Kovo mėnesio pabaigoje muziejininkas, „Anykštos“ redakcijos bendradarbis, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatas Raimondas Guobis pristatė naujausią savo parašytą knygą „Iešmininko užrašai“.
250 egzempliorių tiražu knygą išleido leidykla „Utenos Indra“. 130 puslapių knygą R. Guobis skiria šiemet 125-ąjį jubiliejų švęsiančiam siaurajam geležinkeliui Švenčionėliai-Panevėžys. Prie šios knygos išleidimo prisidėjo privatūs rėmėjai, kurie išvardyti jos puslapiuose.
Siauruko muziejaus ekspozicijose dirbantis muziejininkas R. Guobis sakė, kad naujoji jo knyga – daug metų brandinta idėja.
„Pirmiausia norėjau įamžinti tuos žmones, kurie gyveno, dirbo prie siaurojo geležinkelio. Galų gale, siaurukas jiems buvo svarbus kaip transporto priemonė. Siaurukas buvo kasdienybės reiškinys, kuris nuolat tuo pačiu metu pravažiuodavo, „matuodavo laiką“ , – kalbėjo R. Guobis.
Knygoje „Iešmininko užrašai“ aprašomi tarpukario laikai, pasakojama apie siaurojo geležinkelio pradžią, tautos patriarchą Joną Basanavičių, siaurojo geležinkelio stoties viršininko meilę, Ližų vyną, Anykščių kurortą, bekonus, garvežius, plėšikus, ir dar daugelį dalykų.
Iš viso knygoje yra pateikiamos 22 istorijos.
„Tos istorijos nėra išgalvotos, visos jos yra realios. Jos yra labai nedaug beletrizuotos“, – sakė R. Guobis.
Pasidomėjus, iš kur visas tas knygoje aprašomas istorijas jis ištraukęs į dienos šviesą, muziejininkas R. Guobis kalbėjo: „Tai yra pokalbiai su žmonėmis, ir žinios iš tarpukario spaudos, taip pat iš archyvinių dokumentų. Visą laiką viskas susideda iš trijų segmentų.“
Knygoje „Iešmininko užrašai“ ne tik pateikiami pasakojimai, ji taip pat yra gausiai iliustruota nuotraukomis.
„Knygoje yra beveik 100 nuotraukų“, – pabrėžė R. Guobis.
Naująją knygą apie siauruką tikrai galima surasti Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Svėdasų filiale. Čia yra specialiai įrengta lentyna, kurioje galima susipažinti su visomis svėdasiškio R. Guobio parašytomis knygomis. Kiek jų jau yra parašęs, ir pats autorius negalėjo tiksliai atsakyti. Skaičiuojama, kad tų knygų yra beveik 30.
Muziejininkas R. Guobis prasitarė, kad šią vasarą pasirodys ir dar viena jo parašyta knyga apie siauruką. Tai bus jau ketvirtasis jo parašytas leidinys apie šį kultūros technikos paveldo objektą.
R. Guobis dar yra istorinių nuotraukų albumo „Siaurukas Švenčionėliai–Panevėžys senose fotografijose (1899–1940)“ sudarytojas, jis taip pat yra parašęs knygą „Stoties viršininko istorijos“.
Pašnekovas sakė net neabejojantis, kad siaurukas anykštėnams yra svarbus ne tik kaip istorinis, bet ir šiandien dar veikiantis objektas.
„Kai kas nors anykštėnų paklausia, kas jų krašte yra įdomaus, aš galvoju, kad daugelis pamini siauruką“, – pastebėjo R. Guobis.
Siaurojo geležinkelio stoties erdves atranda ir jaunimas – čia vasarą organizuojami vakarėliai. Tačiau muziejininko R. Guobio toks šios erdvės įveiklinimas, kaip jis pats prisipažino, jo neįkvepia.
„Užtinkavo visas sienas, ant kurių buvo visokių užrašų. Pasikeitė tas siaurojo geležinkelio stoties namas. Nebeliko to, kas buvo, bet dabar paveldo saugotojai eina link to, kad tai yra leidžiama“, – pastebėjo R. Guobis.
Didžiulė pagarba Tau, Metraštininke!