Anykščių rajono savivaldybėje 2023-12-14 įsteigtas savivaldybės Sveikatos centras, kurį sudaro VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras (toliau Anykščių PSPC), VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninė, VšĮ Anykščių rajono savivaldybės psichikos sveikatos centras, Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir UAB Anykščių klinika „Medicinos namai“.
Nors Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad šie centrai padės išspręsti sveikatos apsaugos problemas mūsų Respublikoje, tačiau Anykščių PSPC direktorius Kęstutis Jacunskas atviras – kaip šis centras veiks, kol kas nežino nė pati ministerija.
Anykščių PSPC koordinuos savivaldybės Sveikatos centro veiklą
„Savivaldybių sveikatos centrai galėjo būti kuriami funkciniu, struktūriniu arba mišriu pagrindu. Iš 60-ties savivaldybių 45-iose yra steigiami funkciniai, likusiose – struktūriniai centrai. Savivaldybių tarybos pačios pasirinko, kokius centrus steigs, – pasakojo Anykščių PSPC vadovas K. Jacunskas. – Struktūrinis centras – kai yra apjungiamos kelios įstaigos į vieną juridinį vienetą: sakykime, yra likusi „nugyventa“ ligoninė, kurioje veikia tiktai keletas skyrių ir pirminės sveikatos priežiūros centras, tad jos ir jungiamos. Bet kai yra stipriai veikiančios įstaigos, jas jungti yra nelogiška. Džiaugiuosi, kad mūsų rajono valdžia tą suprato ir buvo nuspręsta sveikatos centrą steigti funkciniu pagrindu. Tokiu būdu pas mus apjungtos penkios įstaigos, o vieną įstaigą patys išsirinkome koordinuojančia – tai Anykščių PSPC. Natūralu, jog koordinatoriumi buvo išrinktas mūsų įstaigos atstovas, kuris pusės etato krūviu pradėjo dirbti nuo sausio 2 dienos. Anykščių RS sveikatos centro koordinatore, bendru sutarimu, buvo išrinkta Gintarė Malakė. Centro veiklos sutartis sudaryta penkeriems metams. Per šį laiką kuri nors įstaiga gali ir pasitraukti iš minėto centro veiklos, nes įstatuose yra numatyta, kad, iš anksto įspėjusi, ji gali nutraukti bendradarbiavimo sutartį.“
Žada mažesnes eiles
Daugeliui gyventojų, o ir pačių gydymo įstaigų vadovams, vis dar kyla klausimų, kokias funkcijas atliks šie savivaldybių sveikatos centrai.
„Yra numatytas privalomų paslaugų kiekis, kurias privalo teikti minėti savivaldybių sveikatos centrai. Jų apimtys priklauso nuo savivaldybės gyventojų skaičiaus. Mūsų centrui priskirtas maksimalus paslaugų skaičius, nes savivaldybėje nuolatinių gyventojų skaičius viršija 20 000. Įvertinę visų sveikatos centre veikiančių įstaigų pajėgumus, visas paslaugas, išskyrus vieną, galime užtikrinti. Tai diabetinės pėdos (užleisto diabeto atvejai) paslauga. Vykdydami Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus vieneriems metams su kitos besiribojančios savivaldybės įstaiga (šiuo atveju su VšĮ Ukmergės ligonine) sudarėme sutartį dėl šios paslaugos teikimo. Per šiuos metus VšĮ Anykščių RS ligoninė planuoja pradėti teikti minėtą paslaugą.
Tuo tarpu Sveikatos Apsaugos Ministerija mums yra pažadėjusi skirti automobilį, kad galėtume teikti pavėžėjimo paslaugas tarp sveikatos centre veikiančių įstaigų bei esant reikalui, į kitų savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigas – jas teiksime bendrai, kaip centras“, – pasakojo K. Jacunskas ir paaiškino šių centrų steigimo esmę:
„Pagrindinė mintis – kad pagreitės, pagerės pacientų prieinamumas pas gydytojus. Akcentuojama ir vienkartinė finansinė nauda infrastruktūrai gerinti, reikalingai įrangai, automobiliams įsigyti. Kiek pažadai bus ištesėti, tai yra kitas klausimas.“
Apie problemas, kilsiančias su eilių valdymu bei kitomis problemomis, savo nuomone mielai pasidalijo Sveikatos centro koordinatorė Gintarė Malakė:
„Įkūrus sveikatos centrus, teoriškai sveikatos paslaugų gavimas turėtų būti daug patogesnis ir efektyvesnis, nes visos procedūros – nuo organizavimo iki teikimo ir koordinavimo – vyks integruotai. Didelis dėmesys skiriamas paciento gydymo ir tyrimo procesui užtikrinti, taip užtikrinant nuoseklią paciento priežiūrą. Iš paciento požiūrio, sveikatos centras turėtų palengvinti galimybę gauti bazines paslaugas, kurių gyventojams prireikia dažniausiai, tačiau užtikrinti tvarką pacientų patekimui pas gydytojus gali būti sudėtinga.
Dėl didelio pacientų srauto galimi iššūkiai organizuojant ir tvarkant eiles bei užtikrinant, kad pacientai gautų tinkamą dėmesį ir paslaugą laiku. Tuo pat metu galimi iššūkiai reguliuojant skirtingų paslaugų ir specialistų prieinamumą, atsižvelgiant į jų individualius darbo grafikus ir pacientų poreikius. Pavyzdžiui, pacientas, norintis patekti pas Anykščių PSPC dirbantį odontologą, nesant vietų, gali būti nukreiptas į kitą įstaigą. Tačiau yra pagrindinės pacientų teisės – pasirinkti gydymo įstaigą ir mediką. Taip pacientų teisės gali būti pažeidžiamos, o kaip jų nepažeisti, niekas nežino“, – kalbėjo G. Malakė.
Nori uždaryti visą parą veikiančius ligoninės skyrius
Viskas, pasak K. Jacunsko, Sveikatos apsaugos ministerijos „ant popieriaus“ yra pateikta labai gražiai, tačiau, jei jau sausio pradžioje reikėtų nuvežti pacientą į Ukmergę, tam automobilio dar nėra paskirta, be to, Anykščių PSPC direktorius įžvelgia ir kitokių grėsmių:
„Kad būtų skiriamos lėšos centrams, priverstinai siūloma mažinti rajoninių ligoninių skyrių veiklas. Tokiems rajonams kaip mūsų, tai – papildomas spaudimas uždaryti visą parą veikiančius vaikų ligų, chirurgijos bei kai kuriuos kitus skyrius, o jų vietoje palikti tik dienos stacionarus. Dabartinių ministerijos atstovų įsivaizdavimu, maždaug nuo 2025-ųjų rugpjūčio mėnesio visą parą veikiančios chirurgijos, traumatologijos, vaikų ligų skyrių rajoninėse ligoninėse turėtų nelikti, nes bus visai panaikintas finansavimas iš teritorinių ligonių kasų.“
K. Jacunskas tai traktuoja kaip nelogiškus planus bei reiškė viltį, jog po šiais metais vyksiančių LR Seimo rinkimų pasikeitęs Sveikatos Apsaugos ministras turės kitą, rajonų ligoninėms labiau palankią, nuomonę.
Visai šiai reformai yra numatoma skirti apie 700-800 mln. eurų – du trečdaliai europinių lėšų, trečdalis – iš Sveikatos Apsaugos ministerijos.
„Deja, greičiausiai teks susitaikyti su situacija, jog didžioji dalis lėšų atiteks didžiosioms gydymo įstaigoms“, – apgailestavo K. Jacunskas.
Ne viskas auksas, kas auksu žiba…
Pasak K. Jacunsko, šie centrai vis tik kuriami „buldozerio“ principu.
„Dabartinis Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nusprendė, kad sukūrus šiuos centrus, jie padės išspręsti susidariusias pacientų eiles, bus suteikiama daugiau paslaugų. Tačiau jei jie įsivaizduoja, kad eilės mažės ir gerės prieinamumas pas medikus turint tą patį darbuotojų skaičių – to sunku tikėtis“, – kalbėjo K. Jacunkas.
Naujų darbuotojų, pasak Anykščių PSPC direktoriaus, įdarbinti nėra galimybės, nes mūsų Respublikoje jau dabar trūksta, o ateityje tik dar labiau trūks medikų. Naujai įdarbintas tiktai Sveikatos centro koordinatorius. Kiekvienoje įstaigoje taip pat turės būti paskirti atsakingi už konkrečios įstaigos veiklos koordinavimą darbuotojai, kurie stebės laisvus talonus, reguliuos greitesnį patekimą pas gydytojus. Kaip visa tai bus – neslepiu nuo visuomenės – nei aš, nei panašu, kad ir pats sveikatos apsaugos ministras nežino. Į daugumą klausimų ministerija tiesiog negali atsakyti. Dažnai konsultuojuosi įvairiais klausimais, pvz., iš ko bus mokamas atlyginimas sveikatos centro koordinatoriui. Atsakymas buvo toks, kad ruošiami ES fondų projektai koordinatoriaus darbo užmokesčiui finansuoti, tačiau finansavimas greičiausiai bus skirtas tik nuo šių metų kovo mėnesio, nors koordinatoriaus funkcija jau vykdoma nuo sausio 2 dienos. Ir panašių pavyzdžių galėčiau duoti dar ne vieną“, – kad iki galo nėra aišku, kaip šie centrai funkcionuos, aiškino K. Jacunskas:
„Blogiausia, kai daromi eksperimentai. Remtis kitų šalių protingais pavyzdžiais, kažką nukopijuoti, jei kopijuojama protingai, nėra blogai, tačiau kuomet kažkas sugalvojama tiesiog „iš lempos“, asmenų, kurie galbūt niekuomet nėra dirbę sveikatos apsaugos sistemoje, tuomet ir kyla daugiau klausimų nei atsakymų.“
Užsak. Nr. 8