Šiandien – pasaulinė diabeto diena. Kaip kontroliuoti diabetą, kaip su juo „susigyventi“? Apie tai su gydytoja endokrinologe Gražina VAŠTAKIENE kalbėjosi žurnalistė Sveta VITKIENĖ.
Šiandien – pasaulinė diabeto diena. Kaip kontroliuoti diabetą, kaip su juo „susigyventi”? Apie tai su gydytoja endokrinologe Gražina VAŠTAKIENE kalbėjosi žurnalistė Sveta VITKIENĖ.
– Ar cukrinis diabetas – dažna liga?
– Cukrinis diabetas – viena sunkiausių ir klastingiausių ligų, kurios metu sutrinka medžiagų apykaita, insulino sekrecija. Diabetas kamuoja apie 300 milijonų pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad šia liga serga 5 procentai visų lietuvių.
– Kaip turime gyventi, siekdami išvengti šios ligos arba bent palengvinti jos eigą?
– Diabetikui būtina atsisakyti rūkymo, laikytis subalansuotos dietos, kontroliuoti svorį, reguliariai maitintis… Svarbiausi cukrinio diabeto profilaktikos būdai – diabeto mokymas, subalansuota dieta, fizinis aktyvumas.pastaruoju metu yra ganėtinai daug literatūros, suteikiančios informacijos apie simptomus, ligos eigą, paūmėjimus ir komplikacijas. Ieškantys informacijos, jos nesunkiai gaus.
– Kas yra diabeto mokymas?
– Tai lemiamas žingsnis, garantuojantis gerą ligos kontrolę bei ilgą sergančiųjų gyvenimą. Veiksmingiausias būdas diabetinėms komplikacijoms išvengti yra medžiagų apykaitos sureguliavimas, kraujo gliukozės lygio palaikymas arčiau normos. Didelę reikšmę turi motyvuota ligonio savikontrolė. Didelę reikšmę turi motyvuota ligonio savikontrolė, tai yra gliukozės kiekio matavimas gliukometru prieš ir po valgio.
– Gliukometrui reikalingos specialios diagnostinės juostelės. Ar jos kompensuojamos?
– Ligonių kasos kompensuoja 100 procentų diagnostinių juostelių kainą. Sergantys I-ojo tipo diabetu gauna 900 juostelių metinę kompensaciją. II-ojo tipo diabetikai, vartojantys insuliną, gali gauti 300 kompensuojamų juostelių per metus. Ligoniams, vartojantiems tabletes, skiriama 150 kompensuojamų juostelių per metus.
– Girdėjau sakant, kad diabetikas – pats sau gydytojas.
– Diabetas tuo ir skiriasi nuo kitų ligų, kad sergantieji patys atlieka pagrindinį gydymosi darbą. Jie kasdien turi priimti daugybę sprendimų, lemiančių jų gyvenimą. Gydytojas lieka tik geras patarėjas ir pagalbininkas, susidraugaujant su liga.
– Ar yra kokių nemokamų telefonų, kuriais žmonės galėtų paskambinti endokrinologams, kai jiems iškyla klausimų dėl cukrinio diabeto?
– Veikia Lietuvos diabeto asociacijos buveinė, joje dirbantys endokrinologai konsultuoja nemokamai telefonu (8.5) 2625476. tačiau, įtariant cukrinio diabeto grėsmę, ar kilus klausimų dėl gydymo, patarčiau apsilankyti pas jus pažįstančius., ligos eigą žinančius šeimos gydytojus, konsultacinėse poliklinikose dirbančius endokrinologus.
438649 914690I saw two other comparable posts although yours was the most beneficial so a whole lot 269383