Privačiam sviesto, nugriebto pieno miltelių ir tam tikrų sūrių sandėliavimui bus skiriama parama, pranešė ketvirtadienį Europos Komisija. Taip siekiama sušvelninti Rusijos taikomų ES pieno produktų importo apribojimų poveikį. Europos Komisija taip pat patvirtino, kad sviesto ir nugriebto pieno miltelių intervencinis supirkimas bus pratęstas iki šių metų pabaigos.
Žemės ūkio ministerija teikė Europos Komisijai pasiūlymus dėl paramos pieno ir mėsos sektoriui Rusijai paskelbus embargą.
„Mes siekėme, kad pieno ir mėsos sektoriuose Lietuva ir kitos šalys narės, kurios daugiausia eksportavo pieno ir mėsos produktų į Rusiją, būtų pripažintos kaip labiausiai nukentėjusios nuo Rusijos importo draudimo ir joms būtų taikomos išimtinės priemonės”, – akcentavo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Dačianas Čiolosas pastebėjo, kad „kainos Europos pieno produktų rinkoje rodo, jog Rusijos draudimas jau veikia šį sektorių”. „Kai kurios valstybės narės praranda eksporto pajamas ir turi ieškoti naujų rinkų. Europos pieno produktų sektoriui reikia laiko ir pagalbos prisitaikant, todėl šiandien pranešu apie tikslingą rinkos paramą, skirtą pieno milteliams, sviestui ir eksportuojamiems sūriams. Mano žinia ES gamintojams aiški: atsiradus materialiai rinkos destabilizacijos grėsmei ir toliau taikysime bendrosios žemės ūkio politikos priemones, kad stabilizuotume rinką”, – pareiškė žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras.
Europos Komisija skirs sviesto ir nugriebto pieno miltelių privataus sandėliavimo paramą, kad padengtų šių produktų sandėliavimo 3-7 mėnesius išlaidas.
Atsižvelgdama į tam tikrų sūrių užimamą ES eksporto į Rusiją dalį, Europos Komisija nori taikyti paramą ir sūriams. Sūrio privataus sandėliavimo taisyklės ir intervencinio laikotarpio pratęsimas bus nustatytas artimiausiu metu, teigiama Žemės ūkio ministerijos pranešime.
Privataus sandėliavimo parama yra sviestui ir nugriebto pieno milteliams skirta priemonė, numatyta pagal galiojančias BŽŪP rinkos taisykles. Europos Komisija padeda padengti laikino sandėliavimo ne mažiau kaip 90 dienų (bet ne daugiau nei 210 d.) išlaidas. Sandėliuojami produktai išlieka veiklos vykdytojų nuosavybė, ir savininkai turi pasirūpinti tų produktų pardavimu, kai baigiasi jų sandėliavimas.
Atsižvelgdama į tam tikrų sūrių užimamą ES eksporto į Rusiją dalį, Europos Komisija planuoja taikyti šią paramos priemonę ir sūriams. Dabar pagal BŽŪP galiojančiose rinkos taisyklėse numatytą privataus sandėliavimo paramą skirti tik sviestui, nugriebto pieno milteliams ir sūriams su saugoma kilmės vietos arba geografine nuoroda, todėl reikės imtis išskirtinių priemonių, kad parama būtų skiriama įvairiems į Rusiją eksportuotiems sūriams.
Detaliau su žemės ūkio ministre V. Baltratitiene aptarti mūsų šalies žemdirbių ir perdirbėjų situacijos po Rusijos įvestų sankcijų Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dačianas Čiolosas planuoja atvykti į Lietuvą rugsėjį.