Gyventojus vis dažniau domina ne tik kiaušinių kaina, bet ir jų maistinė vertė bei vištų laikymo sąlygos. Tai patvirtina pagrindinio Lietuvos kiaušinių rinkos žaidėjo „VG Agroholding“ pardavimai. 2016 m. pabaigoje ant kraiko, o ne narvuose, laikomų vištų kiaušiniais prekiauti pradėjusi bendrovė pastaraisiais mėnesiais skaičiuoja keleriopą tokios produkcijos pardavimų augimą.
„Nors bendras tokių kiaušinių kiekis dar nėra įspūdingas, augimas stabilus ir užtikrintas – žmonės ieško natūralesnių produktų, atsižvelgia į tai, kaip gyvena kiaušinius dedantys paukščiai. Didėjantis pirkėjų sąmoningumas lėmė mūsų sprendimą šiemet tokius kiaušinius tiekti ne vienam prekybos tinklui Lietuvoje, tai garantuoja dar spartesnį vartojimo augimą 2017 m.“, – sako „VG Agroholding“ vadovas Tomas Strumskas.
Pasak bendrovės vadovo, jau dabar aišku, kad kiaušinių rinkos ateitis tiek Lietuvoje, tiek likusioje Europoje neatsiejama nuo ne narvuose laikomų paukščių ir kuo natūralesnių produktų.
„Kiaušinių gamintojų jau nestebina, kai tipinis Vakarų europietis vengia narvuose gyvenančių paukščių kiaušinių. Dėl to šie kiaušiniai iš Rytų Europos neberanda kelio į Vakarų Europos lentynas – žemesnė jų kaina nebėra lemiamas veiksnys šiose valstybėse. Panašiai ima rinktis ir Lietuvos pirkėjai. Čia ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai leidžia veiksmingai konkuruoti su pigesniais narvuose laikomų paukščių kiaušiniais iš tokių šalių kaip Ukraina, Latvija ar Lenkija“, – pastebi „VG Agroholding“ vadovas.
Pasak jo, augdami ne narvuose, o ant kraiko, paukščiai turi daugiau vietos, gali vaikščioti, ištiesti sparnus ar net paskraidyti. Toks vištų auginimas – neabejotinai humaniškesnis, šiomis sąlygomis paukščiai patiria mažiau streso ir diskomforto.
Pagrindinis Lietuvos kiaušinių ir jų produktų rinkos žaidėjas pastebi dar vieną tendenciją – vartotojai vis dažniau renkasi „Rido“ ir kitus aukštesnės vertės kiaušinius. Juos dedančios vištos lesinamos pašaru be genetiškai modifikuotų produktų, absoliučiai didžiąją dalį jų mitybos racione sudaro Lietuvoje užauginti kviečiai, kukurūzai ir ankštinės kultūros.
Vištų laikymo būdą ir kiaušinių kilmės šalį pirkėjai gali sužinoti vos pravėrę pakuotę. Pirmasis skaičius ant kiaušinio nurodo, kaip laikomos dedeklės vištos: 1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai; 2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai; 3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai; 0 – Ekologiškieji kiaušiniai.
Po skaičiaus keliaujanti raidžių seka nurodo kodą šalies, kurioje – dedeklių vištų laikymo vieta. Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijoje – LV, Ukrainoje – UA, Lenkijoje – PL ir panašiai.
„VG Agroholding“ vadovas neslepia, kad narvų neribojamos vištos reikalauja daugiau priežiūros, sulesa daugiau pašaro, joms reikia ir daugiau ploto.
„Ant kraiko laikomų vištų kiaušinių savikaina, palyginti su narvuose auginamų paukščių produkcija, išauga maždaug 20 proc. Vis dėlto tokiems kiaušiniams įsigalint rinkoje, šios krypties investicijos yra neišvengiamos ir ilguoju laikotarpiu tikrai pasiteisins“, – tvirtina T. Strumskas.