JAV interneto milžinės „Google“ ir „Facebook“ pripažino patyrusios 100 mln. dolerių (91,5 mln. eurų) žalą dėl kompiuteriniu sukčiavimu kaltinamo lietuvio Evaldo Rimašausko veiksmų, penktadienį paskelbė britų nacionalinis transliuotojas BBC.
48 metų įtariamasis buvo sulaikytas kovo 16 dieną, Vilniaus miesto apylinkės teismas ledo jį suimti vienam mėnesiui.
Kaip skelbta, Jungtinių Valstijų teisėsauga pateikė kaltinimus lietuviui dėl sukčiavimo, pinigų plovimo ir tapatybės vagystės.
JAV Teisingumo departamento duomenimis, E.Rimašauskas sukčiavimo schemą organizavo nuo 2013 iki 2015 metų.
Kai departamentas pirmąkart pranešė apie E.Rimašausko sulaikymą Lietuvoje, nuo jo veiksmų nukentėjusių bendrovės nebuvo įvardytos.
Balandžio 27 dieną žurnalas „Fortune“ paskelbė, kad nukentėjusios įmonės yra „Facebook“ ir „Google“.
E.Rimašauskas buvo įregistravęs įmonę Latvijoje, kurios pavadinimas buvo analogiškas Azijoje veikiančiai kompiuterinių įrangos gamintojai. Bendrovės Latvijoje vardu lietuvis valdė kelias banko sąskaitas.
Jis įtariamas naudojęs vadinamąjį fišingą – siuntinėdavęs suklastotus elektroninius laiškus dviem JAV kompanijoms, o šios reguliariai pervesdavo daugiamilijonines sumas Azijoje registruotai kompanijai. Prisidengdamas suklastotais laiškais, sudariusiais įspūdį, kad jie siunčiami Azijos bendrovės darbuotojų, E.Rimašauskas galimai nukreipė pinigų srautus į savo valdomas banko sąskaitas.
Pareigūnai teigia, kad lietuvis vėliau pervesdavo gautus pinigus į banko sąskaitas Latvijoje, Kipre, Slovakijoje, Lietuvoje, Vengrijoje ir Honkonge. Jis taip pat įtariamas naudojęs suklastotus čekius, sutartis ir laiškus, kad suklaidintų bankų darbuotojus ir pagrįstų didžiulius pinigų pervedimus.
„Aptikome šį sukčiavimą, nukreiptą prie mūsų pardavimų skyriaus grupę ir nedelsiant perspėjome teisėsaugą“, – sakoma „Google“ atstovės pranešime.
„Lėšas susigrąžinome, ir mums malonu, kad šis reikalas yra išspręstas“, – pridūrė ji.
Vis dėlto „Google“ neatskleidė, kiek pinigų pervedė sukčiui ir kiek jų buvo susigrąžinta.
To nepadarė ir „Facebook“, bet šio socialinio tinklo atstovė sakė: „Facebook“ susigrąžino didžiąją dalį lėšų tuojau po šio incidento ir bendradarbiauja su teisėsauga, vykdančia tyrimą.“
Europolo duomenimis, pastaruoju metu kibernetinėje erdvėje padaugėjo nusikaltimų naudojant fišingą. Bendrovėms rekomenduojama atidžiau tikrinti subjektų, su kuriomis jos bendradarbiauja, duomenis.