Vos ne kasdien brangstant grūdams ir jų rinkos kainoms pasiekus 600 – 700 Lt/t, rajono žemdirbiai suskubo ieškoti galimybių su supirkėjais peržiūrėti dar birželį pasirašytas pirkimo – pardavimo sutartis, pagal kurias už energetinių grūdų toną buvo numatyta mokėti 400 Lt.
Antradienį savivaldybėje minėtais klausimais diskutavo stambiausi rajono ūkininkai, žemės ūkio skyriaus specialistai ir UAB „Agrokoncerno grūdai“ direktorius Dalius Keblikas. Pokalbyje dalyvavo ir savivaldybės administracijos direktorius Antanas Baura.
Pasak žemės ūkio skyriaus vedėjo Antano Katlioriaus, žemdirbiai buvo sugundyti Nacionalinės mokėjimo agentūros įsipareigojimu už kiekvieną energetinių augalų hektarą mokėti po 45 eurus tiesioginių išmokų, todėl pavasarį ar vasaros pradžioje su supirkėjais sudarė energetinių grūdų, skirtų biokuro gamybai pirkimo – pardavimo sutartis. „Iki birželio 15 dienos ūkininkai pasirašė sutartis, pagal kurias už vieną toną grūdų jiems būtų mokama 400 Lt. Šiai dienai kainos išaugo per pusę, tai yra iki 600 Lt/t, todėl žemdirbiai praranda trečdalį pajamų. Daugelis iš jų pasiėmę kreditus, nusipirkę technikos, ir jeigu jūs nepakelsite grūdų supirkimo kainų, ar kitais metais ūkininkai su jumis draugaus?“, – „Agrokoncerno grūdų“ atstovo klausė A. Katliorius.
D. Keblikas virkavo apie tai, kaip „Agrokoncerno grūdams“ nepavyko pelningai parduoti grūdų, todėl neva patirti milijoniniai nuostoliai, dėl kurių nėra galimybių peržiūrėti sutartis ir didinti grūdų supirkimo kainas. „Grūdų verslas: vieną dieną – ant bangos, kitą – plauna žemyn. Mes galime bandyti iš situacijos išlipti ir nežūti tik tokiu atveju, jeigu dalį uždirbtų pinigų pridėsime ant probleminių grūdų kainos. Tarkim, jeigu kas nors turit 100, 200 ar 300 tonų energetinių grūdų ir papildomai pristatytumėte 100 tonų kitokių grūdų, tuomet už energetinius duotume papildomai atitinkamai 20, 40, 60 Lt/t“, – svarstė UAB „Agrokoncerno grūdai“ direktorius D. Keblikas. Tačiau vėliau jis pareiškė, kad su kiekvienu ūkininku reikia tartis atskirai (nes pas visus skirtingos bėdos), tačiau ypatingo grūdų supirkimo kainos padidinimo nežadėjo. „Kai jums parduodame trąšas už iš anksto sutartą kainą, vėliau jos nekeičiame. Be to, niekas pas mus jūsų varu nevarė“, – žemdirbiams sakė D. Keblikas. Į tai ūkininkas Romualdas Kubaitis replikavo: „Jūsų atstovai kas savaitę pas mus kieme stovėjo tris kartus, net šunys ėmė pažinti“…
R. Kubaitis apeliavo į tai, kad su supirkėjais negalima derėtis, nes jie iš anksto savo sąlygas iškėlę. „Mes neprašome iš jūsų 600 Lt/t, tačiau dabar vis dėlto kainų skirtumas nuo nurodytų sutartyse yra solidus, todėl mes nenorime prarasti ne kiekvienais metais pasitaikančių pinigėlių“, – dėstė R. Kubaitis.
Ūkininkas Anveras Arzimanovas tvirtai apsisprendė grūdų „Agrokoncerno grūdams“ neparduoti. „Galit ruošti dokumentus teismui, o aš jums nepardavęs grūdų vyriškumo neprarasiu. Jūs gi man už tai, kad aš negausiu geros kainos už grūdus, trąšų nenupirksit“, – teigė A. Arzimanovas.
D.Keblikas ūkininkams priminė, kad sutartys juos įpareigoja „Agrokoncerno grūdams“ grūdus parduoti iki lapkričio 15 dienos. „Teoriškai visaip galima spręsti problemą. Bandysim taikiai, ar teismo keliu. Tačiau noriu pabrėžti, kad jūs, laiku nepristatę grūdų, privalėsite mokėti 20 proc. dydžio baudą nuo nepristatyto grūdų kiekio, tačiau po to numatytą grūdų kiekį vis tiek turėsite mums parduoti. Pasirašytas sutartis galima nutraukti ne vienašališkai, bet šalių susitarimu“, – kai kuriuos grūdų pirkimo – pardavimo sutarčių niuansus paaiškino D. Keblikas.
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Baura svarstė, jog „Agrokoncerno grūdai“ turi lėšų rezervą, iš kurio galėtų padidinti energetinių grūdų supirkimo kainas. „Jei jūs tokį rezervą matote, išdalinkite, o aš tuo tarpu dviem savaitėms išvažiuosiu paatostogauti“, – atsikirto D. Keblikas.
Po diskusijų kai kurie pasitarime dalyvavę ūkininkai su D. Kebliku dėl grūdų supirkimo kainos tarėsi individualiai, o žemės ūkio skyriaus vedėjas A. Katliorius „Anykštai“ sakė, kad pagal pirkimo – pardavimo sutartis mūsų rajono žemdirbiai yra įsipareigoję UAB „Agrokoncerno grūdai“ parduoti apie 2 tūkst. Tonų grūdų, todėl nepavykus išsiderėti didesnių supirkimo kainų ir žemdirbiams pradėjus ieškoti kitų pirkėjų, „Agrokoncerno grūdai“ turėtų tam tikrą nuostolį…