Lapkričio 27 d. Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje vyko renginys, kurio tikslas ne tik kovoti su smurtu šeimose, artimoje aplinkoje, bet pirmiausia – išmokti atpažinti smurtą bei suvokti, jog ne tik gumbas kaktoje reiškia smurtą. Yra gerokai daugiau jo „raiškos“ būdų.
Susirinkusiems buvo parodytas meksikiečių režisierės Lucía Gajá filmas „Mūšiai už uždarų durų“. Pasibaigus filmo peržiūrai, prasidėjo diskusija, kurią moderavo Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė, teisės ir advokacijos ekspertė Birutė Sabatauskaitė. Diskusijoje kalbėjo Anykščių moters užimtumo ir informacijos centro vadovė Elvyra Lasskaja, Anykščių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos specialistė Asta Palaimienė, Anykščių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Rūta Avižaitė bei Anykščių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Aušra Staškeviečienė.
Renginio scenarijus, kada pirma buvo parodytas dokumentinis filmas, o po to – surengta diskusija, pasiteisino. Filme „Mūšiai už uždarų durų“ pasakojamos penkių skirtingose pasaulio šalyse gyvenančių moterų patirtys, susidūrus su smurtu.
„Mes dažniausiai manome, kad smurtas gali būti tik fizinis, tačiau taip nėra. Fizinis smurtas labai ryškus asocialiose šeimose, kur „karą“ laimi tas, kuris pirmas paskambina bendruoju pagalbos telefonu 112. Reaguodami į tokius ar panašius skambučius vykstame į įvykio vietą, beje, ten naudojame ir garso, ir vaizdo įrašymo techniką, ir nustatę smurtautoją, jį į areštinę uždaryti turime teisę 48 valandoms. Kada prasideda tyrimas, gali būti skirta kardomojo priemonė – gyventi skyriumi nuo aukos. Tačiau, kaip minėjau, tos asocialios šeimos ir to neištveria – skambina mums į policiją, sakykim, smurto auka ir pyksta, kad, va, mes neleidžiam jos partneriui, vyrui, draugui ar kokį statusą be parinktum, grįžti namo, o juk nėra, kam šeria gyvulius, nėra kam dirbti laukus“ – apie didžiąją iškvietimų dalį pasakojo pareigūnė A. Staškevičienė.
Renginyje dalyvavęs vienintelis vyras – Anykščių rajono vicemeras Sigutis Obelevičius taip pat buvo pakviestas prisijungti prie diksutuojančių moterų, tačiau jis liko sėdėti savo vietoje pareiškęs, kad „yra potencialus smurtautojas“. Tačiau vicemeras vi dėlto mestelėjo akmenuką ir į moterų daržą: „Aš sutinku, kad moterys smurtą patiria kur kas dažniau nei vyrai. Ir tai yra didžiulė problema ne tik Lietuvoje, bet kaip matėme filme, ir visame pasaulyke. Tačiau aš noriu užsiminti ir ne tik apie fizinį smurtą… jeigu žmona vyrui nuolat kartoja, koks jis nevykėlis, kaip nieko nemoka, nesugeba uždirbti pinigų ir t.t., ar tai nėra psichologinis smurtas?“
Plačiau apie renginį skaitykite „Anykštoje“