Ūkininkams, auginantiems grūdines kultūras, nuostolių šiemet pridarė permainingi vasaros orai – birželį užsitęsė kaitra, o abu paskutinius vasaros mėnesius – nesibaigiantys lietūs.Afrikinis kiaulių maras mūsų rajone pareikalavo dar didesnių nuotolių – net ir smulkūs kiaulių augintojai yra priversti jas visas išskersti.Pieno sektorius – taip pat nuostolingas. Europos Sąjungai panaikinus pieno supirkimo kvotas, susidarė šios žaliavos perteklius, dėl ko itin krito pieno supirkimo kaina. Dalis ūkininkų dėl to naikina savo ūkius.„Anykšta“ savo pašnekovų klausė – ar ūkininkai iš savo veiklos dar gali pragyventi ir toliau investuoti į ūkius? O gal reikia ieškoti naujų ūkininkavimo šakų?
Vytautas SRIUBAS, „Elmos“ žemės ūkio bendrovės vadovas:
– Tvarkingai dirbant, dar galima pragyventi, aišku, ne prabangiai, bet galima. Pas mus žieminių kultūrų derlius pakankamai geras, ypatingai žieminių kviečių, dėl pernykščio rudens sausrų prastokai dygo rapsas, bet irgi nieko tokio.
O su pienu situacija labai sudėtinga, nuostolinga šaka. Jeigu situacija nesikeis, pieno ūkiai taip negalės ilgai egzistuoti. Kadangi mūsų ūkis yra daugiašakis, tai gaunam pajamų iš grūdininkystės, tad vieni dalykai padengia vieni kitus. Jeigu užsiimtumėm tik pienininkyste, tai būtų visai prastai. Porą metų pienas ėjo į nuostolį, dabar po truputėlį kainos pradeda kilti į viršų, tai duoda viltį, kad gal bus geriau.
Šiemet Lietuvoj su grūdais situacija labai prasta, kadangi juos išlijo lietūs, Anykščių rajone, lyginant su kitais rajonais, dar nėra tokia bloga. Bet dėl lietaus nusitraukia sėjos darbai, žemės įdirbimas. Tai, aišku, atsilieps ir finansiškai, nes paslaugos pabrangusios, patiriam daugiau išlaidų, o pajamų akivaizdu, kad bus mažiau.