221 513 Eur vertės trejų metų trukmės už Europos Sąjungos lėšas finansuojamą projektą „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje įgyvendins Anykščių socialinės gerovės centras ir Anykščių vakų ir jaunimo užimtumo centras. Šį centrą įkūrė Anykščių rajono mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas.
Šį projektą įgyvendinti pretendavusio Anykščių moterų užiimtumo ir informacijos centro pirmininkė Elvyra Lasskaja, taip pretendavusi įgyvendinti šį projektą įtaria, kad laimėtoju Anykščių socialinės gerovės centras tapo neatsitiktinai.
Vertino pagal vertinimo lentelę
Savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka „Anykštą“ informavo, kad projekto „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“ partnerių paraiškas pateikė penkios nevyriausybinės organizacijos: Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras, Anykščių moterų užimtimo ir informacijos centras, Anykščių socialinės gerovės centras, VšĮ Anykščių jausmų ratas bei sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Anykščių viltis“.
„VšĮ Anykščių jausmų rato paraiška nebuvo vertinama, kadangi pareiškėjas neatitiko reikalavimo – veiklą vykdyti ne trumpiau kaip vienerius metus.Komisijos nariai likusias keturias paraiškas vertino pildydami Paraiškos vertinimo lentelę. Susumavus komisjos narių kiekvienam vertinimo kriterjų skirtų balų vidurkius, buvo patvirtinta tokia paraiškų pirmumo eilė: Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras – 95 balai; Anykščių socialinės gerovės centras – 85 balai; Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras – 70 balų; sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Anykščių viltis“ – 58,75 balo.Atsižvelgiant į surinktų balų sumą ir pasiūlytų teikt paslaugų aktualumą projekto „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“ įgyvendinimui, komisija nutarė pasiūlyti Jungtnės veiklos (partnerystės) sutartis sudaryti su Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centru bei Anykščių socialinės gerovės centru“, – apie praėjusių metų lapkričio 16 dienos įsakymu patvirtintų projekto partnerių atranką nformavo savivaldybės administracijos direktorius A.Gališanka.
Centrą pasirinko savivaldybės darbuotojų komisija
2016 metų lapkričio 3 dieną savivaldybėje vykusio kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimoms projekto partnerių atrankos komisijai pirmininkavo tuometinis savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Rasalas, o jos nariais buvo savivaldybės lakinoji Socialinės paramos skyriaus vedėja Gintarė Noliūtė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Laima Zukienė bei Investicjų ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Mantas Vaičiulevičius.
Buvo kalbama, kad laimės „D.Vaičiūno projektas“
Po to, kai buvo paskelbti kompleksiška teikiamų paslaugų šeimoms projektų vertinimo rezultatai, projektų vertinimo atrankoje dalyvavusio Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centro pirmininkė E.Lasskaja raštu kreipėsi į rajono merą KęstutįTubį.
E. Lasskaja merui išdėstė savo nuogirdas ir dvejones, kad konkursą laimės su jo patarėju siejamas centras:„Dar prieš pateikdamos projektą vertinimui, iš neoficialių šaltinių gavome užuominų, kad gal be reikalo rašome, nes jau yra žinomi projekto laimėtojai.Vienas iš jų buvo įvardintas kaip „D.Vaičiūno projektas“. D.Vaičiūnas yra įkūręs Socialinės gerovės centrą, buvo jo vadovu iki tapdamas mero patarėju ir tuo centru išskirtinai tebesirūpina iki šiol. Juokėmės ir sunku buvo patikėti tomis užuominomis, nes centras gyvuoja tk du metus ir šiais metais nevykdo jokios veiklos. Socialinės gerovės centrui dabar vadovauja Sigitas Petravčius ( kitų narių neliko), centro patalpos yra nuomojamos. Tačiau į mūsų organizaciją užsukantys žmonės su įvairiais klausmais dažnai mums pasakoja, kad Socialinės gerovės centras nedirba, pastoviai užrakintas, žodžiu, jokios socialinės gerovės ten nerandama. Todėl buvome labai nustebintos, kai kompleksiška teikiamų paslaugų šeimoms projektą iš tikrųjų laimėjo veiklos nevykdantis Socialinės gerovės centras. Jokiu būdu neteigiame, kad šios organizacijos projektas buvo blogai parašytas ar numatytos veiklos netinkamos.Taip pat neįrodinėjame, kad projektą turėjome laimėti mes.Tačiau kyla daug abejonių dėl vertinimo skaidrumo ir, galbūt, D.Vaičiūno tam vertinimui padarytos įtakos. Jis ne kartą yra teigęs, kad jei praras darbą savivaldybėje, norės grįžti ir vadovauti Socialinės gerovės centrui“, – savo ir aplinkinių įžvalgomis apie Anykščių socialinės gerovės centrą ir mero patarėją D.Vaičiūną merui K.Tubiui adresuotame rašte pasidalino E.Lasskaja.
Moterys jaučiasi neįvertintos
Rašte merui E.Lasskaja neslėpė, kad Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras visgi turėjo vilčių minėtą projektą laimėti.
„Manome, kad negavusios savivaldybės palaikymo tuo pačiu gavome ir neigiamą savo ilgametės veiklos įvertinimą. Niekur nebuvo paskelbta vertinimo komisijos sudėtis. Nežinome, kada buvo vertinimo komisijos posėdis, nežinome, kaip balsavo komisijos nariai.Nežinome, ką darėme ir darome ne taip“, – toliau rašte merui Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centro abejones dėl galimai neskaidriai vykusio projekto partnerių atrankos komisijos posėdžio dėstė E.Lasskaja.
Priminsime, kad E.Lasskaja Anykščių moterų klubui ir Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centrui vadovauja nuo 1998 metų. E. Lasskaja vadovavo šio klubo projektams, kurie buvo realizuoti Anykščių rajone: „Anykščių moterų klubo iniciatyvos Utenos regione, skleidžiant informaciją apie Europos Sąjungą” (2001 m.), „Anykščių moterų iš socialiai pažeidžiamų grupių integravimas į visuomenę” (2003 m.), „Pagalba socialiai remtinoms grupėms integruotis į visuomenę Skiemonyse per Anykščių moterų klubo veiklą” (2003 m.), „Anykščių rajono moterų poreikių nustatymas bei jų įgyvendinimo perspektyvos” (2006 m.), „Moterų socialinių įgūdžių ir karjeros formavimas, siekiant sustiprinti jų socialinį statusą, savarankiškumą ir teigiamą savęs vertinimą” (2007–2008 m.), „Moterų užimtumo ir informacijos centro įkūrimas” (2006 m.). E. Lasskajai vadovaujant išplėtojęs savo veiklą, Anykščių moterų klubas turi 9 filialus kaimuose ir mieste. Klubas padeda spręsti moterų ir jų šeimų socialines problemas, organizuoja įvairius amatų mokymus, padeda moterims integruotis ir reintegruotis į darbo rinką per projektinius mokymus. Organizacijai būdinga altruistinė veikla ir labdaros akcijos vienišiems, neįgaliems ir socialiai remtiniems asmenims, darbas su vaikais ir mergaičių grupėmis, sociokultūrinė veikla.
Daugiau klausimų, nei atsakymų…
Turėdama priekaištų klausimų vertinimo komisijai, E.Lasskaja merui adresuotame rašte pateikė visą eilę abejonių keliančių klausimų bei pasvarstymų.
„Kodėl prieš projekto paskelbimą nebuvo, kaip įprastai daro visos finansuojančios organizacijos, jokio seminaro pareiškėjams: ką akcentuoti, koks galimas biudžetas, darbuotojų skaičius ir kt.? Gal todėl, kad kam reikėjo žinoti, tam ir buvo paaišknta individualiai? Kodėl niekur nebuvo paskelbti projekto vertinimo rezultatai? Gal kažkam tai nepatogu, kad iš viso projektus pateikė tik 4 organizacijos ir iš jų laimėjo 2. ( Savos ir iš anksto įvardintos).Apie projekto rezultatus irgi sužinojome neoficialiai, atsitiktinai. Kodėl organizacijoms, nelaimėjusioms konkurso, nepateiktos pastabos, nuorodančios, kokios buvo padarytos klaidos ir kas neatitiko projekto reikalavimų? Kodėl Investicijų ir projektų valdymo syriaus darbuotojos, į kurias kreipiausi šiandien, t.y 2016 -12 -02, su panašiais klausimais, nieko negalėjo paaiškinti, tik, kad „buvo daug pastabų“.Kodėl sudaromos prielaidos manyti, kad viskas labai įslaptinta ir 3 metų projekto vykdymui skirtos lėšos buvo pasidalintos tarp savų?“, – merą K.Tubį klausmais apibėrė E.Lasskaja.
Mero prašė atlikti patikrinimą
Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centro pirmininkė E.Lasskaja taip pat kreipėsi į merą K.Tubį, kad šis inicijuotų patikrinimą, ar vertinant pateiktus projektus „kai kurie darbuotojai nepasinaudojo tarnybine padėtimi ir nepadarė įtakos rezultatų vertinimui.Ar skaidriai ir teisinga buvo įvertinti pateikti projektai, ar komisija atsižvelgė į pateiktų organizacijų turimą patirtį, vykdomą veiklą ir kaip ta veikla siejasi su kitais vykdomais projektais?“
Iš pradžių raštus meras ignoravo
Raštą rajono merui K.Tubiui Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centro pirmininkė E.Lasskaja išsiuntė gruodžio 2 dieną, tačiau net du mėnesius iš rajono vadovo nesulaukė jokio atsakymo. Tik po to, kai raštas su nepatogiais klausimais K.Tubiui pakartotinai buvo nusiųstas šių metų vasario 7 dieną, Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras vasario 21 dieną sulaukė mero K.Tubio gan lakoniško atsakymo atsakymo.
Pažeidimų darbe nenustatė
Meras K. Tubis aiškino, kad prieš konkurso paskelbimą suinteresuotos paslaugas šeimai teikti organizacijos turėjo galimybę dalyvauti mokymuose kituose šalies miestuose, projektų vertinimas vyko pagal Projekto partnerių atrankos tvarkos aprašą, apie konkurso rezultatus esą informacija buvo paskelbta savivaldybės interneto svetainėje.
„Vertinimo metu kokių nors pažeidimų nustatyta nebuvo“, – atsakyme E.Lasskajai nurodė meras K.Tubis, taip, anot Anykščių moterų užiimtumo ir informacijos centro pirmininkės, ir neatsakęs į esminius južduotus klausimus, kurie padėtų išsklaidyti abejones dėl galimos mero patarėjo D.Vaičūno įtakos vertinant projektus ir laimint jo įsteigtam Anykščių socialinės gerovės centrui.
Mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas – centro savanoris
„Anykšta“ telefonu susisiekė su projektą „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje „ įgyvendinančiu Anykščių socialinės gerovės centro vadovu Sigitu Petravičiumi, kuris gan aptakiai papasakojo apie centrą bei minimo projekto veiklą.
„Esu aš, buhalteris, socialinė darbuotoja ir psichologė. Ir savanorių dar turime. Šiuo metu apie 12 jų turime. Padeda rūbus išdėlioti, nes švedai atvežė pagalbą anykštėnams“, – apie Anykščių socialnės gerovės centro struktūrą ir veiklas pasakojo S.Petravičius.
Pasiteiravus, ar Anykščių socialinės gerovės centre savanoriauja ir jo įsteigėjas, mero patarėjas D.Vaičiūnas, S.Petravičius sakė: „Prisideda prie „Maisto banko“ akcijos. Rūbų nedėlioja, bet padeda tokius sunkesnius, vyriškus darbus.“
Per tris mėnesius – 30 interesantų
Anykščių socialinės gerovės centro vadovas S.Petravčius sakė, kad su projektas „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“ jau „įsivažiavęs“, nors iš pradžių buvo ir sunku.
„Nuo kovo mėnesio turime 30 anketų“, – nuo projekto įgyvendnimo pradžios praėjus trims mėnesiams, interesantais džiaugėsi S.Petravičius
Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainėje skelbiama, kad projekto „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“ tikslas – sudaryti sąlygas visoms Anykščių rajono šeimoms, auginančioms vaikus, gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, siekiant įgalinti šeimas įveikti iškilusius sunkumus ir krizes.
Projekto metu Anykščių socialinės gerovės centre šeimos turi galimybę gauti nemokamas psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijas, taip pat taikinamojo tarpininkavimo (mediacijos) paslaugas. Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre šeimos gali gauti šeimos įgūdžių ugdymo, sociokultūrines bei vaikų priežiūros paslaugas (vaikams nuo 3 iki 7 m.). Organizuojami vaikų klubo, šeimų klubo užsiėmimai, pozityvios tėvystės mokymai. Projekte dalyvaujančias šeimas taip pat numatyta lankyti ir jų gyvenamosiose vietose rajono seniūnijose.
Anykščių socialinės gerovės centras Anykščių parapijos patalpose mero patarėjo D.Vaičiūno buvo įregistruotas 2014 metais.
Mero patarėjas „situacijos nevaldė“…
Anykščių socialinės gerovės centro steigėjas , mero patarėjas, į politiką atėjęs su Darbo partija, D.Vaičiūnas Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centro pirmninkės E.Lasskajos išsakytas abejones dėl jo galimos įtakos projektų svarstymui, kuomet laimėtojų kompleksines paslaugas šeimoms teikti lamėjo jo įsteigtas Anykščių socialinės gerovės centras, neigė.
„Realiai nei toje komisijoje projekto svarstymo buvau, nei valdžiau tą situaciją jokiu būdu, kadangi ne mano kompetencijoje tokie dalykai. Galiu išsklaidyti abejones, kad šitame projekte..( pažodinė citata, toliau mero patarėjas keičia mintį, – aut. pastaba). Ne, nežinau kokios ten sąlygos, žinau tik, kad nepateko Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras. Bet, kaip supratau, dalyvavo Anykščių socialinės gerovės centras ir daugiau asociacijų. O visa kita kas vyksta, sunku man komentuoti. Čia reikia klausti komisijos, kaip ji vertino ir ką ten darė“, – kalbėjo D.Vaičiūnas.
Darbovietė buvusi, kaip ir žmona…
Paklaustas, ar ateityje neplanuoja sugrįžti ir vadovauti Anykščių socialinės gerovės centrui, mero patarėjas D.Vaičiūnas sakė: „Sunku pasakyti. Dabar apie tai negalvoju.Pradėti darbai tęsis. Sugrįžti į asociaciją ar kažkur kitur neplanuoju. Aišku, tai priklausys nuo situacijos“.
Anykščių socialinės gerovės centre kurį laiką dirbo ir D.Vaičiūno žmona Ieva, tačiau pokalbio metu mero patarėjas D.Vaičiūnas prasitarė, kad jų keliai išsiskyrė.
„Dirbo ir buvusi (Juokiasi). Pats supranti“, – juokais pokalbį apie iširusią šeimą nuleido du vaikus auginantis D.Vaičiūnas.
Už projekto pinigus pirktas automobilis neprapuls
Praėjusį mėnesį rajono Tarybos sprendimu socialinių paslaugų teikimui už 21 000 Eur nupirktas naujas lengvasis automobilis. Už Europos Sąjungos pinigus įsigyta transporto priemonė perduota projektą „Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“ įgyvendinančiam vienam iš projekto partnerių – Anykščių socialinės gerovės centrui.
„Kiek žinau, jis liks savivaldybei, tai bus dar vienas kažkoks turtas. Nuo to gal net ir gerai. O gal dar bus galimybė perduoti kuriai nors asociacijai, bet abejoju dėl to“ , – parodydamas, kad projekto, kurį laimėjo jo įsteigtas Anykščių socialinės gerovės centras, reikalai jam ne tokie jau ir svetimi, aiškino D.Vaičiūnas.