Kodėl policininkai neretai už vairo sėda neblaivūs, kodėl padaro avarijas ir iš įvykio vietos pabėga, nesuteikę sužalotam žmogui pagalbos, kodėl vis dar kelių patruliai ima
kyšius ir ką reikėtų daryti, kad policijos pareigūnų įvaizdis visuomenės akyse pakiltų? Į šiuos klausimus atsako Anykščių PK viršininkas Rimantas ČEPULIS.
Kodėl policininkai neretai už vairo sėda neblaivūs?
Kai kurie gal tikisi iš kolegų atlaidumo šioje srityje, bet paaiškėjus tokiems faktams, nukentės ir toleravę tokį pažeidimą, jie bus griežtai baudžiami už pareigų neatlikimą. Kovojant su pareigūnų negatyviais veiksmais, norėtųsi pagalbos ir objektyvios informacijos iš visuomenės. Prašytume visų, kurie mato teisės pažeidimus, netoleruotinus pareigūnų veiksmus – nebūti abejingais, paskambinti ar parašyti el. laišku vadovams arba pranešti nemokama pasitikėjimo linija. Visi pranešimai yra kruopščiai tiriami. Manau, kad kuo toliau, tuo rečiau pareigūnai „sėda už vairo” neblaivūs. Nustačius tokius faktus – be jokių išlygų pareigūnai atleidžiami iš darbo, o už patį vairavimą traukiami administracinėn atsakomybėn.
Kodėl padaro avarijas ir iš įvykio vietos pabėga, nesuteikę sužalotam žmogui pagalbos ?
Tokių atvejų yra tikrai nedaug ir negalima spręsti apie visą policiją, remiantis vienetiniais atvejais.
Kodėl vis dar kelių patruliai ima kyšius?
Su šiuo reiškiniu pati policija kovoja ir tokių atvejų mažėja. Be to, galiu pasakyti, kad nėra gauta nei vieno pranešimo, apie kažkurio pareigūno paimtą kyšį, ar pastovų kyšininkavimą, visuomenė tą toleruoja, o nusikalsta abudu – tiek imantis, tiek duodantis.
Norėtųsi, kad visuomenė netoleruotų kyšių davimo, o tuo pačiu galiu pasakyti, kad bandyti papirkti policijos pareigūnus – rizikinga. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, 2009 metais iki gruodžio mėn. 1 d. buvo užregistruoti 29 atvejai, kai transporto priemonių vairuotojai, siekdami administracinės atsakomybės už kelių eismo taisyklių pažeidimus, policijos pareigūnams siūlė skirtingų dydžių kyšius (nuo 20 iki 1000 litų). Šiems asmenims už Kelių eismo taisyklių pažeidimus buvo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai, o dėl jų padarytų nusikalstamų veikų pradėti ikiteisminiai tyrimai. 2 asmenys, siūlę policijos pareigūnams kyšius, nubausti laisvės atėmimo bausmėmis, atidedant jų vykdymą, 1 asmeniui skirtas laisvės apribojimas 6 mėnesiams, kitiems skirtos baudos nuo 3 iki 10 MGL.
Ką reikėtų daryti, kad policijos pareigūnų įvaizdis visuomenės akyse pakiltų ?
Visų pirma, tai turi gerėti pareigūno ir visuomenės santykiai. Visuomenė tą įvaizdį ir formuoja, t.y. pagarba įstatymui ar nustatytai tvarkai, pagarba pareigūnui. Pareigūno nurodymo ar žodžio gerbimas jau patį pareigūną verčia elgtis pavyzdingai, kompetentingai ir atsakingai spręsti pateiktas problemas, taip pat drausmina ir auklėja.
Pareigūnai turi elgtis nepriekaištingai, būti kompetentingais, vadovautis įstatymu, būti mandagiais, tvarkingais, ne tik baudžiančiais bet ir pasiryžusiais padėti.
Prie kitų priežasčių galima būtų nurodyti nepakankamą finansavimą ir materialinį – techninį aprūpinimą; nėra galimybės skatinti pareigūnų motyvaciją gerai dirbti; netobula policijos pareigūnų profesinio rengimo ir kvalifikacijos kėlimo sistema. Be to turėtų veikti ne tik sveikatos, fizinio pasirengimo ir amžiaus cenzas, bet ir įgytų žinių vertinimo (pažymių) bei išsilavinimo.
Iš pareigūnų reikalaujama labai daug, jų elgesio vertinimas susijęs su itin dideliais jiems keliamais reikalavimais, todėl kiekvienas net kartais ir menkas negatyvus pasireiškimas, o kartais ir netgi priimtas, nors ir teisingas, bet nepatinkantis sprendimas, visuomenėje vertinami labai neigiamai.
432981 116399What platform and theme are you utilizing if I may possibly ask? Where can I buy them? x 811416