Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sako, kad pasiekė principinį susitarimą su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ dėl valdančiosios koalicijos formavimo.
„Yra pasiektas principinis susitarimas, bus siūloma partijoms apsispręsti dėl koalicijos, koaliciją turėtų sudaryti socialdemokratai, demokratai ir „Nemuno aušra“, – žurnalistams Seime penktadienį sakė G. Paluckas.
Taip politikas kalbėjo po parlamente vykusio jo, demokratų lyderio Sauliaus Skvernelio ir „aušriečių“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio susitikimo.
Jis teigė, kad politinės jėgos nesutarimų neturi.
Ministrų ir kitų postų dalybų politikas plačiau nekomentavo, tačiau pažymėjo, jog visų „apetitai yra suderinti“, o kvotos išplaukia iš būsimų frakcijų Seime dydžių.
„Visi postai ir kitos pozicijos bus po to, kai partijos priims pagrindinį sprendimą dėl koalicijos formavimo, iki šeštadienio planuojame tuos sprendimus priimti“, – kalbėjo socdemas.
Demokratai ir „Nemuno aušra“ teigė ketvirtadienį sulaukę socialdemokratų kvietimo formuoti koaliciją būsimajame Seime. Tądien Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat teigė sulaukęs didžiausią mandatų skaičių turinčios partijos lyderės Vilijos Blinkevičiūtės skambučio – ši esą jam patvirtino, kad konsultacijos dėl valdančiosios koalicijos formavimo nėra baigtos.
„Mes atgal negrįžtam, į emocijas nesidairom, pasėdėjome ant nusiraminimo suoliuko visi“, – kalbėjo G. Paluckas.
„Kėlė susierzinimą situacija, dėl kurios mes taip pat prisiimame atsakomybę, nes mes esame didžiausia frakcija ir turime derybas vesti profesionaliai ir tvarkingai, kad būtų pasiektas sutarimas. Sutarimas yra pasiektas“, – sakė jis.
„Santykis yra surastas“
R. Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad pasiektus principinius sutarimus dėl dalyvavimo valdančiojoje daugumoje turi patvirtinti partijų valdymo organai – „aušriečių“ valdyba Seime rinksis penktadienį.
Jis taip pat atsisakė nurodyti, į kokias pareigas Seime ar Vyriausybėje pretenduoja „Nemuno aušros“ atstovai, tačiau pabrėžė, kad būsimieji partneriai išgirdo lūkesčius.
„Mūsų lūkesčiai koalicijai buvo išgirsti, į juos praktiškai visus atsižvelgta“, – sakė R. Žemaitaitis.
„Santykis yra surastas. Palaukime ir pamatysime“, – pridūrė jis.
Politikas toliau tvirtino, jog „pagal matematiką“ jo partijos atstovui priklauso tapti Seimo pirmininku, tačiau sakė neatmetantis ir kitų scenarijų.
Paklaustas, kokių pats turi ambicijų, „aušriečių“ lyderis tvirtino galintis aukoti savo tikslus dėl komandos.
„Ambiciją žmogus visada gali turėti, bet jeigu tu dirbi komandai, tai ambicijas kartais dėl komandos gali patraukti“, – kalbėjo „Nemuno aušros“ pirmininkas.
S. Skvernelis žurnalistams teigė, kad penktadienį galutinai suderinti koalicijos sutarties dar turėtų susitikti partijų derybinės grupės. Pritarti koalicijai formaliai turi ir demokratų valdyba.
Jis patvirtino, kad nesiruošia dirbti būsimojoje Vyriausybėje, tačiau neatskleidė, ar sieks kokių nors pareigų Seime. Anksčiau svarstyta jį skirti Seimo pirmininku.
Pasak politiko, šiuo metu koalicijai svarbiausia sutarti sklandžiai įgyvendinti būsimą jos programą.
„Žinant, nuo ko šiandien startuos valdančioji dauguma ir Vyriausybė, vienintelis pasitikėjimo įgijimo būdas yra besąlygiškas programos vykdymas. (…) Jeigu to nebus daroma, prasmės būti tokioje koalicijoje mes nematome“, – kalbėjo S. Skvernelis.
„Mes tikrai nebūsime kantrūs mažieji partneriai, kad pralauksime ketverius metus ir po to sakysime, kad žiūrėkite, turime nebaigtų reikalų. Jeigu negali reikalų baigti per kadenciją, viskas, kito šanso neduoda rinkėjas“, – pridūrė jis, kalbėdamas apie į parlamentą nebepatekusios valdančiosios Laisvės partijos retoriką.
Anksčiau sakė nedirbsiantys su „Nemuno aušra“
Prieš spalį vykusius Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sakė, kad nesiruošia koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų.
Ji tai pat žadėjo stoti prie Ministrų kabineto vairo, tačiau po antrojo Seimo rinkimų turo šią nominaciją perleido G. Paluckui, grindusi sprendimą amžiumi ir sveikatos būkle.
Naujasis socialdemokratų kandidatas į premjerus teigė pats neigiamo požiūrio į „aušriečių“ darbą koalicijoje niekada neišsakęs, o kvietimą į koaliciją suderinęs su partijos pirmininke bei derybine grupe.
„Niekas dėl nieko neapsigalvojo. Tai yra derybinis procesas, kurio metu ir buvo išsiaiškinta, kokia tvariausia ir geriausia suburta koalicija realizuotų Vyriausybės programą“, – kalbėjo jis.
Iš LSDP, partijos „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sudaryta koalicija turėtų 86 balsus iš 141 Seime: 52 mandatus yra užsitikrinę socialdemokratai, 20 mandatų „Nemuno“ aušra“ ir 14 demokratai.
Dauguma ūgteltų vienu balsu, prie demokratų prisijungus savarankiškai išrinktam parlamentarui, buvusiam „darbiečiui“ Viktorui Fiodorovui.
Seimo mažumoje arba opozicijoje liktų dirbti 28 mandatus naujajame Seime turėsiantys Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis su 12 mandatų bei „valstiečiai“ su aštuoniais mandatais.
Jeigu karbauskininkų partijai ir toliau vadovaus Karbauskis,tai šios partijos ateitis aiški ( išnikymas), panašiai kaip Pakso ,darbo partijos.Karbauskis privertė išeiti iš partijos talentingą politikę Agnę Širinskienę,kuri dėdavo galvą už Karbauskį.Mere! Nešk muilą ir tu iš karbauskininkų,kol nevėlu
Nieko blogiau už valstiečius negali būti, gerai kad šitos gaujos neprileido prie valdžios.
Vien pažiūrėjus nukrato nuo Gaižausko, Ąžuolo. Kaip tokie ir patenka į seimą?
Tubio vadas Ramūnas vėl laimėjo rinkimus. Pagarba.
Valstiečiai nemoka bendrauti ir bendradarbiauti nei su žmonėmis, nei su partneriais, galiausiai nesiskaito ir su rinkėjais, nuo kurių nusisuka po rinkimų.
Tas galioja tiek Karbauskiui nacionaliniu lygiu, tiek Tubiui – rajono lygiu.
Rezultatas akivaizdus: – visi, kuriuos prameta iš savo rato valstiečiai, tampa rinkimų nugalėtojais (pvz. Saulius S. su demokratais, Agnė Š. – su Nemuno aušra).
Valstiečiai tapo paribio, pralaimėtojų partija. Dabar laukiame, kada pašalins Igną V. iš savo nykštukinės frakcijos.
Vietoje demokratų socialdemokratams vertėjo rinktis valstiečius. Su laiku jie tai supras.
Būtų didžiausia klaida rinktis vagius ir verslo banginius su siauriais interesais.