![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2014/10/34247_36911_regular_alkotesteris.lt_.jpg)
Blaiviausi darbo sektoriai Lietuvoje – transportas ir statybos, tuo metu daugiausiai neblaivių darbuotojų sulaukiama žemės ūkio ir komunalinių paslaugų sektoriuose.
Šią informaciją pirmadienį paskelbė įmonė „Inovatyvių procesų sprendimai“, Vilniuje su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu (NTAKD) surengusi spaudos konferenciją apie lietuvių blaivumą darbe.
„Raudonieji“ sektoriai iš esmės nėra pasikeitę, tai yra žemės ūkis ir komunalinės paslaugos. Šių darbuotojų kiekvieną dieną ateina pakankamai nemažai, daugiau lyginant su kitais sektoriais, – konferencijoje apie lietuvių blaivumą darbe pirmadienį sakė bendrovės „Inovatyvių procesų sprendimai“ direktorius Darius Didžgalvis. – Džiugu, kad blaiviausi sektoriai yra transportas ir statyba.“
Tiek transporto, tiek statybų sektoriuje testavimo metu užfiksuota 0,09 proc. neblaivių darbuotojų, tuo metu komunalinių paslaugų sektoriuje – 0,18 proc., žemės ūkio – 0,20 procentų.
Duomenys pateikti remiantis 45 mln. Lietuvos įmonėse ir organizacijose atliktų blaivumo testų analize, šie blaivumo patikros sistemoje dirbklaivus.lt kaupiami nuo 2017 metų.
Šiuo metu sistemoje kasdien naudojant išmaniuosius alkotesterius testuojama apie 200 tūkst. darbuotojų.
Anot D. Didžgalvio, „ypatingai džiugu“ dėl rezultatų statybų sektoriuje, nes taip laužomi stereotipai, jog šiame sektoriuje daugiausiai neblaivių darbuotojų.
„Jau tris metus ši statistika rodo, kad šis sektorius yra iš esmės pasikeitęs. Vienas iš įtaką darančių faktorių, be abejo, yra ta nuolatinė blaivumo patikra“, – teigė jis.
Tarp savaitės dienų, kuriomis į darbovietes atvyksta daugiausiai neblaivių darbuotojų – pirmadieniai, šeštadieniai ir sekmadieniai.
„Ypatingai norėtųsi atkreipti dėmesį ne tik į pirmadienius, nes pirmadieniai jau kaip ir žinoma taisyklė, kad yra tai „raudoniausia“ diena. Bet tai yra ir šeštadienis, sekmadienis ir tai dalinai yra susiję ir su savaitgaliu, bet ir susiję su tuo, kad darbovietėse (…) vadovų prižiūrinčių šitą procesą yra daug mažiau. Tai natūralu, kad ir neblaivių ateinančių darbuotojų yra daugiau“, – sakė D. Didžgalvis.
Centralizuotos darbuotojų blaivumo patikros sistemos dirbkblaivus.lt duomenimis, šį pirmadienį atlikta virš 37 tūkst. testų, į darbo vietą bandė patekti 118 neblaivių darbuotojų.
Tuo metu neblaiviausios šventinės dienos yra dvi – gruodžio 26 ir sausio 1 dienos.
Lyginant rezultatus kuomet blaivumas tikrinamas nuolat ir kuomet vykdomos reidinės patikros, pastarosios metu „pagaunama“ tris kartus daugiau neblaivių darbuotojų.
„Efektyviausias būdas yra tikrinti reguliariai darbuotojus ir tai leidžia net tris kartus sumažinti ateinančių neblaivių darbuotojų skaičių“, – tikino D. Didžgalvis.
Sprendžiant alkoholio vartojimo problemas darbovietėse dominuoja „kietosios priemonės“ – 14 proc, dirbančiųjų nurodė, kad neblaivūs darbuotojai tą pačią dieną yra nušalinami nuo darbo, 11 proc. nurodė, kad jie yra atleidžiami, 6 proc. – jog gaunamas papeikimas, taip pat nedidelė dalis nurodė, jog naudojamos prevencinės priemonės, rodo 2023 metų gegužę atlikto Lietuvos gyventojų tyrimo rezultatai.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorės pavaduotoja Gražina Belian pabrėžė, jog į darbo vietą atvykęs neblaivus asmuo ne tik kenkia sau bei sukelia problemų darbdaviams, tačiau taip pat apsunkina ir savo kolegų darbą.
„Nereikia pamiršti ir kolegas, kurie, jeigu jų kolega pavartoja alkoholinius gėrimus, jis gali neateiti į darbą, jis gali pavėluoti, gali sumažėti jo produktyvumas ir tada visa ta našta tenka alkoholinius gėrimus vartojančio asmens kolegoms“, – sakė G. Belian.
Anot jos taip pat negalima pamiršti ir nelaimingų atsitikimų susijusių su alkoholinių gėrimų vartojimu rizikos – kasmet darbe susiduriama su vidutiniškai 21–22 tokiais atvejais.
„Džiugina tik tai, kad 2023-iais metais sumažėjo tų mirtinų atvejų susijusių su alkoholinių gėrimų vartojimu. Sumažėjo nuo devynių iki šešių atvejų“, – teigė G. Belian.
Statybose mat blaivus dirba , ypac ziema …