Nuo rugsėjo 1 dienos UAB „Anykščių šiluma“ turi naują direktorių. Bendrovei vadovauja konkursą laimėjęs 34-erių Dainius Šiaučiulis.
Naująjį UAB „Anykščių šiluma“ vadovą kalbino portalo anyksta.lt redaktorius Robertas Aleksiejūnas.
Pasakokite skaitytojams apie save plačiau – iš kur esate kilęs, kokius mokslus baigėte, kokia Jūsų darbinė patirtis?
Šiuo metu gyvenu Kavarske. Su žmona Žydrūne auginame antroką sūnų Luką. 2006 metais baigiau tuometinę Anykščių Antano Baranausko vidurinę mokyklą. Esu baigęs Kauno technologijos universitetą, kuriame įgijau statybos inžinerijos bakalauro laipsnį, o vėliau tame pačiame universitete įgijau ir magistro laipsnį. Paskutinius devynerius metus dirbau Ukmergėje, UAB „Stansefabrikken“ cecho vadovu.
Kodėl nusprendėte dalyvauti konkurse užimti UAB „Anykščių šiluma“ direktoriaus pareigas?
Nusprendžiau priimti naujus gyvenimo iššūkius ir bandyti kilti į viršų. Konkurse dalyvavo iš viso trys kandidatai.
Dalyvaudamas konkurse turėjote pristatyti savo veiklos strategiją. Kokia ji?
Pirmiausia orientuojuosi į UAB „Anykščių šiluma“ darbuotojus: man svarbi komanda, jos profesionalumo lygio išlaikymas, komandos motyvavimas. Toliau domina inovacijos, kiek jos įmanomos šilumos ūkyje. Ir, aišku, noras išlikti pagrindiniu šilumos tiekėju Anykščiuose.
Jau spėjote susipažinti su buvusio UAB „Anykščių šiluma“ direktoriaus Virgilijaus Vaičiulio „palikimu“. Kas Jums bendrovėje atrodo keistina?
Susipažinęs su kolektyvu, galiu pasakyti, kad UAB „Anykščių šiluma“ darbuotojų komanda yra profesionali, žinanti, ką daro. Ūkis iš principo irgi tvarkingas. Apsilankėme visose katilinėse miesteliuose ir kaimuose – visų jų būklė tikrai yra gera. Galima tik džiaugtis, kad viskas palikta tvarkingai. Aišku, visokių įžvalgų, ką būtina taisyti, pradedant nuo valdymo procesų ir to paties ūkio, yra, bet jų tikrai dar nedetalizuosiu, nes direktoriaus pareigas užimu dar tik kelias dienas.
Tikėtina, kad didelių užmojų tikėtis iš Jūsų nereikėtų, juk UAB „Anykščių šiluma“ slegia vis dar iki galo negrąžinta paskola už dujines katilines ( dar liko grąžinti 2 mln.840 tūkst. Eur, – red.pastaba)?
Taip, užmojai gali būti labai dideli, bet paskola yra mūsų „stabdis“. Šiuo metu vyksta procesų, ūkio analizė ir tada, dėliodami ateinančių penkerių metų bendrovės strategiją, žiūrėsime, kur galime „pasispausti“.
Paskutiniais duomenimis, UAB „Anykščių šiluma“ dirba nuostolingai. Ar matote kelių, kaip padaryti bendrovės veiklą pelningą?
Kol kas to nekomentuosiu.
Ar UAB „Anykščių šiluma“ jau pasiruošusi naujam šildymo sezonui?
Galima sakyti, kad šildymo sezonui esame pasiruošę ir problemų dėl to nekils.Liko tik smulkūs darbeliai.
Kokia Jūsų prognozė dėl naujojo šildymo sezono? Ar gyventojams labai didės sąskaitos už šildymą?
Šildymo kaina jau dabar yra kylanti. Prognozė – 15 – 20 proc. kilimas. Tai lemia žaliavinio kuro kainos rinkose.
O tiek buvo kalbų, kad Anykščiuose šildymo kainos mažės įrengus biokuro katilinę…
Šildymo kainos mažėjimas buvo 2016 metais, pastačius biokiuro katilinę. Bet mes juk dujinių katilinių nesustabdėme.Dalies miesto būstų apšildymui naudojamos dujos, o esant didesniems šalčiams, dujomis apšildomi viso miesto gyventojų būstai. Bet kokiu atveju, šildymo kainoms daro įtaką dujų kaina, o biokuras irgi brangsta. Šioje vietoje nieko labai paveikti negalime.
Žvelgiant į aplinkinių miestų šilumos įmones matyti, kad jos aktyviai naudojasi Europos Sąjungos finansine parama, rengia projektus. Gal Jums pradėjus vadovauti UAB „Anykščių šiluma“ šie procesai taip pat suaktyvės ir mūsų mieste?
Vizija viena, faktas, kad atsiradus galimybėms, naudosimės Europos Sąjungos finansine parama. Tik vėlgi reikia nepamiršti, kad bendrovė turi turėti savo lėšų, norėdama gauti Europos Sąjungos paramą. Šitoje vietoje irgi reikia padirbėti, kad paramą gautume.
kadangi šiek tiek žinau, tai skaitykite: kai privatus kapitalas 2012 metais norėjo Anykščiuose (pirmiau Ažupiečiuose, vėliau vyno gamybos įmonės teritorijoje) montuoti ir eksploatuoti biokuro katilines, vienas iš buvusių rajono vadovų (tuomet dar besiruošiantis kandidatuoti į LR seimą, dabar dar tarybos narys) viešos diskusijos metu garsiai pareiškė, kad privataus kapitalo planuojamos biokuro katilinės investiciniame projekte įžvelgia korupcinį projektą… paklausus, ar susipažino su pateikta galimybių studija (kuri buvo pateikta Anykščių rajono vadovams), paaiškėjo, kad jis net neskaitęs šios studijos… ir dar, kažkodėl teisėsaugai net neįdomu, jog dabartinės biokuro katilinės statinius savivaldybė išpirko kelis kartus pigiau, nei privatus kapitalas buvo sutaręs išpirkti iš vyno gamybos įmonės savininkų…
atsiprašau, pasitaisau dėl pastatų/statinių iš vyno gamybos įmonės savininkų išpirkimo – išpirkta daugiau tris kartus brangiau, nei privatus kapitalas buvo sutaręs išpirkti iš vyno gamybos savininkų biokuro katilinės įrengimų montavimui … dar sykį atsiprašau už loginę klaidą…
Mano galva Anykščių šilumos ūkis galės racionaliau veikti tik tada, kai pritrauks privatų kapitalą ir jo investicijas. Rajono politikų valdomos savivaldybės akcijos 99 proc. šilumos ūkio bendrovėje nėra tinkamai išnaudojamos dėl besikeičiančių politinių permainų rajono taryboje. Privatus valdytojas mažiau lėšų išnaudoja politikai ir su ja susijusiems interesams išlaikyti, o esmę skiria efektyviai ir pelningai veiklai.
O ko gi trūksta tam Anykščių šilumos ūkiui,kad reikia pritraukti privatų kapitalą. Gal privatus verslas gražins paskolą? Kai nežinom esamos padėties,tai ir rašynėjam visokius vėjus.
Tame ir yra kad valdytojai kaip ir jūs nežino ko trūksta bendrovei, kad ši dirbtų ne nuostolingsi ir be drastiškų kainos pakėlimo veiksnių
taip nebūna, kad dirbtų nenuostolingai ir mažėtų kaina
čia ir išlenda ir politikų, valdančių turtą ir strateginę bendrovę sampratos problema ir ekonominis neraštingumas. Sėkmingas verslas pasiekia pelną iš efektyvaus darbo ir kaštų valdymo bei naujų vartotojų pritraukimo, o ne tik kaip dabar visose savivaldybės įstaigose kainų padidinimo būdu, deklaruojant kad tai ”prabangos reikalas” už kurį anykštėnai turi mokėti…