Situacija JAV ekonomikoje ir darbo rinkoje gerėja, trečiadienį pranešė JAV Federalinis atsargų bankas, taip patvirtindamas prognozes, esą bazinė palūkanų norma gali būti padidinta rugsėjį.
JAV centrinis bankas per dvi dienas trukusį posėdį vieningai sutarė palikti dabartinę 0,00-0,25 proc. palūkanų normą, tačiau kartu priėjo prie išvados, kad šalies ekonomika įveikė sulėtėjimą pirmąjį ketvirtį ir „kukliai plečiasi”, nepaisant nuosmukio energetikos sektoriuje ir problemų užsienyje. Tačiau vis dėlto Bankas nenurodė tikslios datos, kada galėtų būti priimtas sprendimas didinti bazinę palūkanų normą.
Savo pareiškime Federalinis atsargų bankas pastebėjo, kad padėtis darbo ir būsto rinkoje pagerėjo, darbo vietų skaičius pastaraisiais mėnesiais pastebimai išaugo, padidėjo vartojimo išlaidos.
Centrinio banko politikos formuotojai prognozuoja, kad infliacijos lygis laipsniškai augs artėdamas prie planinio 2 proc. rodiklio.
Tačiau bankas dar kartą pakartojo, kad bazinė palūkanų norma bus padidinta tuomet, kai „bus įsitikinta, kad darbo rinkoje situacija pagerėjo iš esmės ir kad infliacijos lygis grįžta prie 2 proc. ribos”.
Bazinė palūkanų norma didžiausioje pasaulio ekonomikoje išlaikoma ties nuline riba nuo 2008 m. pabaigos, kai pasaulio rinkas sudrebino finansinė krizė.
Dauguma analitikų tikisi, kad bazinė palūkanų norma bus padidinta rugsėjį, nors JAV federalinio atsargų banko vadovė Džaneta Jelen (Janet Yellen) ne kartą pabrėžė, kad sprendimą didinti palūkanas, visų pirma, nulems naujausi ekonominiai duomenys ir kad bet koks palūkanų normos didinimas bus laipsniškas.