Lietuvos radijo ir televizijos komisijos inicijuotos ir Seimo kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio ir komiteto narių – konservatoriaus Vytauto Kernagio, socialdemokratės Ramintos Popovienės, „valstiečio“ Stasio Tumėno ir „tvarkietės“ Onos Valiukevičiūtės pateiktos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos kursto aistras – mat joms įsigaliojus būtų uždrausta valdžios kritika.
„Anykšta“ savo pašnekovų klausė, ar bandymas pažaboti žiniasklaidos laisvę nepažeidžia Konstitucijos. Kaip Jūs, būdamas žurnalistu, korektiškai ir neformuodamas blogos nuomonės apie valdžią būtumėte pateikęs informaciją apie labai konkretų įvykį – darbo metu didelė Anykščių rajono savivaldybės darbuotojų dalis išvažiavo savo profesinės šventės švęsti į Vasaknų dvarą Zarasų rajone? Ar ateis laikas, kai žurnalistai galės rašyti tik apie tai, kur valdžios atstovai pasodino ąžuoliuką ar atidengė atminimo lentą?
Sergejus JOVAIŠA, LR Seimo narys, balsavęs „prieš“ žiniasklaidos laisvę ribojančias pataisas:
– Ar šios pataisos nepažeidžia Konstitucijos, turėtų išaiškinti Konstitucinis Teismas. Tačiau man keisčiausia tai, kad iš viso pradėta galvoti, kalbėti apie kažkokius žiniasklaidos pažabojimus, kad išsakyta mintis, jog turėtų atsirasti institucija, kuri pradėtų reguliuoti žiniasklaidos veiklą. Kai Ramūno Karbauskio Seimo posėdžių salėje viešai buvo paklausta, kurios laidos, kokia žurnalistų pateikta informacija jam užkliuvo, jis nieko neatsakė, tiesiog išsisuko nuo šio klausimo.
Tiems, kurie inicijavo šias pataisas, neslėpkim – ir kai kuriems vietos valdžios politikams labai svarbu turėti „kišeninę“ žiniasklaidą, kuri gražiai rašytų.
Žmonių pasitikėjimas žiniasklaida yra pakankamai aukštas, tai, akivaizdu, ir nepatinka daliai politikų. Vadinasi, reikia žiniasklaidai uždėti apynasrį. Kritikuoti valdžią, pastebėti jos daromas klaidas ir apie tai garsiai kalbėti – demokratinės valdybės požymis. Prieisim ir iki to, kad ne tik žiniasklaida, bet ir eilinis žmogus nebegalės pasakyti nieko neigiamo apie valdžią. Už tai dar ir baudžiamojon atsakomybėn bus patrauktas.
Man koktu tai, kad tarp valdančiųjų, tarp kurių yra ir mokslinius laipsnius turinčių žmonių, atsiranda tokioms nesąmoningoms iniciatyvoms pritariančių asmenybių. Tegul, yra žmonių, kurie galbūt iki galo nesupranta, už ką jie balsuoja ir kam pritaria, bet tie – intelektualai, tie išsilavinę žmonės – ką jie daro? Už ką pasako vadas, už tą ir balsuoja? Jau geriau išeiti iš salės, negu pasisakyti „už“ tokias absurdiškas pataisas.
Ir dar vienas pastebėjimas – partija, kuri nori išlikti valdžioje, kuri nori artėjančiuose rinkimuose sulaukti palaikymo, pradeda karą su žiniasklaida…