksponuojami Ūdros Ipolito prisiminimai, kuriuose rašoma apie knygnešio J. Bielinio veiklą ir minėtos brošiūros atsiradimą. Profesorius reikšmingai prisidėjo prie lietuviškosios spaudos draudimo istorijos tyrinėjimo. Jo surinkta medžiaga, žmonių atsiminimai bei išlikę archyviniai dokumentai turi didelę reikšmę tyrinėjant knygnešių veiklą.
Prof. A. Tylos bibliotekoje keli šimtai knygų su žymių žmonių autografais, dedikacijomis, dovanojimo įrašais. Įvairūs atradimai – suteikia gilesnį suvokimą apie anykštėno mokslininko indėlį į lietuviškos kultūros, švietimo ir spaudos istorijos tyrimus bei jo asmeninį kūrybinį gyvenimą. Iš Anykščių krašto kilusios rašytojos Jurgos Žąsinaitės profesoriui dovanotoje knygoje „Azuritijos kardinolai“ (2017 m.) gausu radinių: tekstai rašyti ranka, pasižymėti puslapiai su pastabomis, knygoje – įvairios straipsnių iškarpos iš laikraščių, kuriuose A. Tyla rašė apie knygos autorę. Viename tekste 2017 m. spalio 2 d. profesorius rašė: „Istorijos rašymas niekada nesustoja ir niekada nesibaigia. Mums duotame laike mes kiekvienas norėdami ar nenorėdami kuriame arba rašome žmonijos istoriją, kartais nelabai kreipdami dėmesio ar plunksna dažoma į tikrai tos spalvos rašalą, kuriuo rašoma įprastas pagal mūsų moralinius principus gyvenimo naratyvas“.
Šiandien per asmeninės bibliotekos tyrinėjimus, atradimus tęsiasi kraštiečio istoriko, principingo mokslininko A. Tylos gyvenimo istorijos pasakojimas.
Viešosios bibliotekos informacija
Kaip įdomu būtų prisiliesti prie istorijos