Anykščių rajono socialinių paslaugų centras, skirtingai nei daugelis kitų biudžetinių įstaigų, per karantiną daugelį paslaugų gyventojams ir toliau teikia, kaip yra įprasta.
Apie įstaigos veiklą per karantiną portalo anyksta.lt redaktorius Robertas ALEKSIEJŪNAS kalbino Anykščių socialinių paslaugų centro direktorę Jolantą PLEŠKIENĘ.
– Kaip organizuojamas Anykščių socialinių paslaugų centro darbas, Lietuvoje įvedus antrąjį karantiną?
– Paslaugos teikiamos. Klientai mūsų pandemijos metu nebijo, darbuotojai tęsia savo darbus. Žinoma, stengiamės saugoti tiek aptarnaujamus asmenis, tiek pačius darbuotojus – naudojame asmens apsaugos priemones, laikomės saugių atstumų. Dalis mūsų darbuotojų dirba ir nuotoliniu būdu. Dienos asmenims su negalia centras, kuris yra įsikūręs Anykščių ligoninės pastate, veiklą tęsia. Reguliuojame tiek darbuotojų, tiek ir klientų srautus. Debeikių savarankiško gyvenimo namai yra saugūs, kol kas dėl koronaviruso situacija rami, tačiau žvelgiant į situaciją Lietuvoje ir girdint informaciją, kad užsikrėtusiųjų tokiose įstaigose atsiranda, tai neramina. Dienos vaikų centras veikia nuotoliniu būdu.Vaikai dabar mokosi nuotoliniu būdu, todėl jiems reikia daug pagalbos ruošiant pamokas.Motinos ir vaiko krizių tarnyba šiuo metu yra laikinai apgyvendinusi vieną motiną su vaikais. Taigi, niekas per karantiną nesustojo, galbūt tik daugiau šiuo laikotarpiu komunikuojame telefonu.
– Kaip į pasikeitusias darbo sąlygas reaguoja Anykščių socialinių paslaugų centro darbuotojai?
– Mes dažnai tiriamės dėl koronaviruso. Užsikrėtusiųjų nėra.Yra sukurta sistema, kai tas pats darbuotojas bendrauja su tuo pačiu klientu, tai padeda išvengti pašalinių kontaktų ir bent kažkiek apsisaugoti tiek patiems darbuotojams, tiek ir jų aptarnaujamiems asmenims.
– Organizuojate asmens higienos ir priežiūros paslaugą: gyventojams, asmenims, kurie gauna nedideles pajamas, dalijate talonus, kurie jiems leidžia nemokamai nusiprausti viešosiose pirtyse. Pirtys per karantiną uždarytos. Ar per karantiną žmonės liks nesiprausę?
– Kalbamės su žmonėmis, kad jie patys ieškotųsi galimybės praustis. Šiuo laikotarpiu kitų galimybių nėra.
– Ar Anykščių socialinių paslaugų centras gali kažkuo padėti šalia Anykščių miesto prekybos centrų nuolat stoviniuojantiems ir iš žmonių pinigų kaulijantiems benamiams?
– Praktiškai kiekvienas iš jų yra asmeniškai mano pakalbintas. Kviečiau juos ateiti į centrą, vienas, žinau, kad net neturi galiojančio asmens dokumento, siūliau padėti susitvarkyti. Jie neateina nei dėl asmens higienos paslaugų, nei dėl galimybės gauti drabužių. Jie išklauso, ką jiems sakai, ir tuo baigiasi. Sako: „Duok man grynų, nemeluosiu, noriu nusipirkti bambalį“. Tam, kad žmogui galėtum pasiūlyti paslaugą, jis turi ją priimti. Nė viena paslauga neteikiama per prievartą.
– Rudenį vyko „Maisto banko“ akcija. Ar jau dalijate maisto produktus gyvenantiems vargingai?
– Jau esame suformavę maisto paketus. Dalis jų jau išdalyti. Jei kam bėda, žmonės gali kreiptis – pristatysime į namus.
– Kokius naujus projektus šiuo metu įgyvendina Anykščių socialinių paslaugų centras?
– Vienas iš naujausių projektų, kurį pradėjome vykdyti liepą, skirtas ilgalaikiams bedarbiams.Jį finansuoja Anykščių rajono savivaldybė. Bedarbius konsultuoja psichologai, priklausomybės ligų specialistai. Kol buvo galima, konsultacijos vyko kontaktiniu būdu, dabar jos tęsiamos nuotoliniu būdu. Beje, psichologas pastebėjo, kad žmonės telefonu išsipasakoja atviriau. Taip pat ruošiamės Neįgaliųjų dienos centre įrengi terapijų kambarį. Už 7 tūkst. Eur įrengsime smėlio, kvapų, garso, šviesos terapijos priemones.