Londonas. Po 2,5 val. skrydžio pagaliau ir vėl pajutau žemę po savo kojomis. Aerouoste mus pasitinka vyrenieji kadetų vadai – instuktoriai ir palydi iki autobuso. 4 valandas važiuojame iki karinės bazės esančios Norfolk‘e.
Bendradarbiavimas tarp Lietuvos Šaulių sąjungos ir Didžiosios Britanijos Jungtinės Karalystės kariuomenės kadetų pajėgų užsimezgė 2002 metais. Nuo 2003 metų šauliai vyksta į Jungtines Karalystes susipažinti su kadetų veikla, o kadetai svečiuojasi Lietuvoje. Dažniausiai jie aplanko gen. Jono Žemaičio Lietuvos Karo akademiją, Krašto apsaugos ministeriją, Seimo rūmus, Karines jūrų pajėgas, Klaipėdos jūrų muziejų, leidžiasi į dviejų dienų žygį baidarėmis Šventosios upe. Viešnagę baigia Didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, kartu su jaunaisiais šauliais dalyvaudami kompleksinių pratybų vasaros stovykloje, kurias veda Karo akademijos kariūnai ir karininkai.
Mainų programą finansiškai remia Didžiosios Britanijos ir užsienio reikalų ministerijos. Vieno iš pagrindinių sutarties iniciatorių Jungtinės Karalystės Hempšyro grafystės ir Vaito salos pajėgų vado pavaduotojo ats. plk. ltn. Brian Court ( Briano Kurto) dėka, šią vasarą kadetai viešėjo Lietuvoje, o 30 šaulių delegacija liepos 30 dieną išskrido į Jungtines Karalystes.
Kastelmartino ( Castelmartin ) poligono plotas yra 10x18mi ( 1mi = 1,609 km ). Tai Jungtinės Karalystės kariuomenės pratybų teritorija – su gyvenamosiomis patalpomis, valgyklomis, bažnyčia, pratybų miesteliu, mokymo klasėmis, šaudyklomis, inventoriaus sandėliais ir t.t. Dalis poligono – laukai, todėl jie yra nuomojami ūkininkams. Tai naudinga abiejoms šalims: kai teritorija nereikalinga, ja naudojasi avių augintojai, prireikus kariuomė bet kada gali vesti joje pratybas, nes laukai būna ūkininkų kruopščiai sutvarkyti. O vasarą, atostogų metu, Kastelmartinu naudojasi kadetai.
Kitą dieną prasidėjo kompleksinių pratybų – ugdymo programa, kurių metu mokėmės: virvėmis ir karabinais persikelti per kliūtis, šturmuoti pastatus, judėjimo būdus atviroje vieotvėje, rengti pasalas. Penktadienio popietę įveikėme klūčių ruožą. Buvome apmokyti naudotis Jungtinėss Karalystės reguliariosios kariuomenės ginklais: automatu L-85 A2 ir kulkosvaidžiu L-86 A2 bei spacialiai kadetams sukurtu automatu L-98 A1. Tai reguliariosios kariuomenės ginklo modifikacija. Saugumo sumetimais siekta, jog jis šaudytų tik pavieniais šūviais, todėl perdarant automatą buvo sugadinta ginklo spyna. Savo kailiu patyrėme, kad tai pats praščiausias ginklas, kokį yra tekę naudoti. Mūsų nuomonei absoliučiai pritarė stovykloje dirbę seržantai ir karininkai, tačiau jie pasakė: „Yra vienas stebuklingas žodelis SAUGUMAS. Tiek mes, tiek jaunieji kadetai visada su savimi privalo nešiotis raudoną knygelę, kurioje pateikiami visi su kadetų veikla susiję terminai ir taisyklės, kaip elgtis kiekvienu konkrečiu atveju karinėse pratybose, laisvu laiku ir pan. „Kadetų mokymų saugumo priemonės“ – knygelę raudonu viršeliu, neretai vadiname mūsų biblija…“
Taisyklės yra taisyklės. Tad mes – disciplinuotos organizacijos jaunimas – instruktoriems paliepus, kantriai ant galvų dėdavomės šalmus, ant kelių, alkūnių ir riešų tvirtindavome apsaugas, šaudymo metu naudodavome ausų kištukus ir ausines, tepdavomės kremus nuo saulės ir uodų. Dar didesnę nuostabą sukėlė britų maskuotė. Pagrindinės maskavimo priemones: kamofležinis tinklas, dažai ir pan. Dėl griežtų gamtos apsaugos įstatymų jie neturi teisės skinti žolių, laužyti šakų. Visos kelionės metu aplinkui šmėsčiojo didingi, vešlūs medžiai, kurie nėra taip masiškai kertami kaip mūsų Tėvynėje…
Kadetų mokymo metodai žymiai skiraisi nuo lietuviškųjų, tačiau visur galima įžvelgti ir panašumų. Mes turėjome progą palyginti abiejų organizacijų struktūras, buvome supažindinti su pakopomis, suskirstančiomis jaunuosius kadetus pagal amžių ir pasirengimo lygį. Yra trys žvaigždės.
Pirmajai žvaigždei priklauso naujokai. Jie tik susipažįsta su kadetų veikla: mokosi naudotis ginklu, žemėlapiais, radijo ryšiu, nebyliaisiais valdymo signalais, maskuotis ir pan. Į stovyklą lauko sąlygomis pirmosios žvaigždės jauniausieji kadetai išeina tik vienai nakčiai, stengiamasi jų nenuvarginti.
Antrajai žvaigždei priklausantys kadetai mokosi tų pačių dalykų, kaip naujokai, tik rimčiau. Į kovines pratybas poligone išeina dviem naktims, fiziniai krūviai didesni.
Trečioji žvaigždė suteikiama patyrusiems kadetams. Šioje pakopoje jie dar skirstomi į pratybų ir testavimo grupes – vieni veikia praktiškai, kiti savo sukauptas žinias turi atskleisti pildydami įvairius testus. Nors kai kuriems trečiosios žvaigždės kadetams pratybos poligone pasirodė per sunkios ( į lauko pratybas jie išeina 3-4 paroms), lietuviai tik nusišypsojo, mąstydami apie „Radvilų žygį“…
Yra ir ketvirtoji – auksinė žvaigždė, tačiau ją gauti galima tik sulaukus 45 metų. Įvairūs rangai ir pareigybių aukštinimas, tos pačios žvaigždės yra didžiulis paskatinimas išlikti kadetu visą gyvenimą.
Kadetų instruktoriai ( reguliariosios kariuomenės arba atsargos karininkai ir seržantai ) sakė, jog kadetų veikla ir stovyklos yra hobis. Dauguma jų tikisi baigę mokyklas tapti karininkais, tačiau niekas nesistengia iš jų daryti karių, neverčia daryti to, kas ne jų jėgoms. Vaikai yra lygiaverčiai partneriai. Jie mokomi bendrauti tarpusavyje, su instruktoriais ir vadais. Todėl greta karinų mokymų labai daug laiko skiriama vaikų pramogoms ir poilsiui.
Stovyklos teritorijoje yra 3 klubai: ofisui, seržantams ir, žinoma, vaikams. Vaikų klubą prižiūri vyresnieji kadetai. Visiems galioja taisyklė: „žinok savo vietą!“. Nemandagumo akibrokštas ofisui – lankytis seržantų , o seržantams ofiso klube, nes britai yra linkę skirstytis pagal rangus ir parodyti, jog yra viršesni už kitus.
Laisvu laiku su britukais žaisdavome krepšinį, futbolą, jėgas išbandėm perprasdami Lietuvoje ne itin populiaraus žaidimo – beisbolo, taisykles. Vieną vakarą kadetų rikiuotės choras mums surengė muzikinį koncertą. Sudalyvavome dviejuose paraduose. O pasibaigus pratyboms, negirdėjome kitokio žodžio, kaip pramogos: važinėjome kalnų dviračiais ir kartingais, karabinais pritvirtinti prie apsauginių virvių kopėme į imitacines uolas, akies taiklumą išbandėme šaudydami iš lanko, medžiokliniu šautuvu atakavome „molinius balandžius“ (judančius taikinius – lėkštes), plaukiojome baidarėmis ir valtimis. Smagiai pasipliuškenę upėje patraukėme prie Šiaurės jūros. Dauguma šaulių maudėsi, kiti rinko kriaukleles, kurių atoslūgio metu būna apstu, likusieji grožėjosi peizažu, mėgavosi gaiviu oru. Šie nepakartojami įspūdžiai, Sandringham‘as – karalienės vasarnamis su įstabaus grožio sodu, Duxord‘o aviacijos ir karo muziejus – tai tik nuotykių pradžia. Atėjo diena palikti Norfolk‘ą ir išvykti į Winchester‘į.
Aplankę Winchester‘io katedrą, keletą karo muziejų, karalienės Elenoros sodą ir Didžiąją Menę, kurioje eksponuojamas autentiškas karaliaus Artūro Apvalusis Stalas, turėjome vizitą pas karalienės atstovę Serle‘s namuose. Kadetai yra priskiriami prie Jungtinės karalystės kariuomenės, tuo pačių krašto apsaugos ministerijos padalinių, tad karalienė yra suinterisuota rūpintis jais, o kadetai vykdyti savo pareigą – ruoštis ginti savo šalies nepriklausomybę. Be to karalienės atstovė yra svečiavusi Lietuvoje, dėl to ji mus priėmė su malonumu. Pasivaišinę skanėstais, buvome palydėti į apatinį aukštą, kur yra įrengtas Serle‘s šeimos relikvijų muziejus.
Priešpaskutinę dieną praleidome Anglijos sostinėje. Atvykusius mus pasitiko užsakytas gidas, kuris aprodė Londoną. Iš pradžių apėjome didelį ratą, klausydami pasakojimų apie svarbiausius pastatus. Po to kilome apžvalgos ratu. London eye (Londono akis) skerstuo 130 m., iš jo miestą galima apžvelgti 25 km spinduliu. Kabinose telpa apie 15 žmonių. Jos po kiekvieno keleivių išlaipinimo yra kruopščiai aptikrinimos, ar nėra paliktų sprogmenų. Kylant išvysti kadaise tik paveiksliukuose matytus: Big Ben‘ą (Didysis Benas), Bekingemo rūms, Centrinį banką, Tauerio pilį, Parlamento rūmus, Šv. Pauliaus katedrą ir kitas Londono garsenybes, rodos, pasiekiamas ranka. Architektūros paveldą apžvelgėme ne tik iš oro, bet ir iš žemės laivu plaukdami Temzės upe.
Popiet apsilankėme Lietuvos ambasadoje. Čia pasijutome it namuose, bet kartu ir nenumaldomą norą sugrįšti į gimtinę, tačiau dar laukė vakaras. Jį sutikome nepakartojamai! Mus įleido į Tauerio tvirtovę – daugybės didingų įvykių liudininkę. Ji buvo karališkąja rezidencija, tvirtove, kalėjimu, egzekucijų vieta, pinigų kalykla bei karališkaja brangenybių saugykla. Tai čia įvyko karaliaus Henriko VIII dviejų žmonų egzekucija; 13 metų kalėjo Seras Walter Raleigh… Šiuo metu čia saugomos karališkosios brangenybės, eksponuojama senųjų ginklų kolekcija, kankinimo įrankiai ir kt. Teko garbė pamatyti vartų užrakinimo ceremoniją. Kiekvieną vakarą, lygiai 10 valandą, sargybiniai perduoda raktus kitiems, o šie užrakina pilį. Ši tradicija niekados nėra nutrūkusi, išskyrus vieną kartą, kai nelaimingo atsitikimo metu vienam iš sargybinių per II pasaulinį karą, nukritus bombai, užsidegė uniforma.
Dar didesnė staigmena buvo išvysti tvirtovėje dirbančią daktarę, kuri yra lietuvė! Moteris į savo Tėvyne nėra grįžusi dagiau nei 20 metų, tad jai ganėtinai sunku buvo kalbėtis su mūsų delegacija gimtąja kalba. Jos dukros ir anūkė labai nori mokytis lietuvių kalbos, tačiau daktarė vis mažiau ir mažiau gali joms padėti. Skaudu išgirdus, jog įmanoma pamiršti tai, kas teka tavo gyslose, ką amžių amžius laikėme šventu…
Pikta darosi, kai dėl kerštaujančių žmonių poelgių, teroristinių išpuolių sūkuryje, ypač kruopščiai patikrinti ir apieškoti aerouoste, vėluodami, paryčiais, parsigavome namo. Dar didesnę širtgėlą sukelia metro stotys, dauguma gatvių. Vaizdas, kurio nebesugebėsiu ištrinti iš savo atminties – moterys pardavinėjančios savo kūnus, išmaldos prašantys muzikantai ir kiti talentingi žmonės, tokiu būdu užsidirbantys kasdienę duoną.
Savo vasaros prisiminimais norėjau įrodyti visiems į mokyklas grižtantiems jaunuoliams, kad gyvenimas gali būti ir pasakiškas, ir degantis tiltas, iš kurio nėra kelio atgal. Norint sutvirtinti savo likimo gijas, verta mokytis iš paskutiniųjų, turėti savo gyvenimo tikslą ir drąsiai jo siekti.
Utenos apskrities 9-osios riinktinės jaunųjų šaulių vado pavaduotoja
Anykščių S. Dariaus ir S. Girėno 1-osios kuopos