Skirtingose šalyse kinta arbatpinigių palikimo etiketas. Vienose reikia palikti savo nuožiūra, kitose yra nerašytos taisyklės, trečiose arbatpinigiai net būna įtraukti į sąskaitą. Opcijų yra daug, tad geriau pažinus kultūrą – paprasčiau yra pasielgti tinkamai.
Lietuvoje arbatpinigių palikimas yra siejamas su geru tonu. Etiketo ekspertai tikina, kad kiekvienas mandagus žmogus turėtų palikti apie 10 procentų nuo sąskaitos sumos. Tai nėra būtinybė, tačiau primigtynai siūloma rekomendacija.
Tačiau ar mokesčiai nuo arbatpinigių turi būti sumokami? Apie tai pasakoja finansininkas Kasparas.
Apie arbatpinigius skirtingose šalyse
Kasparas teigia, kad skirtingose šalyse taikomos ne tik įvairios mokestinės sistemos, kurios apima mokesčių sumokėjimą, tačiau ir tokias smulkmenas – kaip arbatpinigių pateikimas aptarnaujančiam personalui.
„Daugelyje šalių yra taikoma nerašyta arba rašyta taisyklė apie 10 procentų. Štai Australijoje ta suma yra net įtraukiama į sąskaitą. JAV – ne visada įtraukiama, kartais tai prašoma padaryti savarankiškai. Tačiau čia arbatpinigių suma gali siekti net ir 30 procentų sąskaitos sumos. Vokietijoje ir Portugalijoje – nėra griežtų taisyklių, tačiau dažniausiai paliekama nuo 5 iki 10-ies procentų, o štai Danijoje arbatpinigių palikimas yra laikomas blogo tono ženklu, tad geriau to nedaryti“,- pasakoja Kasparas.
Keliaujant svarbu pasidomėti – kokia yra arbatpinigių palikimo rašyta arba nerašyta taisyklė konkrečioje šalyje.
Ar arbatpinigiai yra apmokestinami?
Kasparas tikslina, kad arbatpinigiai Lietuvoje gali būti dviejų tipų. „Mūsų šalyje dažniausiai yra duodami arbatpinigiai, kurie įteikiami aptarnaujančiam personalui į rankas. Tokias pajamas asmuo turi deklaruoti ir nuo jų mokėti 15 procentų mokestį. Tiesa, mokama tik VMI, Sodrai nereikia,- priduria jis.
Kita arbatpinigių rūšis yra tokia, kurią detalizuoja konkreti įmonė. Dažniausiai ji siejama su bendromis arbatpinigių dalybomis. Visi gavę papildomus pinigus deda juos į vieną krūvą, o vėliau suma yra padalijama visam dirbančiam personalui. Tokia pinigų gavimo schema yra vadinama darbo užmokesčiu, yra priskiriama A klasės pajamoms, tad reikia susimokėti ne tik pajamų mokestį VMI, tačiau ir VSD įmokas Sodrai.
Jeigu norite sužinoti daugiau apie mokestines prievoles Lietuvoje – skaitykite UAB Finonder įmonės blogo įrašus, kurie padės Jums plėsti savo žinias bei žinoti kaip elgtis atsidūrus rečiau pasitaikančiose situacijose.