Kasmet vykstanti Anykščių miesto šventė yra neatsiejama nuo floristinių kilimų konkurso.
Lietuvos floristų asociasijos narė, Anykščių gėlių salono ,,Lanka“ įkūrėja Eugenija Sudeikienė nuolat įtraukiama į konkurso vertinimo komisijos gretas, mano, kad anykštėnai dar neišnaudojo visų floristinių kilimų kūrimo potencialo. Ji pasakoja mačiusi Italijoje floristinius kilimus, kurie buvo iš smulkintų žiedų dulkių: „Kilimai buvo gerokai mažesni, bet priminė šedevrus.“
Augalai Eugeniją lydi visą gyvenimą, ji buvo viena pirmųjų, įkūrusi gėlių parduotuvę Anykščiuose 1991 metais.
Tobulindama žinias, Eugenija baigė kursus užsienyje, pasaulinio lygio floristų-dizainerių mokyklose: Taivo Piller (Talinas, Estija), Linda Johnsen (Norvegija), Nicole (Maskva, Rusija); Peter Hess (Šveicarija). Gavusi floristo-meistro vardą, vėliau pati dėstė floristų mokykloje. Tarptautiniuose konkursuose savo floristiniais darbais moteris garsino Lietuvos vardą, parsiveždama aukso ir sidabro apdovanojimus.
Šiuo metu įmonei priklauso gėlių salonas Anykščiuose „Lanka“, kuriam vadovauja Eugenijos dukra Ieva, pasekusi mamos pėdomis ir tapusi floriste, bei gimtajame moters mieste Rokiškyje ,,Laumenė“. Abiejuose salonuose dirba patyrę ir kvalifikuoti floristai.
Nenuostabu, kad E. Sudeikienė Anykščių rajono savivaldybės yra nuolat kviečiama būti Anykščių miesto šventėje vykstančio floristinių kilimų konkurso vertinimo komisijos nare.
Šio unikalaus konkurso pradininkė, kaip prisimena E. Sudeikienė, buvo Anykščių rajono mero patarėja a. a. Bronė Lukaitienė, 2006 metais paprašiusi gėlių parduotuvių sukurti kokias nors kompozicijas iš gėlių, skirtas miesto šventei.
„Tada mūsų parduotuvė sukūrė gėlių kilimą, kuris tuomet atrodė paprasčiausias sprendimas. B. Lukaitienei jis labai patiko, ir tikriausiai tai padėjo atsirasti šiam gražiam konkursui. Šis konkursas atsirado būtent B.Lukaitienės dėka“, – prisiminimais dalijasi Eugenija.
Užpatentuotas konkursas
Anykščių floristinių kilimų konkurso, miesto erdves nuklojančio augalų kilimais, laukia labai daug žmonių.
„Tai tikrai gražus ir unikalus renginys, į kurį žmonės specialiai atvažiuoja ir iš kitų miestų, taip pat ir mano kolegos floristai“, – pasakoja Eugenija.
Anykščiuose vykstantis floristinių kilimų konkursas užpatentuotas, todėl ir unikalus.
Šypsodamasi Eugenija sako, kad kitos savivaldybės ir miesteliai tokių kilimų darymą nusižiūrėjo nuo mūsų, anykštėnų. „Lietuvoje daug kas daro tokius kilimus iš gėlių. Žmonės pasigavo šią idėją, nes tai labai gražu ir patinka daugeliui“, – sako moteris.
Konkurso dalyvių vis mažėja
2007 metais Anykščiuose per Miesto šventę įvyko pirmasis floristinių kilimų konkursas, kuriame dalyvavo 15 rajono bendruomenių. Su metais jis augo, populiarėjo ir plėtėsi. Atsirasdavo vis daugiau įvairių kolektyvų, norinčių jame dalyvauti. 2008 metais floristinių kilimų konkursas tapo respublikiniu.
„Floristitinio kilimo vienas nepadarysi, tai kolektyvinis, bendras grupės žmonių darbas“, – pasakoja E. Sudekienė.
Konkursas pritaukia įvairaus amžiaus dalyvių – nuo jaunų iki vyresnio amžiaus. Jame mielai dalyvauja tiek bendruomenės, tiek mokyklos, mokančios floristikos specialybės. Ankstesniais laikais jame dalyvaudavo net ir floristikos įmonės.
Ne vienerius metus Anykščių floristinių kilmų konkurso vertinimo komisijos sudėtyje esanti E. Sudeikienė sako pastebinti tendenciją, jog kasmet vis mažėja bendruomenių, dalyvaujančių šiame konkurse, skaičius.
„Dabar kaimuose nebėra kam dalyvauti tokiuose konkursuose, nes gyventojai sensta, o kilimo kūrimas – nelengvas darbas, todėl žmonės tiesiog nebenori“, – savo įžvalgomis dalijasi anykštėnė.
Pasak E. Sudeikienės, visiems žinoma, kad kaimuose jaunimo mažai beliko, o tas, kuris dar yra, matyt, intensyviai dirba ir neturi laiko.
Kurdami kilimą, dalyviai turi apgalvoti būsimą kompoziciją, pasidaryti schemą, tuomet nuspręsti, kokie augalai ją sudarys. Taip pat reikia susirinkti, pasiruošti visus augalus, kurių turi būti daug, nes kilimo plotas pagal konkurso taisykles turi būti ne mažesnis, nei 6 m². Tada visą medžiagą susikrauti, o atvykus išsikrauti, ir per ribotą laiko tarpą sukurti kilimą.
Su metais įgyjama patirties
Kadangi Eugenijai pačiai teko pinti floristinius kilimus, ji sako labai gerai suprantanti dalyvius, koks sunkus jų darbas visomis prasmėmis. „Pati žinau, kiek reikia surinkti medžiagos ir įdėti darbo, kad gautųsi gražus gėlių kilimas. Beje, jis nėra pinamas, o kuriamas naudojant įvairias technikas“, – pasakoja E. Sudeikienė.
Eugenija sako, kad konkursuose būdavo visko, ir nepatyrę konkurso dalyviai tik jo eigoje pamatydavo, kad pasirinko netinkamus augalus, nes jie nuruduodavo, susitraukdavo, pasidengdavo plėvele, ir kilimas prarasdavo savo išvaizdą. Kadangi konkursas vyksta kelias dienas, floristinių kilimų pynime populiariausi tie augalai, kurie gražiai sudžiūna, išlaiko formą ir jų nenudegina saulė. „Tai techniniai dalykai, kuriuos turėtų žinoti ir įsivertinti konkurso dalyviai“, – patarimu dalijasi moteris. „Kai kurios bendruomenės specialiai šiam konkursui atsirenka gražiai džiūstančias augalų rūšis, jas pavasarį pasisėja, užsiaugina, susirenka ir susidžiovina, vėliau iš surinktos medžiagos kuria kilimus“, – pasakoja floristė. Atsiranda dalyvių, naudojančių ir pievų augalus bei įvairius smulkius vaisius, pavyzdžiui, šermukšnių uogų kekes, mažus obuoliukus.
„Kilimų raštai kažkiek keičiasi kiekvienais metais, atsiranda ir įdomesnių sprendimų, tačiau kilimo kūrybos polėkį riboja tai, kad tai turi būti plokščias kūrinys. Todėl didelių naujovių čia neišrasi, ir kūrėjai naudoja įprastus techninius dalykus, pynimą ir klijavimą“, – pasakoja floristė.
Kasmet atsiranda perliukų
Nežiūrint į kilimo kūrimo plokštumos ribojimus, kiekvienais metais atsiranda perliukų.
„Jei reikėtų, tiesą pasakius, negalėčiau išskirti nei vieno Anykščių konkurso floristinio kilimo, todėl ir vertinimo komisijos nariams būna labai sunku nuspręsti ir išrinkti laimėtoją, nes tos vietos dažnai skiriasi labai minimaliai, vos keliais balais“, – savo patirtimi konkurso vertinime dalijasi Eugenija. – Kartais tiesiog žmogiškai būna gaila dalyvių, nes matosi, jog kilimo kūrėjai įdėjo labai daug darbo ir pastangų, tačiau nutinka, jog būna penki vienodus balus surinkę konkurso dalyviai, ir kaip gi tas pirmas vietas objektyviai padalinti.“
„Čia kaip pramoginiai šokiai, gali labai įvairiai įvertinti“, – savo patirtį pasakoja Anykščių floristinių kilimų konkurso komisijos narė E. Sudeikienė.
Kiek lengviau išrinkti žiūrovų akimis gražiausią floristinį kilimą, nes ten galioja aiškus daugumos principas. Vėliau juos vertina komisijos nariai, atsižvelgdami į vertinimo apraše numatytus kriterijus. „Mes, vertinimo komisijos nariai, turime atsižvelgti į kompoziciją, temos išpildymą, augalų išsilaikymą, medžiagų pasirinkimą, išmatavimus ir kitus dalykus“, – teigia floristė.
O kas toliau?
„Jei ateitų laikas ir šis konkursas išsikvėptų, dalyvių nebebūtų, reikėtų ieškoti kitos idėjos, kuo galėtume maloniai nustebinti Anykštėnus ir miesto svečius“,- svarsto floristė.
„Mažesnio kilimo nei 6 m² daryti nėra prasmės, nes tai optimalus dydis, kuriame pavyksta sukurti gražias plokščias kompozicijas“, – mintimis dalijasi patyrusi floristė.
Moteris pasakoja, kad teko apsilankyti viename floristų konkurse Italijoje, kuriame dalyviai piešė kompozicijas iš smulkintų žiedų dulkių.
„Konkurse Italijoje kilimai buvo gerokai mažesni, bet tai buvo profesionalų konkursas, ir jų kūriniai priminė šedevrus“, – įspūdžiais dalijasi E. Sudeikienė. Vertinimo komisijos narė primena, kad pirmą kartą dalyvaujantis Anykščių floristinių kilimų konkurse gali kurti mažesnius kilimus – 6 m², o ilgamečiai dalyviai turi sukurti didesnius – 10 m².
Dalyviams – piniginiai prizai
Floristinių kilimų konkursas bus organizuojamas ir per šių metų Anykščių miesto šventę.
Viešojoje erdvėje buvo pasirodę abejonių, ar pasikeitus rajono valdžiai, šis konkursas bus tęsiamas, tačiau abejones išsklaidė Anykščių rajono savivaldybės sudaryta sutartis dėl šio konkurso organizavimo.
Šiemet konkursą ir vėl organizuos Anykščių menų centras. Su šia įstaiga savivaldybė pasirašė 15 tūkst. eurų vertės sutartį.
Anykščių menų centras jau išsiuntinėjo kvietimus dalyvauti floristinių kilimų konkurse. Kiek jų bus šiemet, paaiškės liepos mėnesį.
Konkurso dalyviai pasidalys 5 tūkst. 400 eurų prizinį fondą.
Nuostabi gėlininkė. Tokio salono pavydėjo didmiesčiai. Labai gerai, kad redakcija mato tokius šviesuolius ir juos aprašo. Ačiū už straipsnio įgarsinimą. Mūsų bobulei labai patiko.