Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto produktų inspektoriai teigia, kad rajono viešojo maitinimo įstaigose, prekybos centruose bei maisto parduotuvėse per pirmąjį šių metų pusmetį užfiksuotas vos vienas kitas pažeidimas. Be planinių patikrinimų, maisto produktų inspektoriai karts nuo karto sulaukia ir vartotojų skundų, į kuriuos reaguojama nedelsiant. Apie tai, kokia situacija rajono viešojo maitinimo įstaigose bei parduotuvėse, „Anykšta“ kalbėjosi su Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiąja specialiste – maisto produktų inspektore Asta Bartuliene.
Virtuvės darbuotojai
vengia galvos apdangalų
„Dažniausi – ženklinimo pažeidimai, kai viešojo maitinimo įstaigos pasigamina kokių nors pusgaminių ir jų atitinkamai nepaženklina. Atėjus patikrinti, mes, pavyzdžiui, nežinome, kada kavinėje iškepti šaldytuve esantys blyneliai, kurie vartotojams bus pateikiami su įdarais, todėl mums atsekti, ar jie yra švieži, sudėtinga“, – pasakojo A. Bartulienė, teigdama, kad tai yra vienas pagrindinių kavinių pažeidimų, kurį gan sunku išgyvendinti.
Dar viena problema – kavinių virtuvės darbuotojai gamindami maistą vengia dėvėti galvos apdangalus, todėl nenustebkite, jei ragaudami kepsnį jame rasite plauką.
„Dėl galvos apdangalų mes kovojame pastoviai. Manau, kad šią problemą išgyvendinsime“, – sakė A.Bartulienė.
Tvarką kavinėse
išduoda „puodeliai“
Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė – maisto produktų inspektorė A.Bartulienė sakė, kad vartotojams apie kavinių higieną situaciją geriausiai atspindi viešojo maitinimo įstaigoms suteikiami „puodeliai“. Inspektoriai vertina bendrą kavinės higienos būklę, savikontrolės sistemos įgyvendinimą, patiekalų gaminimo technologijas, įrangą, produktus, žaliavų atsekamumo užtikrinimą, personalo kaitą, gautų pagrįstų skundų skaičių, veiklos sustabdymo atvejų skaičių. Pagrindinis vertinimo kriterijus yra higiena, kuri vertinama balais: 1 balas — nepatenkinama higienos būklė, 2 balai — patenkinama, 3 balai — vidutinė, 4 balai — gera, o 5 balai — puiki higienos būklė. Kuo daugiau vertinamai įmonei skiriama „puodelių“ — tuo ji geresnė. Po įvertinimo įmonė lipduką su reitingu privalo pritvirtinti gerai matomoje vietoje.
„Tos kavinės, kurios turi keturis ar penkis „kavos puodelius“, jose pakankamai švaros ir higienos. Tose, kurios turi du ar tris „kavos puodelius“, situacija liūdnesnė“, – pastebėjo A.Bartulienė.
Deja, bet įvardinti konkrečių kavinių pavadinimų, kurias dėl netvarkos geriau aplenkti, Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos maisto produktų inspektoriai vartotojams įvardinti negali.
„Mūsų patikrinimų informacija yra konfidenciali“, – sakė A. Bartulienė, pridurdama, kad kavinės per metus yra tikrinamos tik vieną kartą.
Skundžiasi net dėl žolelių
skonio…
Kai kurios rajono viešojo maitinimo įstaigos tikrintojų sulaukia ir dažniau, nes kavinių lankytojai taip pat nelinkę tylėti.
„Randa plauką kepsnyje. Skundžiasi, kad porcijų dydžiai neatitinka kainos. Paskutinį kartą gavome skundą, kad kepsnyje žolelių skonis buvo ne toks, koks joms yra būdingas. Mes reaguojame, važiuojame ir tikriname. Ragaujame patys tas žoleles ir vertiname, ar jos tinkamo skonio, ar ne“, – apie savo darbo subtilybes reaguojant į vartotojų skundus pasakojo A. Bartulienė.
Batono ir dešros galiojimo
laikas pasibaigti nespėja
Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios specialistės A.Bartulienės teigimu, miesto prekybos centruose tvarka palankamai gerai. Liūdniau – nedidelėse kaimų parduotuvėlėse.
„Jeigu savininkas turi vieną nedidelę parduotuvę, ten tvarka yra geresnė, bet jei jis turi daugiau parduotuvėlių skirtinguose kaimuose, situacija valdoma truputį prasčiau“, – sakė A.Bartulienė.
Maisto produktų inspektoriai sakosi tik kartais maisto prekių parduotuvėse aptinkantys pasibaigusio galiojimo maisto prekių.
„Tai – dažniausiai nėra populiariausios prekės, dėl kurių galiojimo termino pasibaigimo žmonės galėtų apsinuodyti.Tarkim, dažnai būna išėję iš galiojimo prieskoniai, gaivusis gėrimas, kuris retai perkamas.Batono, dešros, sviesto ar grietinės, kurių galiojimas būtų pasibaigęs, nerandame niekada“, – sakė A.Bartulienė.