Baigiantis metams pats metas pažvelgti, kokie 2016 metai buvo anykštėnams, apie kokias aktualijas šiais metais rašėme „Anykštos“ puslapiuose.
Direktorius. Sausio 1-ąją Anykščių pramogų ir sporto centro „Kalita“ vadovu paskirtas Ramūnas Blazarėnas, iki tol dirbęs Ukmergės alaus daryklos „Vilkmergė“ direktoriumi. Į centro vadovo pareigas R.Blazarėnas paskirtas be konkurso.
Autobusas. Sausio 7-osios naktį du paaugliai iš Aulelių globos namų nugvelbė įstaigos mikroautobusą ir, juo nuvažiavę apie 50 kilometrų, nulėkė nuo kelio ir apsivertė. Įvykis dviem globos namų darbuotojams kainavo darbą.
Neįgalusis. Sausio 23-ąją rašėme apie absurdišką situaciją, kai Troškūnų seniūnijoje gyvenančiam, kojų neturinčiam neįgaliajam nebuvo valomas kelias iki namų, nes, anot tuometinio Anykščių savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Sauliaus Rasalo, jei kelias veda mažiau kaip prie trijų sodybų, tai ne kelias, o privažiavimas, kurio valyti nereikia.
Tragedija. Sausio 23–osios naktį Anykščių rajoną sukrėtė tragedija – užsidegus Svėdasų girininkijos pastatui, žuvo trys ten nakvoję miško darbininkai.
Vagys. Naktį iš sausio 26 į 27- ąją Anykščių mieste siautė automobilių katalizatorių vagys. Nuo jų nukentėjo bent jau aštuoni automobilių savininkai.
Ambasadorius. Vasario 16-ąją Kurkliuose ir Užunvėžyje lankėsi Japonijos ambasadorius Toyei Shigeeda, kuris aplankė Nepriklausomybės akto signataro Stepono Kairio gimtinę.
Streikas. Vasario 22-23 dienomis Anykščiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, streikavo mokytojai.
Vardas. Valstybinė kalbos inspekcija už vieną iš gražiausių įmonių pavadinimų apdovanojo įmonę iš Anykščių. Ja tapo Anykščių menų inkubatoriuje kosmetiką iš natūralių medžiagų gaminanti UAB „Pilnatvė“. Bendrovės direktorė – Renata Paramonava.
Sankryžos. Kovo mėnesį internetiniame naujienų portale www.anyksta.lt virė aistros – publikavome Anykščių rajono mero patarėjo Donaldo Vaičiūno pareiškimą apie Anykščių sankryžų stebėjimą filmavimo kameromis. Paaiškėjo, kad vairuotojai buvo stebimi savivaldybės iniciatyva. Sankryžoje ties A.Vienuolio progimnazija per porą mėnesių užfiksuota apie 800 pažeidimų.
Sutartis. Kovo 11-ąją Anykščių menų centre, Angelų muziejuje, buvo pasirašyta Seinų (Lenkija) ir Anykščių savivaldybių bendradarbiavimo sutartis.
Sostinė. Kovo pabaigoje rajono Taryba pritarė bandymui dalyvauti 2022 metų Europos kultūros sostinės konkurse ir oficialiai susipažino su idėja pakeisti medines Anykščių šv.Mato bažnyčios duris meniškomis už 192 tūkstančius eurų.
Atlyginimai. Balandžio 16-osios laikraštyje pirmą kartą rašėme apie sumažintas kultūros darbuotojų algas. Anykščių valdžia tvirtino, kad pinigai 2015 metų lygiui išlaikyti nebuvo gauta, o Kultūros ministerija tvirtino, kad pinigai savivaldybei pervesti.
Pareigos. Balandžio 29-ąją Panevėžio miesto vyriausios architektės pareigas ėmė eiti buvusi Anykščių rajono vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė.
Klebonas. Gegužės 7-ąją rašėme, kad Kavarsko parapijoje keičiasi kunigai – tuometinis klebonas Norbertas Martinkus iškeltas į Kėdainius, o į Kavarską atkeltas 36-erių metų dogminės teologijos daktaras, disertaciją apsigynęs Romoje, Nerijus Vyšniauskas.
Suolelis. Gegužės 13-ąją skverelyje prie Anykščių kultūros centro atidarytas skulptoriaus Klaudijaus Pūdimo sukurtas monumentas „Suolelis“, skirtas žuvusiems viešintiškiams režisieriams Galinai ir Vytautui Germanavičiams atminti. Girnos formos suolelis – tai aliuzija į režisierių puoselėtą Klojimo teatrą, gyva obelis susieja su jų sodu…
Apskrito suolelio viduryje pasodinta jau žiedais turtinga obelėlė. Ją padovanojo ŽŪB „Ažuožerių sodai“. Iš viso šis projektas kainavo 6 270, 53 euro.
Persikėlė. Gegužės 20-ąją Anykščių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba oficialiai įsikūrė buvusiose LESTO daugiau kaip 1000 kv. m užimančiose patalpose, kuriose yra treniruoklių salė, džiovyklos, garažai, erdvūs kabinetai.
Pilis. Gegužės 20-ąją Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis pasirašė medinės pilies statybos ant Šeimyniškėlių piliakalnio sutartį su kupiškėnų įmone UAB „Povilo Gurklio firma“.
Piliečiai. Rajono Garbės piliečio vardo suteikimo komisija nusprendė, kad Anykščių Garbės piliečiais taps mokytojas Vaclovas Bražėnas ir kunigas Saulius Filipavičius. Kunigas garbės piliečio titulo atsisakė.
Škvalas. Birželio 17-osio vakarą ir naktį Anykščių rajono neaplenkė škvalas, kuris vertė medžius ir plėšė elektros energijos tiekimo linijas.
Sostinė II. Birželio mėnesį paaiškėjo, jog Anykščiai Europos kultūros sostine 2022 metais nebus. Savivaldybės paraiška į tolimesnį konkurso etapą neprasibrovė.
Narkotikai. Policija, pasitelkusi tarnybinį šunį Ūką, rado narkotikų pas šešis į alternatyviosios muzikos festivalį „Devilstone“ atvykusius vilniečius.
Traukinukas. Anykščių turizmo centras už 38 500 eurų įsigijo naudotą pramoginį traukinuką.
Pastatas. Rugpjūčio 6-ąją rašėme apie tai, kad Naujuosiuose Elmininkuose apleistą valgyklos pastatą įsigijo mero K.Tubio sūnus. Dėl šio įvykio merui teko aiškintis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijai.
Reitingas. Žurnalo „Veidas“ paskelbtuose tradiciniuose geriausių šalies gimnazijų reitinguose Anykščių rajono gimnazijos į pirmąjį šimtuką nepateko. Aukščiausiai reitinguota Anykščių J. Biliūno gimnazija užėmė 142 vietą iš 346 šalies gimnazijų.
Alkoholis. Daugeliui šalies prekybos tinklų su Sveikatos apsaugos ministerija pasirašius memorandumą dėl alkoholio prieinamumo mažinimo, anykštėnai, kaip ir kitų rajonų gyventojai pirkdami alkoholį, turėjo nepamiršti asmens amžių patvirtinančio dokumento. Nutarimas sukėlė daug aistrų visuomenėje ir galiausiai Seime buvo uždraustas.
Išteisino. Rugsėjo 6-ąją Anykščių rajono apylinkės teismas išteisino Troškūnų seniūnijos gyventojus Vaidotą ir Mantą Grincevičius ir jų pusbrolį Giedrių Sasnauską, kurie buvo kaltinami kurstę smurtą prieš vaikus. Vaikinai sukūrė ir socialiniame tinkle „You Tube“ patalpino dainos „Šėtone, prašau“ klipą. Prokuratūra šį sprendimą apskundė Panevėžio apygardos teismui.
Pilis. Rugsėjo 27-ąją oficialiai pradėta statyti pilis ant Šeimyniškėlių piliakalnio. Į piliakalnį įkasta simbolinė Vorutos pilies sija.Čia taip pat palikti šeši ženklai – trys pilies statybų deklaracijos, dvi monetos – 1997 metų laidos lietuviškas centas ir 2016 metų laidos euras, taip pat mažas gabalėlis rąsto, kurį piliakalnio teritorijoje iškasė archeologas Gintautas Zabiela. Kapsulę į žemę įleido buvę rajono merai Saulius Nefas, Alvydas Gervinskas, dabartinis meras K. Tubis, archeologas doc. dr. Gintautas Zabiela, pilį statysiančios UAB „Povilo Gurklio firma“ vadovas Povilas Gurklys ir profesorius Antanas Tyla. Iki kitų metų lapkričio planuojama pastatyti du pilies bokštus ir dalį gynybinės tvoros. Tam savivaldybės biudžete numatyta skirti 308 558 eurus.Pasibaigus pirmajam etapui savivaldybė sieks, kad čia vyktų edukacinės programos.Pilies statybos idėją Anykščiai puoselėjo daugiau nei dešimtmetį.
Nuteisė. Panevėžio apygardos teismas 44-erių keramikui Andriui Rozanovui už tyčinį žmogaus nužudymą skyrė aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę. Šių metų vasario 17 dieną į sodybą Kurklių seniūnijos Kališkų kaime, kurioje gyveno keramikas A.Rozanovas, atėjo Kurklių II kaime gyvenęs jo bendraamžis Sergej Kovaliov. Vyrai pirtyje gėrė alkoholinius gėrimus, o vėliau tarp jų kilo konfliktas. Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad nužudytajam į galvą kirviu A.Rozanovas sudavė ne mažiau kaip 16 smūgių. Žmogus mirė iškart. A.Rozanovas netrukus paskambino savo motinai ir prisipažino nužudęs žmogų, jos paprašė iškviesti policiją, nes pats nepajėgė surinkti numerio.
Rinkimai I. Spalio 9-osios rinkimuose į Seimą Anykščių – Panevėžio rinkiminėje apygardoje tarp partijų laimėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, surinkusi 30,25 procento balsų, antri liko Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, surinkę 20,82 procento balsų.
Išsiskyrė. Prieš antrąjį Seimo rinkimų turą bene pirmą kartą į viešumą išlindo nesutarimai tarp mero K. Tubio ir Anykščių skyriaus liberalų pirmininko Luko Pakelčio. Meras antrajame rinkimų ture pareiškė remiantis „valstiečių“ kandidatę Gretą Kildišienę, o Anykščių liberalų lyderis – „konservatorių“ Sergejų Jovaišą.
Rezultatas. Spalio 23-čią dieną Anykščio – Panevėžio rinkiminėje apygardoje vienmandačiuose rinkimuose laimėjo „valstietė“ 31 -erių metų Greta Kildišienė.
Vienuolynas. Spalio pabaigoje šalies žiniasklaida tiesiog „ūžė“ – viename skelbimų portale pasirodė skelbimas, kuriame siūlyta nusigriovimui įsigyti XVI amžiaus buvusio Surdegio stačiatikių vienuolyno pastatą. Paaiškėjo, kad senovinis pastatas nebuvo laikomas kultūros vertybe.
Reketas. Lapkričio 4-ąją Panevėžio apygardos teismas ėmė nagrinėti reketo bylą, kurioje 23 metų Anykščių rajono gyventojas Justinas Survila kaltintas iš LR prezidentės Dalios Grybauskaitės reikalavęs 5 milijonų eurų. Vyras grasino, jog jei negaus pinigų, susprogdins po dvi bombas penkiose šalies mokyklose.
Etika. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nutraukė tyrimą dėl mero Kęstučio Tubio elgesio atitikties Viešų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms. Komisija nusprendė, kad nėra įrodančių duomenų, jog meras K.Tubis būtų pasinaudojęs tarnybine padėtimi ar perdavęs sūnui informaciją apie parduodamą buvusios valgyklos pastatą Naujuosiuose Elmininkuose.
Šiukšlės. Anykščių rajono taryba pakeitė mokestį už šiukšles rajono gyventojams. Taryba miestų gyventojams šiukšlių išvežimo kainą sumažino, o kaimų – padidino.
Tęsiasi teismai dėl šiltnamių. Beveik visus 2016 metus vykstant ūkininkų Juškų šiltnamių statyboms vyko ir teismai. Šalia Anykščių, Vikonių kaime, baigiami statyti 10 mln. eurų vertės šiltnamiai. 7,5 mln. eurų paramos gauta iš ES. Šiltnamiai statomi ant kvarcinio smėlio klodų Juškoms priklausančioje žemėje. Į teismą kreipėsi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, o atsakovais patraukti ūkininkas Audrius Juška bei jam šiltnamių statybos leidimą ant kvarcinio smėlio klodų išdavusį Anykščių rajono savivaldybės administracija. Anykščių rajono apylinkės teismas 2016 m. birželio mėnesį laikinai sustabdė statybos leidimo galiojimą. Po kurio laiko Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija bei A. Juška sudarė taikos sutartį, kurią patvirtino Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė. Tačiau trečioji šalis – AB “Anykščių kvarcas“ – šį Anykščių rajono apylinkės teismo sprendimą apskundė aukštesnės instancijos – Panevėžio apygardos teismui. O pastarasis bylą grąžino nagrinėti iš naujo Anykščių rajono apylinkės teismui.
Krizė. Gruodžio pradžioje Anykščiuose kilo valdžios krizė. Pareiškimus išeiti iš darbo parašė mero K. Tubio komanda – savivaldybės administracijos direktorė Veneta Veršulytė, jos pavaduotojas Saulius Rasalas, mero patarėjas Kęstutis Indriūnas. Galiausiai liberalai pasitraukė iš rajono valdančiosios daugumos.
Laureatė I. Gruodžio 8 dieną A. Baranausko literatūrinė premija įteikta kaunietei poetei, Lietuvos rašytojų sąjungos narei Erikai Drungytei už pernai išleistą eilėraščių knygą „Patria“. Ši premija teikiama šeštąjį kartą.
Laureatė II. Gruodžio 10-ąją dieną Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija įteikta rajono Kultūros tarybos narei, Anykščių J.Biliūno gimnazijos bibliotekininkei Renatai Miškinienei.
Dauguma. Gruodžio 13-ąją sudaryta nauja Anykščių rajono valdančioji dauguma. Koalicinę sutartį pasirašė 15 rajono Tarybos narių iš 25. Koalicinę sutartį pasirašė visi 5 rajono Taryboje esantys konservatoriai, 3 „valstiečiai“, 2 „darbiečiai“, 2 nepartiniai A. Liogės visuomeninio komiteto atstovai, pagal socdemų sąrašą išrinktas A. Zuoko liberalas Alvydas Gervinskas, Liberalų sąjūdžio atstovas Donatas Tuska bei pats meras Kęstutis Tubis.
Premija. Kultūros ministerija paskelbė, kad vienu iš aštuonių kūrėjų, kuriems skiriama Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premija, tapo Paryžiuje (Prancūzija) gyvenantis iš Anykščių kilęs rašytojas 54 -erių metų Valdas Papievis. Rašytojas gyvena Paryžiuje, dirba „Laisvosios Europos“ radijuje.
Atšaukė. Gruodžio 21 dieną atšaukta savivaldybės lygio ekstremali situacija dėl afrikinio kiaulių maro. 8-iose rajono seniūnijose, išskyrus Kavarsko ir Kurklių, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymu buvo išskerstos – maždaug apie 600 gyventojų laikomų kiaulių.