Nuo ateinančių metų sausio 1 dienos visi vairuotojai, kurių medicininės sveikatos pažymos galiojimo laikas pasibaigęs, neteks ir teisės vairuoti. Nors dalis tokių vairuotojų jau pasitikrino sveikatą, tačiau didelė dalis, panašu, vadovaujasi studentišku „paskutinės nakties“ principu ir medicininės sveikatos patikros atnaujinti vis dar neskuba.
„Pagrindinė naujovė ir yra ta, kad vairuotojo medicininės sveikatos pažymos galiojimas bus susietas su vairuotojo pažymėjimo galiojimu. Kitaip sakant, pasibaigus vairuotojo medicininės pažymos galiojimui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas“, – „Anykštai“ sakė Vį „Regitra“ atstovas spaudai Lukas Vosylius:
„Šių metų pradžioje asmenų, kurių medicininės pažymos galiojimas kitų metų sausio 1 dieną bus pasibaigęs, buvo 380 tūkst. 501. Balandžio 1 dienos duomenimis, tokių vairuotojų buvo 306 tūkst. 129, o rugpjūčio 1 dienos duomenimis, sveikatos dar nepasitikrinusių asmenų buvo 183 tūkst. Šiuo metu jokių sankcijų vairuotojams, kurių sveikatos pažyma pasibaigusi, nėra – iki šiol jokios kontrolės nebuvo.
Vairuotojai aktyviau tikrinasi sveikatą, tačiau tų, kurie dar to nepadarė, skaičius yra labai didelis. Beje, nebuvo ir tokio „sistemos užlūžimo“, kurio baiminosi sveikatos apsaugos ministerija.“
L. Vosylius sakė, kad „Regitra“ vairuotojams išsiuntė ir elektroninius laiškus, žinutes, primenančias, kad jų medicininės pažymos galiojimas pasibaigęs. Būta ir nesusipratimų.
„Buvo painiavos, kai asmuo, nurodęs savo, o ne garbaus amžiaus tėvų duomenis, gavo tokius pranešimus ir pyko, kad jo pažyma dar galioja. Taip pat buvo nepatenkintų vyresnio amžiaus žmonių, kurie pasitikrino sveikatą likus savaitei iki ministro įsakymo: 80-mečiui išrašyta pažyma metams, o po ministro įsakymo ji galiotų dvejus metus. Kai kurie atšaukė sveikatos patikrą, kiti atidėjo“, – pastebėjo L. Vosylius.
Medicininės pažymos galiojimą galima pasitikrinti „Regitros“ internetiniame puslapyje: „Tam specialiai esame padarę atskirą skiltį, kur vairuotojai gali pasitikrinti, ar jų medicininė pažyma dar galioja. Tačiau yra ir asmenų, kurie neturi galimybės internetu pasitikrinti. Jie gali pasiskambinti informacijos telefonu – jiems reikės nurodyti savo asmens kodą ir vairuotojo pažymėjimo numerį. Siūlytume žmogui, kuris neturi galimybės internetu pasitikrinti savo pažymos galiojimo, paprašyti artimųjų pagalbos. Mes esame padarę galimybę pasitikrinti mūsų puslapyje, kur reikia įvesti tik savo asmens kodą ir vairuotojo pažymėjimo numerį – tam nereikia turėti jokių kitų prisijungimų, identifikavimo priemonių. Gali asmuo atvykti ir į mūsų padalinį su asmens dokumentu. Interneto paslaugos suteikiamos ir bibliotekose“, – apie tai, kaip galima sužinoti apie savo medicininės sveikatos pažymos galiojimo laiką, pasakojo L. Vosylius.
Sužinojęs, kad jo pažyma nebegalioja, vairuotojas sveikatą pasitikrinti gali sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje yra prisiregistravęs, arba bet kurioje kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas.
„Sveikatą tikrina arba šeimos gydytojas, arba vidaus, vaikų ligų gydytojai, kurie teikia pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Taip pat gydytojas psichiatras įvertina vairuotojų psichinę sveikatą.
Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti kas 10 metų, nuo 66 iki 79 – kas penkerius metus, o tiems, kuriems daugiau nei 80 metų, sveikatos patikrą reikia atlikti kas dvejus metus. Amžiaus grupės buvo pakeistos – anksčiau kas dešimt metų sveikatą turėjo tikrintis asmenys iki 55 metų, nuo 56 iki 69 – kartą per penkerius metus, nuo 70 iki 79 kartą per dvejus metus, o nuo 80 metų – kasmet“, – kaip pasikeitė tvarka, aiškino „Regitros“ atstovas.
Beje, jei vairuotojas dar turi popierinę medicininę pažymą, priimamos gali būti tik tos, kurios yra išduotos iki 2020 metų lapkričio 11 dienos.
„Nuo tos datos visos pažymos yra elektroninės. Atlikus sveikatos pažymą, duomenys keliauja į esveikatą, o iš ten automatiškai duomenis gauname mes. Pasitikrinus sveikatą, vairuotojui nieko daryti nereikia, mes duomenis gauname automatiškai. Jei taip atsitiktų, kad, nepasitikrinus sveikatos, būtų sustabdytas vairuotojo pažymėjimo galiojimas, sveikatą pasitikrinus, pažymėjimo galiojimas atnaujinamas automatiškai.
Pametus popierinę pažymą, jos dublikatą turėtų išduoti sveikatos patikrą atlikusi įstaiga. Buvo tokių atvejų, kad popierinės pažymos duomenys nebuvo suvesti į sistemą. Tuomet asmenys turi apsilankyti padalinyje ir popierinę pažymą pateikti, kad tie duomenys būtų suvesti į sistemą“, – kalbėjo L. Vosylius.
Kada norintis tapti Seimo nariais pri
valės tikrintis sveikatą,nes galimai daug yra įtartinų pagal priimamus įstatymus.
Maryte
Dar daug LR Seime nėra pasitikrinę sveikatos – va čia yra didesnė bėda !