Trumpesnės atostogos, ilgesni viršvalandžiai, „nulio valandų“ darbo sutartys, lankstesnis darbo valandų skaičiavimas, naujos darbo tarybos ir kitos naujovės Seime, balsuojant dėl Darbo kodekso, prieštaravimų beveik nesulaukė – birželio 21 d. 65 Seimo nariai iš 91 balsavusiojo pritarė naujajam Darbo kodeksui.
Tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieštaringai vertinamą Darbo kodeksą. Vis dėlto rugsėjo viduryje Seimas nusprendė nepritarti prezidentės veto ir priėmė jos grąžintą įstatymą be pakeitimų.
Naujasis Darbo kodeksas įsigalios 2017 m. sausio 1 d. „Anykšta“ klausė pašnekovų, ką jie mano apie naująjį Darbo kodeksą?
Žana LOGINOVA, Anykščių rajono švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė:
– Labiausiai naujajame Darbo kodekse kliūna tai, kad ypatingas dėmesys skiriamas darbdavio teisėms, o darbuotojo teisės gerokai sumenksta. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas išdirbdavo tam tikrą metų skaičių, prie atostogų jam pridėdavo keletą papildomų dienų – to nebelieka, taip pat darbdaviui suteikiama teisė darbuotoją atleisti neįspėjus prieš tam tikrą laikotarpį, galimybė atleisti besilaukiančias moteris, naikinami „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“.
Darbo kodekse nėra konkretumo – kiekvieną straipsnį galima interpretuoti įvairiai ir natūralu, kad darbdavys jį interpretuos savo naudai.
Kodeksas taip pat paliečia ir profesines sąjungas. Protingi darbdaviai yra už profesines sąjungas, o tie, kurie galbūt elgiasi nevisiškai netinkamai, piestu prieš jas stoja. Tokiu atveju teigiama, kad Darbo taryba gali ginti darbuotojo teises, bet pagal naująjį kodeksą ir Darbo taryba praranda savo teises.
Kita problema, kad labai mažai kas yra susipažinęs su Darbo kodeksu ir aš jau nekalbu apie eilinius darbuotojus – tikrai retas jį yra perskaitęs. Neseniai teko lankytis Seime, diskutuoti su Seimo nariais apie tą kodeksą, tai dažnas jų net nežino už ką balsuoja, kas parašyta tame naujame kodekse, jų argumentas toks – yra sudaryta darbo grupė, atsakinga už kodekso sukūrimą, ir tegu ji dirba. Bet už ką tada balsuoja Seimo nariai? Kaip galima priimti tokį svarbų dokumentą jo neišstudijavus? Todėl aš labai džiaugiuosi, kad prezidentė vetavo šį kodeksą“.