Šiandienos „Anykštoje“ skaitytojai gali rasti rubriką apie sveikatą: rašoma įvairiomis temomis: nuo ką daryti įkandus erkei iki kaip gydyti reumatą. Pasirodo, tai – visai ne nauja rubrika – tokia buvo jau senuosiuose „Kolektyvinio darbo“ laikraščiuose. Tik temos šiek tiek kitokios. Šįkart skaitytojams pateikiame gydytojo patarimus iš 1958-ųjų „Kolektyvinio darbo“: sužinosite, kaip anuomet buvo patariama prižiūrėti odą ir plaukus.
Taip pat siūlome akis paganyti į ano meto karikatūras ir pašiepiančius tekstukus.
Rankas plaukite pagal
darbo pobūdį
1958 metų trečiajame laikraščio numeryje pateikiamas Anykščių ligoninės A. Lukoševičiaus tekstas „Odos priežiūra“. Vertėtų skaitytojus perspėti, kad šiais patarimais geriau nesivadovautų arba vadovautųsi atsargiai.
Rašoma: „Nuolat nusėda ant odos paviršiaus aplinkinio oro dulkės ir bakterijos. Visa tai sudaro odos paviršių nešvarų, dvokiantį, bakterijos gali iššaukti pūlingus, grybelinius ir kitus odos susirgimus, ekzemas.
Ne visų žmonių oda turi tas pačias savybes. Vienų oda visai sausa, plona, greit suskyla, kitų – atvirkščiai, riebi, taukuota, prakaito ir riebalinių liaukų porai išplėsti.
<…> Paprastai muilu ir vandeniu sveiką veidą, kaklą reikia plauti 1-2 kartus į dieną: pažastų, kirkšnių sritį – vieną kartą į dieną. Kas 7-10 d. reikia praustis pirtyje ar vonioje. Tačiau žmonės, dirbantieji dulkėse arba tokį darbą, kurio metu daug prakaituoja, susiteršia tepalais bei naftos produktais, turi dažniau plautis.
Rankų plovimo dažnumas priklauso nuo darbo pobūdžio. Ne darbo metu būtina rankas plauti kiekvieną kartą prieš valgį, buvus išvietėje ir po kitų buitinio pobūdžio suteršimų. Rankos plaunamos šaltu vandeniu ir muilu. Jei rankų oda nuo dažno plovimo darosi šiurkšti, sausa, suskyla, tai rankas reikia plauti šiltu vandeniu, po to gerai nusausinti ir ištepti kremu sekančios sudėties: kalkių vandens – 50 gr, vazelino – 50 gr, lanolino – 50 gr“.
„Mostis“ iš sieros miltelių
Toliau straipsnyje rašoma apie veido priežiūrą, siūloma net pasigaminti priežiūros priemonių.
„Esant sausai veido odai, reikia prieš miegą praustis šiltu vandeniu ir tik du kartus į savaitę naudoti spermacetinį arba vaikų muilą. Jei oda labai sausa, prieš miegą nesiprausti, ištepti veidą migdoline alyva ar gyvuliniais riebalais. Turint sausą veido odą, gerai yra gerti koncentruoto vitamino „A“ po 10 lašų tris kartus į dieną prieš valgį. Be to, ant tuščios išgerti vieną stiklinę morkų sunkos. Maistas turi būti turtingas gyvuliniais ir augaliniais riebalais bei angliavandeniais, kaip bulvėmis, daržovėmis, cukrumi.
Riebią veido odą reikia prausti šiltu vandeniu, naudojant boro timolo arba kitą tualetinį muilą. Gerai yra kasdien tokį veidą patrinti silpnu (20-30°) spirito skiediniu, bet ne odekolonu, kuris dažnai suerzina odą. <…> Esant riebiai veido odai ir veido išbėrimui, gerai padeda mostis, kurios sudėtis: sieros miltelių, glicerino, kamforo spirito – po 3 gr, spirito 96° ir boro rūgšties 2% skiedinio – po 2 gramus. Tokią mostį įtrinti į veido odą nakčiai. Kuo mažiau valgyti kiaulienos, avienos ir žąsienos riebalų, kurie sustiprina riebalinių liaukų sekreciją“.
Plaukus plaukite kartą per savaitę
Tų pačių metų septintajame „Kolektyvinio darbo“ numeryje tas pats gydytojas A. Lukoševičius pataria, kaip prižiūrėti plaukus. Tekstas vadinasi „Plaukų priežiūra“.
„Galvą – plaukus reikia plauti šiltu vandeniu su muilu vieną kartą į savaitę. Jeigu plaukai riebūs, juos plauti kas 5-6 dienos, o jei sausi – kas 10-12 dienų. Vanduo turi būti minkštas – lietaus arba į kieto vandens litrą reikia įpilti pusę arbatinio šaukštelio amoniako, arba pusę valgomo šaukštelio sodos. Išplautus plaukus reikia gerai išskalauti, kad jie gargždėtų tarp pirštų ir plaunamas vanduo liktų visai permatomas. Plaukų nereikia šukuoti šukomis, kurios turi aštrius dantis, ypač metalinėmis.
<…> Vyrams plaukus reikia kirpti nerečiau kaip vieną kartą į mėnesį. Vaikams patariama plaukus kirpti trumpai, kad lengviau būtų palaikyti švarą. Plaukų kirpimas nepagreitina jų augimo“.
Problemiškų plaukų
priežiūra – skirtinga
Tame pačiame straipsnyje gydytojas pataria, kaip prižiūrėti problematiškus plaukus ir galvos odą.
„Prie sausos galvos seborėjos plaukai esti sausi, galvos oda pleiskanoja, niežti, o kartais skauda, plaukuose pilna pleiskanų, kurios šukuojant byra ant drabužių. Esant sausai seborėjai, galvą reikia plauti ne dažniau kaip kas 10 dienų, vartojant vaikų muilą. Po to plaukus ištepti ricinos alyva. Gerti vitaminą „A“, po 10 lašų, tris kartus į dieną, prieš valgį. Nakčiai į galvos odą, masažuojant ją su pirštais, įtrinti tepalo, kuris susideda iš salicilinės rūgšties 1 gramo, baltojo gyvsidabrio nuosėdų 1,5 gr ir vazelino 40 gr. Po to uždėti vaškinio popieriaus ir aprišti galvą iki ryto. Rytą galvą nurišti, jos neplauti. Tokią procedūrą daryti 10 dienų. Po to galvą išplauti šiltu vandeniu su vaikų ar spermacetiniu muilu. <…> Maistas, esant sausai galvos odai, turi būti turtingas sviestu, gyvuliniais ir augaliniais riebalais, kepenimis, morkomis. Prieskonių ir alkoholinių gėrimų nenaudoti.
Esant riebiai galvos seborėjai plaukai blizga, slenka, duoda nemalonų avies taukų kvapą. Riebūs plaukai darosi nešvarūs per 3-4 dienas po galvos išplovimo. Juos plauti reikia kas 5-6 dienos šiltu vandeniu ir žaliuoju ar degutiniu muilu. Laikas nuo laiko galima plaukus praplauti tualetiniu vandeniu ir saliciliniu spiritu. Gerai veikia skiedinys, kuris susideda iš mentolio 1 gramo, benzoinės rūgšties 2 gr, kamforo miltelių 3 gr, glicerino 10 gr., spirito 100 gr. Šį skiedinį suplakus, vakarais įtrinti pirštais, galvos odą, ją masažuojant. Tokius įtrynimus tęsti 7 savaites. Po to išplauti galvą degutiniu muilu ir plaukus išskalauti šiltu vandeniu“.
-ANYKŠTA