Universiteto profesorius, tegu ir dirbdamas ne pilnu krūviu, atlyginimo per mėnesį gauna 700-800 eurų. Tuo tarpu Darbo biržos internetiniame puslapyje galima rasti pasiūlymų, jog prekybos centro darbuotojui net nereikia vidurinio išsilavinimo, o siūloma alga – 500 eurų.
„Anykšta“ teiravosi, ar normalu, kad žmogus, apsigynęs disertaciją, į mokslus investavęs ir savo laiką, ir pinigus uždirba tokią apgailėtiną sumą? O gal geriau nesimokyti ir iš mokyklos suolo tiesiai keliauti dirbti visiškai nekvalifikuoto darbo su vos pora šimtų mažesne alga?
Ir apskritai, ar sunku Anykščiuose rasti reikiamos kvalifikacijos darbuotojų?
Mindaugas SARGŪNAS, rajono Tarybos narys, IĮ „Kompeksa“ vadovas:
– Nors mano įmonėje dirba nedaug žmonių, bet tie, kurie dirba visu etatu, tikrai gauna didesnį nei minimalų atlyginimą. Kadangi įmonė yra maža, tai, pavyzdžiui, buhalterė dirba 0,25 etato. Manau, Lietuvoje išpūstas burbulas, kad IT specialistai uždirba didžiulius pinigus. Taip, imkim programuotojus, jų atlyginimai iš tiesų dideli, tačiau tie žmonės, kurie prižiūri įmonių, švietimo įstaigų kompiuterinę bazę, jų atlyginimai tikrai nėra dideli, o darbo jie turi daug.
Aš pats turiu pažįstamų, kurie yra apsigynę daktaro laipsnį ir, jeigu ne papildoma veikla iš įvairių projektų, jų atlygis tikrai būtų 700-800 eurų. Vilniuje pragyventi už tokius pinigus, manau, be galo sudėtinga. Nepamirškim ir to fakto, kad šie žmonės investavo laiką, pinigus į išsilavinimą, o atlygis už visa tai juokingas. Gal kartais žmogus, turintis gerą galvą, verčiau renkasi emigraciją ir darbą kitoje šalyje, nes jam gaila ir nemiegotų naktų ruošiantis egzaminams, gaila galybės valandų, praleistų bibliotekose, archyvuose ir t.t.
Gal būtų naudinga tiesiog atsisakyti aukštojo mokslo įstaigose tam tikrų specialistų ruošimo ir tam skirtus pinigus investuoti į reikalingiausias specialybes.
Aš manau, jog reikia peržiūrėti tiek mokestinę, tiek švietimo sistemą.