
Rajono valdžiai prakalbus apie miesto autobusų stoties tvarkymą, viešojoje erdvėje girdėti įvairiausių nuomonių. Apie tai savo mintis portale anyksta.lt išsakė ir savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė.
„Norime išsamiai paaiškinti apie Kūrybines dirbtuves „Senosios Anykščių autobusų stoties vietos urbanistinės idėjos“
Prieš metus Lietuvos architektų sąjunga pateikė paraišką Lietuvos kultūros tarybai prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kūrybinėms dirbtuvėms finansuoti. Anykščių rajono savivaldybė šiame projekte – partneris
Projektą (t.y. kūrybines dirbtuves) ir įgyvendino Lietuvos architektų sąjunga kartu su Anykščių rajono savivaldybe (kaip partneriu).
Šiais, 2015 metais Lietuvos architektų sąjunga gavo finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos. Remiama suma – 9500 eurų (partnerio privalomas prisidėjimas – 20 procentų, kaip ir visiems Lietuvos kultūros tarybos finansuojamiesms prokeltams).
Miesto valdžia rūpinasi Anykščių įvaizdžiu, aplinkos kokybe, todėl jokių kurorto statuso siekiančiam miestui keliamų reikalavimų nebeatitinkanti dabartinė autobusų stotis paskatino inicijuoti kūrybines dirbtuves „Senosios Anykščių autobusų stoties vietos urbanistinės idėjos”. Ši vieta tarsi miesto vizitinė kortelė – yra Anykščių regioniniame parke, Anykščių miesto istorinės dalies teritorijoje, pagrindinėje miesto gatvėje, šalia Šventosios upės, Turizmo informacinio centro, Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus.
2015 metų rudenį vykusių dirbtuvių metu trys architektų komandos – „Studija 2a”, „Vilniaus archprojektas” ir „Vilniaus architektūros studija” – kūrė senosios Anykščių autobusų stoties teritorijos sutvarkymo urbanistines, architektūrines-menines koncepcijas. Juk tai kone pati svarbiausia Anykščių miesto vieta, geriausiai apžvelgiama įvažiuojant į Anykščius, leidžiantis nuo kalno lanku, iš kur atsiveria panorama su upe, bažnyčia ir Anykščių senamiesčiu.
Siūlomos idėjos iškristalizavo kelias bendras tendencijas. Jos parodo, į ką turėtų būti atkreiptas miesto valdžios ir kūrėjų, kursiančių ateityje objektus aplink šią teritoriją, dėmesys.
Teritorijos svarba ir reikšmingumas neginčijamas – tai akistata su Anykščiais, čia turėtų būti sudarytos visos sąlygos grožėtis atsiveriančiu reginiu nuo autobusų stoties pusės. Reikia ir būtina priimti šios teritorijos tvarkymą kaip progą išlaisvinti miestą nuo transporto srautų. Anykščiai pernelyg vertingi, kad būtų paaukoti automobilių okupacijai.
Dar kartą paaiškiname, kad būtent šios kūrybinės dirbtuvės – tai geriausio urbanistinio sprendimo ieškojimų kūrybinės dirbtuvės, o ne vieno ar kelių pastatų architektūrinio projekto kūrybinės dirbtuvės. Tai labai svarbios miesto dalies analizavimas bendrąja prasme“, – komentare rašo D.Gasiūnienė.