Motinos diena pavasarį švenčiama ne šiaip sau. „Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių. Taigi pavasarį, kai garbinama žemė, kad būtų derlinga, nepamirštamos ir Motinos“, – apie šio sekmadienio šventės prasmę primena vienas interneto puslapis.Oficialiai Motinos diena Lietuvoje pradėta švęsti dar 1928 metais, tačiau lietuviams ji žinoma nuo senų senovės. Įdomu tai, kad Motinos diena, tiesa, skirtingu laiku švenčiama ir visame pasaulyje.Pavyzdžiui, Norvegijoje Motinas priimta sveikinti vasarį, o Portugalijoje ar Ispanijoje – gruodį.
Senosiose lietuvių liaudies dainose apdainuojamas ašaromis aplaistytas Motinų ir dukrų išsiskyrimas, kuomet jas tenka ištekinti už nemylimų vyrų, sunkūs išsiskyrimai su sūnumis, išleidžiamais į karo žūtį… Laikai sparčiai keičiasi, tačiau motinų ašaros niekur nedingsta. Daugeliui jų šiais laikais tenka prisiminti savo vaikus, emigracijos nutrenktus į svečias šalis, nugaras lenkiančius dėl sotesnio duonos kąsnio. Ir šį sekmadienį šimtams Anykščių rajono Mamų apie jaukų susibūrimą su savaisiais vaikais prie bendro namų židinio teks pamiršti. Vien pernai iš Anykščių rajono į užsienio šalis emigravo 328 asmenys (2017 metais – 536).Žinoma, tai jauni, darbingi anykštėnai, kurie tą ypatingą dieną su savo rajono kaimuose bei miesteliuose likusiomis Mamomis greičiausiai susisieks tik telefonu, pasveikins per „Facebook“ ir tik retas ras progą praverti gimtųjų namų duris, įžengti pro vaikystės kiemo vartelius…
Sako, kad seniau visi rūpesčiai krisdavę ant Motinos pečių.Tokia pat ir šiandienos mamų kasdienybė.Ar ne jos rikiuoja visą namų ūkį, dirba pagrindinius namų ruošos darbus, augina vaikus, o dar neretai prižiūri ir taurelę pamėgusį vyrą…
Taip, bet šiuolaikinės Motinos visgi kitokios. Jos nebesiveržia gimdyti vaikų.Pernai Anykščių rajone įregistruoti 163 kūdikių gimimai (2017 metais – 183).Anksčiau Motinos užaugindavo po septynetą ar net dešimtį vaikų. Jos šiandien dažnai jau nebe namų židinio sergėtojos, o modernios būtybės, svajojančios apie didelį namą su geoterminiu šildymu.
Jos „supermamos“, t.y. ne tik Mamos, bet dar ir verslios bei savarankiškos moterys…
Įsivaizduoju, kad būti Mama yra ne tik beprotiškai sunku, bet ir be galo nuostabu. Kiek pamenu savo vaikystę, visos mano bendraamažės svajodavo būti Mamomis. Sūpuodavo lėles, vežiodavo jas po kaimą žaisliniais vežimėliais, smėlio dėžėje joms virdavo košę…Dar žaisdavome „namus“ – kažkam atitekdavo „mamos“ rolė, o mes tapdavome jos „vaikais“ ir visi privalėdavome „mamos“ nurodymams paklusti be jokių prieštaravimų.
Niekas, manau, man neprieštaraus, kad kažkodėl Mamos yra pačios geriausios „virtuvių šefės“. Net jei apsilankai kokiame nors restorane ir išeidamas pagiri už skanų maistą sakydamas: „Skanu kaip pas Mamą“, neabejotinai lieka visi patenkinti.O tai, kaip jos skaniai gamina, šį sekmadienį dar kartą galės įsitikinti į bendrą būrį visi susibėgę jų vaikai. Nors aš sakau savo Mamai:,, Na kam tą pyragą dabar kepsi, vargsi, – juk galima visko nupirkti prekybos centre?..“
Mamos yra tokios ypatingos, kad apie jas sklando legendos, pilnos neįtikėtinų faktų. Pavyzdžiui, Mamai, kad pakeistų vystyklą, reikia apytiksliai 2 minučių ir 5 sekundžių, o tėtis su šia užduotimi susitvarko per 1 minutę ir 36 sekundes. Arba – 88% visų atvejų skalbiniais namuose rūpinasi Mama.
Teigiama, kad Europoje įsigalėjus krikščionybei, motinystės ikona tapo Mergelė Marija. Tikiu, kad šį sekmadienį daugelis iš jūsų ją aplankys rajono šventovėse ir maldomis, skirtomis Jai, susisieks su savo jau Amžinybėn iškeliavusiomis Motinomis, o rajono, kaip ir visos Lietuvos, kapinaitės pražys pačiais gražiausiais pavasario žiedais.
Tačiau labiau branginkime tai, kuo galime džiaugtis čia ir dabar. Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad net 65 proc. kitame mieste nei jų tėvai gyvenančių lietuvių atvyksta pas savo Mamas tik kelioms valandoms – nepasilieka nakvoti, pabendravę išvažiuoja į savuosius namus. Teigiama, kad jog tai lemia intensyvus gyvenimo tempas – laiką pasiglemžia buitiniai rūpesčiai, įtemptas darbo krūvis, asmeniniai reikalai bei laisvalaikio iniciatyvos.Tik taip norėtųsi, kad vis labiau skubančio laiko rūdys nepagraužtų meilės Motinoms, kad vaikų širdyse liktų jų Mamų pasėtas noras atverti širdį ir pabūti drauge.
Jeigu dar nesugalvojote, kuo šį sekmadienį pradžiuginsite savo Mamas, atminkite – geriausia dovana Mamai – laikas, skirtas Jai. Nes „motinų kiemai pabarstyti laukimu ir visas jų gyvenimas – amžinas laukimas“…