Lapkričio pabaigoje grupė Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos mokinių kartu su trimis mokytojais projekto COMENIUS dėka turėjo galimybę paviešėti Rumunijoje.
Į Rumuniją keliavę dešimtokai Algirdas Kalinovas, Einius Pajarskas, Matas Namajuškus, Kotryna Steponėnaitė, Dagnė Baniūkšytė ir Austėja Šmigelskaitė apsistojo rumunų šeimose ir taip galėjo tobulinti savo anglų kalbos žinias. Kartu su mokiniais į kelionę vyko projekto Anykščiuose koordinatorius Andrius Vitkūnas ir mokytojai Aldona Petrokienė bei Asta Kalinauskienė.
Iš Vilniaus rytiniu lėktuvu anykštėnai atskrido į Varšuvą, o tada – į Bukareštą. Rumunijos sostinėje, Otopeni oro uoste, baranauskiečius pasitiko rumunų, pas kuriuos jie gyvens šeimos ir projekto COMENIUS ,,Keturi mitai dėl tiesos“ koordinatorė, rumunė Michaela Diakonesku.
Aš ir Kotryna kartu su savo keturiolikmete globėja Štefi Manta ir jos tėčiu Klaudijo Manta šimtą kilometrų iš Bukarešto į mūsų miestelį Pučioasą važiavome iš esmės tyloje – su Kotryna jautėmės gerokai pavargusios po devynias valandas trukusios kelionės, buvo sunku rišliai kalbėti svetima kalba. Apie ketvirtą valandą vakaro įsukome į didžiulio namo kiemą – viduje Štefi mama ir keturių metukų garbanė sesutė Sofi šiltai pasisveikino, parodė kambarius, kuriuose apsistojome. Pavalgę vakarienę iš tradicinių rumuniškų patiekalų – sultinio su kukurūzų koše ir lietuviškus balandėlius primenančio troškinio, kartu su Štefi iškeliavome į miestelį.
Vakarus leidžia dainuodami
Neįprastai šiltas oras paskutinį kartą leido rumunams pasidžiaugti vakaru parke – du vaikinukai atsinešė gitaras, merginos – pluoštus dainų žodžių. Nustebusi galvojau, ar toks laiko leidimo būdas būtų įmanomas Anykščiuose. Mes, atvykėliai, lengvai prisijungėme prie rumunų, dainuojančių gerai žinomas angliškas dainas.
Kitus vakarus po projektinės veiklos oras nebebuvo toks šiltas, kad kelias valandas galėtum prasėdėti lauke, taigi visi nusprendėme eiti į vietinį barą. Vakarai man buvo pati smagiausia dalis – lengva pradėti pokalbį žaidžiant stalo žaidimus. Kiekvieną dieną ir vakarą šnekėdama anglų kalba, pradėjau ne tik laisviau bendrauti, bet ir mąstyti angliškai. Vienintelis tokių barų minusas yra tai, kad išėjus iš patalpos, kurioje rūkoma, visi drabužiai dvelkia cigarečių dūmais.
Kontrastų šalis
Rumunija stebino kontrastais – prabangūs namai šalia lūšnelių, arklys, traukiantis vežimą su kopūstais, ir staiga pro šalį pralekiantis prabangus mersedesas. Pulkai gatvėmis lakstančių draugiškų, bet šeimininkų neturinčių šunų, tik kai kur asfaltuotos gatvės, kalnai šiukšlių mūsų miestelyje. Toks vaizdas nustebino išvažiavus iš preciziškai sutvarkyto, Bukarešto.
,,Keturi mitai dėl tiesos“
Šio COMENIUS projekto (COMENIUS, tai vidurinio ugdymo mokykloms skirtas paramos fondas, kurio metu vykstančiose kelionėse moksleiviai tobulina anglų kalbos žinias) tikslas – susipažinti su septynių dalyvaujančių šalių kultūra nagrinėjant mitus: meilės, pasiaukojimo, tautos sukūrimo ir pasirinktiną. Pirmasis susitikimas Rumunijoje, Nikolaje Titulesku gimnazijoje, buvo skirtas šalims prisistatyti, susipažinti. Anykštėnai Lietuvą pristatė ne tik vaizdo medžiaga ar statistiniais duomenimis, bet ir šoko liaudiškus šokius – rolenderį ir linksmapolkę. Mūsų dailūs tautiniai drabužiai sulaukė labai daug užsieniečių dėmesio. Niekas iš kitų projekte dalyvaujančių septynių šalių moksleivių savo tautinių drabužių nesivežė.
Pasiaukojimas dėl sukūrimo
Arges vienuolynas susijęs su rumunų pasirinktu mitu – pasiaukojimas dėl sukūrimo. Legendoje pasakojama, kad architektui, suprojektavusiam vienuolyną, niekaip nesisekė jo pastatyti – po nakties visas per dieną padarytas darbas būdavo sunykęs. Vieną naktį architektas susapnavo pranašingą sapną, kad jis turi įmūryti į vienuolyno sienas pirmą ryte į statybvietę atėjusį žmogų, ir nuo tada vienuolyno statybos eisis puikiai. Kitą rytą pirmoji pasirodė architekto žmona, kuri nešė statybininkams pusryčius. Ištapytose vienuolyno sienose raudonai pažymėta vieta, kurioje, pasak legendos, gyva palaidota moteris.
Drakulos ir karalių pilis
Išgirdus žodį „Transilvanija“ dažniausiai pirma mintis, atsiradusi galvoje, siejasi su garsiuoju Bramo Stokerio personažu, vampyru Drakula. O štai iš tikrųjų Brano pilis, kurioje vyksta fantastinio kūrinio veiksmas, visai nekelia šiurpo – maži ir šviesūs kambarėliai, milijonai laiptelių ir įspūdingas vaizdas iš pilies kiemo, atrodo sunku patikėti, kad čia, pasak B. Stokerio „Drakulos“, gyveno žiaurus ir baisus vampyras.
Kita pilis, kurią aplankėme, buvusi nuverstų Rumunijos karalių rezidencija. Didžioji Pelešo pilis, buvo uždaryta mėnesiui, bet galėjome apžiūrėti šalia esančią mažesnę pilaitę (įsivaizduokite tokią „mažučiukę“ keturių ar penkių aukštų pilį su pusryčių, pietų ir vakarienės kambariais), kurioje yra iš aukso padarytas kambarys.
Kitas susitikimas – Anykščiuose
Sausio pabaigoje Suomijos, Vengrijos, Portugalijos, Rumunijos, Turkijos ir Graikijos vyresnių klasių moksleiviai atvyks savaitei pagyventi Lietuvoje. Moksleiviai apsistos baranauskiečių namuose – kai kurie priims po vieną, o kiti – du mokinius. Pagrindinė programos sąlyga – moksleiviai gali išvykti į svečią šalį tik tada, jeigu sutinka pas save apgyvendinti bent po vieną svečią. Suteikiantys namus dviem ir daugiau mokinių gali tikėtis išvykti ir į antrą kelionę.
Šiais mokslo metais planuojami dar du vizitai – kovo mėnesį – Suomijoje, o gegužę – Portugalijoje.
759837 505231Thanks for taking the time to discuss this topic. I actually appreciate it. Ill stick a link of this entry in my blog. 542432