Vasara – buvimo lauke metas, tačiau erkės yra priežastis, kodėl daug kas vengia pasivaikščiojimų miškuose ir pievose. Baisiausia, jog tokie kenkėjai gali apsigyventi netgi nuosavo namo kieme, sodybose. Šio nemalonaus svečio paplitimo galima išvengti, vadovaujantis keliais patarimais.
Erkių pavojus
Ne visos, tačiau daugelis erkių platina Laimo ligą, Povasano virusą ir erkinį encefalitą. Lietuvos klimatas erkėms veistis yra idealus, tad neaktyvios jos būna vos kelis mėnesius per metus. Dėl šiltėjančių žiemų šis laiko tarpas vis mažėja. Pavasaris ir vasara yra jų augimo bei veisimosi metas, tad šiuo laiku reikia ypač saugotis.
Erkės pajaučia kūno kvapą, žmogaus kvėpavimą, šilumą, vibracijas ir drėgmę. Taip aptinka auką ir įsisiurbia. Erkės dažniausiai įsikabina į praeivius ir, ropodamos po kūną, išsirenka vietą įkandimui. Nuo to gali atsirasti nemalonių simptomų, tokių kaip bėrimas, galvos skausmas bei svaigimas, sąnarių ir raumenų skausmai.
Dažniausiai erkės slepiasi po krūmais ir lapais, medienos ir akmenų krūvose, aukštoje žolėje. Norėdami pasitikrinti, ar jūsų kieme užsiveisė šie kenkėjai, tiesiog pervilkite per įtartinas vietas baltą rankšluostį, užkabintą už ilgos lazdos. Jei erkių yra, jos prie jo prilips, ir aiškiai matysis ant šviesios spalvos audinio.
Kaip apsisaugoti?
Erkes dažnai nešioja laukiniai ir benamiai gyvūnai. Peles ir panašius gyvius ypač traukia šiukšliadėžės, tad jas reikėtų laikyti kuo toliau nuo namo. Dėmesio sulauks ir nuo medžių ar krūmų nukritusios uogos bei sėklos – jas reikėtų kuo skubiau pašalinti. Kad nuklydęs žvėrelis neužneštų nepageidaujamo voragyvio į jūsų kiemą, apsiginkluokite tvora. Namo grįžusius augintinius taip pat kruopščiai apžiūrėkite. Nepamirškite pasitikrinti ir savęs. Erkės dažniausiai įsisiurbia už ausų, plaukuotoje galvos dalyje, pakinkliuose, pažastyse, kojų ir rankų sujungimuose.
Erkės dievina tamsias bei drėgnas vietas ir traukiasi iš ten, kur patenka tiesioginiai saulės spinduliai. Terasą, pavėsinę, žaidimų aikštelę statykite kuo toliau nuo medžių, ant saulės šviesos. Labai reikia prižiūrėti erdvę po veranda, kurios prieblanda gali tapti prieglobsčiu erkėms. Drėgmėje laikomos malkų krūvos taip pat gali pritraukti nepageidaujamus svečius. Atsikratykite visų senų, nebenaudojamų lauko baldų, kurie irgi gali tapti erkių buveine.
Stenkitės, kad šalia medžių nesikauptų vanduo. Per daug nelaistykite teritorijos, ypač jei žemė lėtai džiūva. Paukščiukų baseinus taip pat laikykite švarius. Jei kompostuojate sodo atliekas, laikykite jas toliau nuo vietų, kur žaidžia vaikai arba augintiniai.
Jei gyvenate netoli miško ar aukštos pievos, kur neabejotinai pilna erkių, vertėtų pagalvoti apie barjerą. Metro pločio siena iš medienos drožlių ar žvyro toje vietoje, kur teritorija ribojasi su erkių buveine, užkirs joms kelią. Taip pat galima sukurti maždaug 15 cm pločio „švariąją zoną“. Toks perimetras eina aplink visą kiemą, o jame niekada nebūna nei aukštesnės žolės, nei šiukšlių ar sudžiūvusių augalų bei lapų.
Erkių naikinimo ir atbaidymo priemonės
Pesticidai gali sumažinti erkių kiekį kieme, tačiau dažnai vien šios priemonės neužtenka. Chemija turi patekti būtent ant erkės, o ne ant žolės ar kito augalo, kad jai pakenktų. Negana to, naudoti galima tik Europos Sąjungoje sertifikuotus preparatus, kad būtų išvengta žalos. Prieš purkšdami pesticidus, įdėmiai perskaitykite naudojimo instrukciją. Pravartu būtų su specialistais pasitarti dėl tinkamiausio chemikalo tipo ir purškimo laiko. Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo vamzdeliai nuo erkių, kurie visiškai nekenkia žmonėms ir aplinkai, tačiau efektyviai sunaikina ligas nešiojančius kenkėjus.
Alternatyva būtų augalai, natūraliai atbaidantys erkes. Vienas iš jų – dieviškai žmonėms kvepianti levanda, kuria vabalai taip nesižavi. Mėtos mentolis, rozmarinas, čiobrelis, česnakas, šalavijas, eukaliptas ir katžolė taip pat yra gamtiniai repelentai nuo erkių. Nuostabaus grožio chrizantemose netgi yra piretrinų, medžiagos, kuri žudo erkes ir kitus parazitus. Erkės taip pat vengia visų citrusinių augalų. Galima pasigaminti savadarbį repelentą iš citrinų, greipfrutų ar apelsinų, ir išpurkšti perimetrą, langų ir durų rėmus. Žinoma, augalai yra tik papildoma, o ne pagrindinė priemonė, siekiant apsaugoti kiemą nuo kenkėjų.
Pagrindinė prevencija – reguliariai pjaunama žolė
Pagrindinis būdas apsisaugoti nuo erkių yra reguliariai pjauti žolę. Erkės labiausiai mėgsta tankiai apaugusias vietas, aukštą žolę, tad suvešėjusi veja joms yra ideali teritorija. Ten jos ne tik gyvena, bet ir deda kiaušinėlius, taigi rūpindamiesi veja mažinsite ilgalaikę erkių populiaciją. Dauguma ekspertų sutaria, kad tobulas žolės aukštis yra 5-7 cm. Ji niekada neturėtų būti aukštesnė nei 15 cm. Kad išvengtumėte erkių, kiemas turi būti tvarkingai nušienautas, krūmai iškirsti, lapai sugrėbti. Apkarpykite negyvas medžių šakas, pašalinkite senų lapų krūvas. Kiemas turėtų būti tvarkomas bent kas porą savaičių, ypač pavasarį ir vasarą. Visas tam reikalingas priemones galite rasti toolsta.lt.
Erkės – nemalonūs kenkėjai, kurių visi norėtų išvengti. Nors klimatas šiltėja ir jos aktyvėja, vis tiek lieka daug būdų, kaip apsaugoti save ir savo namus. Pasirūpinkite savo sveikata ir paverskite kiemą zona be erkių.
540256 639498I like this post, enjoyed this one regards for posting . 746583