Rūkymas yra viena labiausiai paplitusių priklausomybių visame pasaulyje. Išsivysčiusiose šalyse rūko apie 30 proc. gyventojų, o besivystančiose šalyse neretai virš 50 proc. žmonių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nekontroliuojamas rūkymo plitimas pasaulyje gali lemti, jog iki 2025 m. mirtingumas nuo tabako sukeltų ligų išaugs iki 10 mln. per metus, o bendras tabako aukų skaičius per artimiausius 50 metų gali pasiekti pusę milijardo.
Lietuvoje rūko mažiau nei pusė vyrų ir 10-15 proc. moterų. Net ketvirtadalis vyresnio amžiaus moksleivių Lietuvoje rūko nuolat, o rūkyti bandęs yra kas antras. Pastebėta, jog daugėja jauno amžiaus rūkančių merginų. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. legalių tabako gaminių suvartojimas, tenkantis vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui, buvo 1284 cigaretės per metus.
Rūkymo žala sveikatai tiesiogiai priklauso nuo surūkomų cigarečių skaičiaus per dieną ir nuo rūkymo stažo (rūkymo laiko). Rūkymas labiausiai paveikia širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų sistemas, sutrikdo lytinės sistemos funkcijas, silpnina imunitetą ir atsparumą peršalimo ir kitoms užkrečiamosioms ligoms, taip pat nuo rūkymo stipriai nukenčia burnos sveikata. Svarbu nepamiršti, kad pasyvus rūkymas taip pat labai žalingas sveikatai.
Metus rūkyti po 3-9 mėn. pagerėja organizmo kraujotaka, sumažėja kosulys, lengvėja kvėpavimas, 10 proc. teigiamai pagerėja plaučių funkciniai rodikliai, po 5 metų – du kartus sumažėja širdies priepuolio tikimybė, po 15 metų organizmas visiškai išsivalo nuo kenksmingų medžiagų poveikio, atsiradusio rūkant.
Jei siekiate atsisakyti rūkymo:
” Surašykite motyvus, kodėl norite mesti rūkyti ir skaitykite kas vakarą prieš miegą.
” Pirkdami pakelį cigarečių, užsirašykite jo kainą, kad savaitės pabaigoje ir mėnesio pabaigoje galėtumėte apskaičiuoti, kiek galėjote sutaupyti, jei nebūtumėte pirkę.
” Pirkite tik po vieną cigarečių pakelį, kai išsitraukiate cigaretę, tuojau paslėpkite pakelį.
” Nelaikykite cigarečių darbo vietoje, ant rašomojo stalo, nerūkykite cigarečių, kuriomis Jus vaišina.
” Nesinešiokite degtukų ar žiebtuvėlio.
” Pirmą cigaretę užsirūkykite tik pavalgę.
” Nepirkite cigarečių bloko, o nesurūkę vieno pakelio nepirkite kito.
” Nerūkykite namie, gamtoje, per šventes.
” Nerūkykite, kai rūko kiti.
” Nerūkykite daugiau nei vienos cigaretės per valandą.
” Užuot užsirūkę, atlikite keletą nesudėtingų fizinių pratimų.
” Kasdien surūkykite viena cigarete mažiau.