Antradienį, vasario 1 dieną, posėdžiavusi Anykščių rajono savivaldybės Turizmo komisija diskutavo apie Anykščių identiteto ženklo naudojimą, svarstė, kokioms reikėms panaudoti už turisto rinkliavą surinktus pinigus, kalbėjosi apie turizmo sezono atidarymą.
Posėdyje taip pat išklausytas Anykščių miesto kurortizavimo koncepcijos pristatymas. Koncepciją pristatė ją parengęs architektas Audrys Karalius.
Anykščių kavinėms – galimybė pasikelti savo lygį
Turizmo komisijos nariai diskutavo apie tai, ar Anykščių miesto identiteto ženklas turėtų būti naudojamas atlygintinai ar neatlygintinai. Klausimą pristačiusi Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus specialistė Monika Bužinskienė kalbėjo, kad kiti Lietuvos miestai, kurie yra pasitvirtinę miesto identiteto ženklo naudojimo tvarką, nėra paminėję, kad identiteto ženklas būtų naudojamas atlygintinai arba tvarkoje yra išskirta, kad identiteto ženklas naudojamas neatlygintinai.
Turizmo komisijos pirmininkas, Anykščių rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis kalbėjo, kad savivaldybė turėtų sudaryti galimybes Anykščių miesto identiteto ženklą naudoti ant gaminių.
„Tai būtų kaip pagarba tam gaminiui“, – sakė jis.
Turizmo komisijos narė, VšĮ „Sveikatos oazė“ direktorė Sonata Veršelienė kalbėjo, kad Anykščių miesto identiteto ženklo naudojimas – „pliusas“ Anykščių rajonui.
„Kuo daugiau bus tų ženklų, tuo bus didesnis Anykščių žinomumas. Apie tai, kad ženklo naudojimas būtų mokamas, aš to nesvarstyčiau. Jeigu Anykščių kavinėse atsiras servetėlės su Anykščių identiteto ženklu, tai tik tos kavinės lygis bus aukštesnis“, – kalbėjo S.Veršelienė.
Turizmo komisijos nariai vienbalsiai nusprendė, kad Anykščių miesto identiteto ženklas turėtų būti naudojamas nemokamai. Juo būtų galima naudotis neterminuotai.
Priminsime, kad Anykščių identiteto ženklas buvo sukurtas 2016 metais. Jo autorė, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedros pasklebto konkurso laimėtoja, buvo tuometinė Grafinio dizaino katedros studentė Jorūnė Nemčinskaitė. J. Nemčinskaitės sukurtame Anykščių miesto identiteto ženkle koduojami žodžiai „miškas, vanduo, akmuo.“
Už turisto rinkliavos pinigus remontuos taką
Turizmo komisijos pirmininkas D.Žiogelis informavo, kad turisto rinkliava per praėjusių metų paskutinį pusmetį savivaldybės biudžetą papildė kiek daugiau nei 31 tūkst. Eur, 51 apgyvendinimo paslaugas teikiantis subjektas deklaravo per 43 tūkst. nakvynių.
D.Žiogelis sakė, kad daugiausiai turisto rinkliavos surinko SPA Vilnius Anykščiai – per 12 tūkst. Eur. Toliau seka „Nykščio namai“ (9 tūkst.). „Gradiali Anykščiai“(3 tūkst. Eur) bei „Namelis medyje“ (2 tūkst. Eur)
Turizmo komisijos pirmininkas D.Žiogelis sakė, kad komisija turi pasiūlyti Anykščių rajono tarybai, kam ir kaip panaudoti už turisto rinkliavą surinktus pinigus. Jis siūlė didžiąją dalį surinktų lėšų skirti kairiojo Šventosios upės kranto tako remontui.
„Upės išsiliejimas takui mažai įtakos turėjo, bet takui yra 11 ar 12 metų. 2021 metais tako remontui iš biudžeto skyrėme virš 10 tūkst. Eur, bet tas remontas buvo „po metrą, po du, po vieną lentą“. Reikia pradėti galvoti, baisiąsias tako atkarpas reikia pradėti keisti, gal truputėlį gudriau elgtis, kažkokią kitokią medieną naudoti, tam kad būtų ilgaamžiškumas“, – kalbėjo D.Žiogelis, siūlydamas kairiojo Šventosios upės tako remontui skirti 95 proc. lėšų, surinktų už turisto rinkliavą. Likusius 5 proc. lėšų pasiūlyta skirti infrastruktūros ženklinimui.
Už surinktą turisto mokestį siūlo atsilyginti
Turizmo komisijos narys K.Indriūnas siūlė ateityje už turisto rinkliavą surinktų lėšų skirti Dainuvos slėnio suolams.
„Suolai ten yra tragiški“, – pastebėjo jis.
Turizmo komisijos narys, muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius ateityje siūlė nepamiršti ir tų paslaugų teikėjų, kurie turisto rinkliavos surinko daugiau.
„Jeigu kokią nors smulkmeną būtų galima išspręsti iš tų surinktų lėšų, lai nors simbolinė dalis būna ir jiems skiriama“, – siūlė jis.
Turizmo komisijos narys, sodybos „Namelis medyje“ savininkas Tomas Padūmis procentinę dalį nuo surinktos turisto rinkliavos siūlė investuoti į Šventosios upės tako žinomumą.
„Atvažiuoja 99 proc. svečių, kurie nėra girdėję apie mūsų nuostabų taką. Jie grįžta vakare pas mus, žiūri didelėmis akimis ir klausia: „Kodėl nieko nesakote, kad turite tokį daiktą?“, – kalbėjo T.Padūmis.
Priminsime, kad 1 Eur dydžio turisto rinkliava Anykščių rajone buvo įvesta nuo praėjusių metų liepos. Šį mokestį turistas turi susimokėti už vieną rajono apgyvendinimo įstaigoje praleistą naktį.
Anykštėnams turizmo sezono atidarymas neaktualus
Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Renata Gudonienė posėdyje domėjosi, ar Anykščiuose reikalinga turizmo sezono atidarymo šventė.
Anykščių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė siūlė miesto svečiams siųsti žinią, su kokiu „brendu“ Anykščiai pasitinka turistinį sezoną.
„Svarbiausia, kad žmonės sužinotų, ką Anykščiai „transliuos“ šį sezoną“, – kalbėjo ji.
Muziejaus kuratorius T. Kontrimavičius siūlė pristatomąjį renginį rengti ne visuomenei, o nacionalinio turizmo organizatoriams.
„Anykščių krašto auditorijai žinoti, kad startuoja turizmo sezonas nėra tiek aktualu“, – pastėbėjo jis.
Turizmo komisijos narys K.Indriūnas turistinio sezono atidarymą Anykščiuose siūlė rengti kartu su VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“.
„Man atrodo, kad siaurukas yra simobolis visos Lietuvos ir kartu daryti man būtų visai gražu“, – sakė K.Indriūnas.
Turizmo komisija galutinai nenusprendė, kada galėtų Anykščiuose vykti turistinio sezono atidarymas.
Ar kas nors iš komisijos matė kaip suniokoti takai einant link Dainų slėnio? Tai ne lentučių pakeitimas. Juokdariai.
kokia čia statistika ? Kiekvieną antradienį pas mero pavaduotoją vyksta susirinkimai ir problemų aptarimai miesto ir net rajono mastu tvarkymo klausimais. Galvokit ką komentuojate?
Man susidaro tokia nuomonė, kad savivaldybės turizmo komisija ir jos pirminkas nežino patvirtintos rajono turizmo kocepcijos tikslų ir uždavinių. Rado dabar biudžete pinigų už kai kurių paslaugų teikėjų apgyvendinimo ir nakvynės deklaracijas ir nuspręndė kišt į supuvusio tako remontą, o ar tai duos pridėtinę vertę miestui ir rajono gyventojams, kaip buvo deklaruota? Ar ši infrastruktūra nepriklauso prižiūrėti iš einamųjų biudžeto pajamų?
Kita vertus, svarstant klausimą dėl miesto identiteto ženklo naudojimo už pinigus pačių mieste veikiančių ir miestui uždirbančių sąskaios dalimi reikia turėti liberaliai naglą požiūrį.
Taigi, šlepsim, trepsim ir plūduriuojame visi kartu su sprendimus priimančia komisija… 🙂
Gerai, kad nos viena ar kita jauna moteriška galva blaivias mintis transliuoja tokiuose pasitarimuose.
Kada gi galėtų vykti turizmo sezono atidarymas?