Kalbos apie Anykščių technologijos mokyklos (ATM) reorganizaciją nesibaigia jau daugelį metų. Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) profesinio mokymo įstaigų tinklo tvarkymo plano projekte siūloma reorganizuoti ATM, ją jungiant su bendrojo ugdymo mokykla, arba prijungti ją prie Alantos technologijos ir verslo mokyklos.
„Anykšta“ klausia – kaip manote, ar šį sykį ATM bus reformuota (tai yra bus sujungta su kita mokykla), ar iš tiesų reikia ją reformuoti?
Jonas ŠIMĖNAS, Kovo 11- osios Akto signataras:
– Esu įsitikinęs, kad tokios mokyklos yra labai reikalingos. Man teko nemažai jų aplankyti ir pamatyti. Alantos, tiesą sakant, yra labai labai aukšto lygio mokykla, viena progresyviausių mokyklų Lietuvoje, jei prijungimas būtų prie jos, tai Anykščiai, jei kalbėtume apie lygį, nuo to nenukentėtų, gal net būtų sveika. Modernus požiūris, gera bazė. Bet gyvenime būna visko – šiandien aukšto lygio, o rytoj, žiūrėk, pakeis vadovą, bus nueita kita kryptimi ar panašiai.
Ar nekyla rizika galiausiai visai netekti mokyklos? Yra toks pavojus, jo neatmetu, nes paprastai jungimaisi būna susiję su kažkieno „suvalgymu“. Šiuo atveju klausimas būtų – Anykščiai didesnis ar mažesnis partneris? Tokia baimė yra.
Kitas klausimas apie centralizacijas iš principo. Jungimai visada susiję su administracinių kaštų taupymu. Ar čia būtų sutaupyta pinigų – negaliu atsakyti. Manau, kad visos dabartinės politinės daugumos reformos susijusios su centralizavimu. Visame pasaulyje yra einama į decentralizavimą – tiek politinio, tiek administracinio valdymo. Pas mus einama kita kryptimi. Man tas centralizacijos procesas neskanus. Matom, kad miškų reforma įvyko centralizavimo keliu, energetika centralizuojama. Čia yra net tam tikrų pavojų, pavyzdžiui, jei, neduok Dieve, Lietuvai iškiltų kokia grėsmė, atėjęs okupantas gautų ant stalo paruoštą dirvą valdyti.
Atliekų tvarkyme seniai padarytas centralizuotas modelis, paimti didžiuliai europiniai pinigai, ir susikūrusi, norėtųsi sakyti, korupcinė sistema, kurioje niekas negali rasti galų. Kai dar buvau Seimo narys, siūliau šią sistemą decentralizuoti, atiduoti savivaldybėms tvarkytis. Dabar turim tokią sistemą. Nuogąstauju, nes centralizuotose sistemose išryškėja jų ydingumas.
Švietime turėjome centralizuotą sistemą sovietmečiu, žinom, kad ji tam tikra prasme buvo gerai valdoma per politinę struktūrą. Centralizuotas valdymas yra partinio valdymo modelis. Tačiau aš esu labiau decentralizuoto valdymo šalininkas – duoti savivaldą ir prašyti atsakomybės.