Vasara javapjūtei buvo palanki, tačiau ūkininkų derlius nedžiugina, jis trečdaliu mažesnis dėl pernykščių liūčių ir šiųmetės sausros. Piktagalio kaime įsikūręs „Agrokoncerno elevatorius“, pernai supirkęs 22 tūkst. tonų grūdų, šiemet jų tikisi supirkti 15 – 17 tūkst. tonų. Šalies žemdirbiai, kuriems ilgalaikiai lietūs pernai pridarė didelės žalos, sulaukė kompensacijų. Net 75 proc. ES paramos lėšų išmokėta jau rugpjūčio 10 d., likusi suma bus išmokėta iki kitos savaitės pabaigos.
Supirks 15 – 17 tūkstančių tonų grūdų
„Šių metų derlius yra tikrai mažesnis nei praėjusiais metais, nors, mano nuomone, situacija nėra tragiška, ją tikrai galime vertinti patenkinamai, – „Anykštai“ teigė ,,Agrokoncerno grūdai“ direktorius Karolis Šimas. – Iki rugpjūčio 6 dienos į Anykščių rajone veikiantį elevatorių jau buvo suvežta 12 tūkst. tonų įvairių grūdų. Palyginimui – pernai šiame elevatoriuje per visus metus buvo supirkta 22 tūkst. tonų grūdų. Įvertinus tai, kad vasarinių kultūrų kūlimas jau yra įpusėjęs, tikėtina, kad šiemet Anykščių elevatoriuje gali būti supirkta iki 30 proc. grūdų mažiau nei pernai. Tikimės, jog supirkimas gali siekti 15-17 tūkst. tonų įvairių grūdų“.
Pasiteiravus K. Šimo apie Anykščių regione veikiančių ,,Agrokoncerno“ ūkių derlių, jis sakė, kad pasėliai nukentėjo nuo sausros, derlius atitinkamai mažesnis nei pernai. „Žieminiai rapsai jau baigti nukulti, iš hektaro prikulta 2,5 tonos, žieminiai kviečiai taip pat nukulti – 4,5 tonos, vasariniai kviečiai įpusėti kulti, dabar prikuliama 3,5 tonos iš ha. Miežiai dar tik pradėti kulti, iš hektaro byra beveik 2 tonos. Pernai visų kultūrų derlius buvo didesnis 25-30 proc., – teigė „Agrokoncerno grūdų“ direktorius. – Tiek kviečių, tiek kitų grūdų kainos, išskyrus žirnius, yra aukščiausios per pastaruosius metus. Per 11 savo vadovavimo „Agrokoncerno grūdams“ metų atsimenu tik du kartus, kai kainos buvo aukštesnės – 2007 ir 2013 metais. Už ekstra klasės kviečių toną rugpjūčio 6 dieną buvo mokama 207 eurai už toną, 1 klasės kviečius – 204 eurai už toną, 2 klasės kviečius – 201 euras už toną, 3 klasės kviečius – 191 euras už toną, 4 klasės kviečius – 181 euras už toną. Miežiai – 192 eurus, kvietrugiai – 170 eurų, maistinės pupos – 230-250, pašarinės pupos – 210 eurų. Rapsai – 370 eurų, žirniai – 165 eurai už toną“.
Turintys, kur saugoti grūdus, ūkininkai neskuba šiųmečio derliaus parduoti, nes tikisi, kad kainos kils. O spaudoje jau mirga pranešimai ir apie kitų žemės ūkio produktų brangimą, susijusį su mažesniu grūdinių kultūrų derliumi, nes daugelyje Europos valstybių dėl sausros stinga pašarų,o vokiečiai netgi mažina galvijų skaičių. Vokietijos bankas „Commerrzbank“ konstatavo , kad jau pernai kviečių kainos šoktelėjo beveik 2 kartus, ir prognozuoja žemės ūkio produktų kainų augimą artimiausiems metams.
Kompensacijos pasiekė
ūkininkus
Žemės ūkio ministerija praneša, kad ilgai lauktos kompensacijos į nukentėjusių nuo liūčių žemdirbių bankų sąskaitas patektų ne rugpjūčio pabaigoje, o daug anksčiau. „Tikimės, kad dabar javapjūtė tęsis su daug geresne nuotaika“, – gera žinia pasidalijo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Išmokos ūkininkus pasiekia kaip tik prieš pat žieminių kultūrų sėją.
Europos Komisija 2017 m. nuo liūčių ir potvynių nukentėjusiems Lietuvos ūkininkams skyrė 9 mln. 120 tūkst. eurų kompensaciją už žuvusius ar negalėtus pasėti žieminius pasėlius. Siekiantys paramos pareiškėjai teikė prašymus ir įbraižė plotus deklaruodami pasėlius, o Nacionalinė mokėjimo agentūra atliko patikras ir konstatavo, kad bendras paramai tinkamas plotas sudaro 108 308 ha. Paramą gaus 3309 pareiškėjai. Daugiausiai jų yra iš Jurbarko, Raseinių, Pasvalio, Anykščių, Rokiškio rajonų.
Žemės ūkio ministerija nustatė kompensacinių išmokų dydžius: pareiškėjams, 2017 m. pasėjusiems žieminius pasėlius, kurie žuvo dėl kritulių, – 103,87 Eur/ha, o pareiškėjams, 2017 m. dėl iškritusių kritulių negalėjusiems pasėti žieminių pasėlių, – 72,71 Eur/ha.
Lietuva planuoja skirti papildomą nacionalinę paramą (apie 9 mln. Eur) ir 2017 m. dėl liūčių bei potvynių žuvusio derliaus (javų, bulvių, daržovių, sodų ir uogynų) nuostoliams kompensuoti. ŽŪM jau parengtos nuostolių kompensavimo taisyklės artimiausiu metu bus pateiktos notifikuoti Europos Komisijai.