Rugpjūčio mėnesį sukako lygiai dveji metai, kai Anykščių šilelyje atidarytas Medžių lajų takas. Anykščių regioninio parko direkcijos direktorius Kęstutis Šerepka sakė, kad lankytojų srautai šio objekto link po truputį mažėja.
„Didelė lankytojų dalis, kurie norėjo, Medžių lajų taką jau aplankė. Lankytojui įdomu tai, kas nauja, netikėta, bet kažką padaryti labai įspūdingo ne visada pavyksta ir ne visada yra galimybių. Mes šį projektą darėme pažintiniais tikslais, ne komerciniais. Mums tikrai nebūtų priimtina idėja, pavyzdžiui, nuo bokšto šokinėti su gumine virve ar kažkas panašaus. Saugomos teritorijos ir visa mūsų filosofija yra skirta pažinimui“, – sakė K. Šerepka.
Anykščių regioninio parko direkcijos direktorius K. Šerepka pastebėjo, kad Medžių lajų tako lankytojams dabar iškyla šiokių tokių problemų atvykstant, mat remontuojamas objekto link vedantis kelias.
„Tie šviesoforai kažkiek sulaiko juos. Bet yra alternatyvus patekimas – ekotakas, kuriuo iki Medžių lajų tako galima ateiti pėsčiomis. Paskutinį kartą, kai buvau, automobilių stovėjimo aikštelėje prie Medžių lajų tako ir automobilių stovėjimo aikštelėje priešais ekotaką automobilių kiekis praktiškai buvo vienodas“, – pasakojo K. Šerepka, kurio nuomone, ekotakas natūraliai „mirs“, kuomet kelias link Medžių lajų tako bus sutvarkytas.
Pavasarį buvo atlikta Medžių lajų tako konstrukcijų techninė profilaktika.
„Patikrino varžtų užveržimą, vertikalumą. Jeigu kažkur yra ant tako rūdys, jas uždažė. Viskas tvarkoje“, – apie techninę Medžių lajų tako būklę praėjus dvejiems metams po jo atidarymo pasakojo K. Šerepka.
Atvykstantys aplankyti Medžių lajų tako yra supažindinami su šio objekto lankymo taisyklėmis. Pavyzdžiui, draudžiama į taką vestis savo augintinius ar eiti su aukštakalniais.
„Pasitaiko nepatenkintų, kaip ir visais laikais. Taisyklės yra tam, kad lankytojai galėtų jaustis saugiai patys. Jeigu kažkas nutinka, mane apie tai informuoja darbuotojai. Bet jokių ekscesų nebuvo“, – atskleidė K. Šerepka.
Lankantys Medžių lajų taką gali įsigyti eurą kainuojantį savanorišką saugomų teritorijų bilietą. K. Šerepka sakė, kad lankytojams būtina tai pasiūlyti, nes niekas tikrai neskuba atverti piniginių.
„Reikia betarpiško bendravimo. Jei toks bendravimas yra, lankytojai tai priima daugiausiai geranoriškai. Kai mato, kad šalia sutvarkytos jiems patiems pritaikytos stovyklavietės, tai ir to euro negaila“, – sakė K. Šerepka.
Beje, prie Medžių lajų tako išlaikymo Anykščių rajono savivaldybė, anot K. Šerepkos, neprisideda nė centu.
„Kol kas iš lankytojų srautų išsilaikome, kas bus ateityje – sunku pasakyti“, – Medžių lajų tako ateitį prognozavo K. Šerepka.
Pasak Anykščių regioninio parko direkcijos direktoriaus K. Šerepkos, dabar svarbiausias uždavinys – padaryti patogesnį patekimą prie Medžių lajų tako. Kitais metais planuojama per Šventosios upę įrengti pakabinamą tiltą ir tuo pačiu dešiniajame upės krante nutiesti pirmąjį kilometrą dviračio tako per valstybinį mišką. Lėšas šiems darbams Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba buvo žadėjusi šiems metams, tačiau planai nukelti į 2018 metus.
Po pokalbio su Anykščių regioninio parko direkcijos direktoriumi K. Šerepka, puiki proga dar kartą aplankyti Medžių lajų taką ir pasižvalgyti, kaip lankomiausias rajono objektas gyvuoja ne savaitgalį, o eilinę darbo dieną.
Įveikus remontuojamą kelią, pastatytus šviesoforus, net ir darbo dieną šalia Medžių lajų tako esanti automobilių stovėjimo aikštelė pasitinka beveik užpildyta (beje, šalia ekotako esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje transporto priemonių ne ką mažiau). Šalia esančiose prekybos vietose matyti užkandžiaujančių poilsiautojų, tačiau jų nėra daug. Pasižvalgome, kokios čia kainos. Arbata – 0,80 ct, kavos puodelis kainuoja nuo 1,20 iki 1,80 Eur (šalta kava – 2,50 Eur), pieno kokteilis – 2 Eur. Užkandžių pasirinkimo įvairovė didžiulė: naminis kibinas arba čeburėkas – 1,30 Eur, dešrainis – 2,50 Eur, kebabas – 3,50 Eur, mėsainiai su bulvytėmis ir gėrimu – 6 Eur. Kainos panašios kaip ir kurortiniuose Anykščiuose. Daugelis vyresniojo amžiaus anykštėnų dar ir dabar su nostalgija prisimena, kaip šalia Puntuko buvo galima paragauti iš metalinių lėkštelių patiekiamų šašlikų. Čia jų nėra, kaip, beje, prie Medžių lajų tako neprekiaujama jokiais alkoholiniais gėrimais.
Jeigu gėrimai ir maistas lankytojų apgulties ir nesulaukė (bent jau tądien, kai lankėmės), populiariausias čia buvo pramoginis traukinukas. Besiruošiančiame vykti į Dainuvos slėnį traukinuke buvo užpildytos visos vietos. Bilieto kaina į vieną pusę – 1 Eur, o vaikai iki 5 metų pramoginiu traukinuku vežami nemokamai. Pirmadienį – sekmadienį kursuojantis traukinukas savo darbą pradeda 11.30 val. ir važiuoja iki 19.30 val.
Medžių lajų tako informaciniame centre galima nusipirkti įvairios atributikos su Medžių lajų taku, pavyzdžiui, marškinėlius arba džemperį.
Medžių lajų tako komplekso padalinio vadovė Indrė Bliūdžiūtė „Anykštai“ pasakojo, kad iki rugpjūčio 1 dienos Medžių lajų taką aplankė 83 300 lankytojų. Daugiausia jų čia, žinoma, savaitgaliais – vidutiniška užsuka apie 5 000, darbo dienomis apsilanko apie 1 000. Tai lankytojai, kurie pirko savanorišką valstybinių parkų lankytojo bilietą, kainuojantį eurą, o kadangi juos perka ne visi, Medžių lajų tako lankytojų yra gerokai daugiau.
I. Bliudžiūtė pasakojo, kad pasižiūrėti į Medžių lajų taką atvyksta ir nemažai lankytojų iš užsienio. Pamini Izraelį, Ameriką…
Kaip ir kiekviename darbe, taip ir dirbant Medžių lajų take, nutinka įvairių kurioziškų situacijų. I. Bliudžiūtė pasakojo, kad viena šeima su mažais vaikais buvo įsitikinusi, kad Medžių lajų tako pavadinimas kilęs nuo anksčiau čia, Anykščių šilelyje, gyvenusių „lajų“ vardo…