Netekus dantų, kenčia ne tik burnos ertmė, bet ir visas organizmas. Neigiami pokyčiai atsiranda ne tik išvaizdoje. Sutrinka virškinimas, gali rastis stuburo skausmai ar kaklo išvarža. Kaip burnos sveikata susijusi su viso organizmo veikimu atsako Implantologijos ir odontologijos klinikos „Šypsena“ vyr. gydytoja Lina Pauliukonienė.
– Sakykite, kodėl pajutus negalavimą, žmonės skubiai ieško būdų, kaip gydytis, tačiau netekus danties neskubama kreiptis į specialistą?
Pastebėjau, kad vyresnio amžiaus pacientai kreipiasi į mus, kai burnos sveikata jau būna stipriai komplikuota. Dar palyginti visai neseniai pradėta šviesti visuomenę, kad danties netekimas yra rimta situacija ne tik estetiniu požiūriu. Kenčia visas organizmas, net tik kramtymo funkcija. Netekus danties prasideda grandininė reakcija, prasidedanti žandikaulio kaulo nykimu.
-Kas vyksta organizme netekus dantų?
Kiekvienas dantis burnoje atlieka tam tikrą funkciją, todėl praradus bent vieną, visų pirma, sutrinka normali kramtymo funkcija. Praradus daugiau negu vieną dantį, sukeliamas dar didesnis šokas organizmui. Praradus dantis dėl žandikaulio kaulo nykimo seka veido bruožų pokyčiai: įdumba skruostai, atsiranda papildomų raukšlių, nusileidžia lūpų kampučiai. Žmogus automatiškai atrodo senesnis.
Kai netenkate danties, jo funkciją turi perimti kiti dantys, kuriems automatiškai sukuriama papildoma apkrova. Dylant dantims, žemėjant sąkandžiui, ilgainiui gali atsirasti žandikaulio sąnario traškesys, skausmas, apsunkintas išsižiojimas. Kramtomieji veido raumenys yra per daug apkrauti, per daug įsitempia kaklo ir stuburo raumenys, todėl galite net nesusieti, pavyzdžiui, atsiradusių stuburo skausmų su burnoje vykstančiais pokyčiais.
– Ką patariate pacientams netekus dantų?
Patarimas vienas – kuo skubiau kreipkitės į specialistą. Organizme nuolatos veikia procesai, nieko nėra statiško. Netekus danties, organizmas bandys prisitaikyti, kai kurie procesai gali būti negrįžtami. Toje vietoje, kur nebėra danties, prasideda staigus kaulo nykimas.
-Koks gydymas efektyviausias netekus dantų?
Pacientams sakau, kad yra labai svarbu išsaugoti kuo daugiau sveikų danties audinių, todėl efektyviai atstatyti dantį, nepažeidžiant šalia esančių dantų galima tiek vienu būdu – implantuojant. Netgi jeigu neturite nei vieno nuosavo danties, kramtymo funkciją galime atstatyti neišimamais protezais, pavyzdžiui, ant 2-4 implantų.
Klinikoje pacientams, visų pirma, siūlome kokybę ir komfortišką gydymą, orientuojamės į ilgalaikį rezultatą. Implantaciją ir burnos chirurgijos procedūras atlieka patyrę chirurgai iš Vilniaus Žalgirio klinikos.
Labai svarbu, kad suprastumėte savo gydymo planą, gydymo ir finansinius etapus. Su gydytoju nuspręskite gydymo taktiką, atitinkančią Jūsų asmeninius poreikius.
Kiek dantų implantų galima įsriegti per vieną dieną?
Vienos operacijos metu galima įsriegti tokį implantų skaičių, kurio užtektų visų trūkstamų dantų atstatymui. Jeigu kalbame apie pacientus, kurie neturi nei vieno danties, vienos operacijos metu sriegiami visi reikalingi implantai, ant kurių bus fiksuojamas protezas.
Visgi reikėtų atsižvelgti į pacientų komfortą ir bendrą sveikatos būklę, nes implantacija yra chirurginė operacija. Sriegiamų implantų skaičius nustatomas atsižvelgus į individualią paciento sveikatą ir saugaus sveikimo galimybes.
Ar dantų implantai yra saugūs?
Dantų implantai yra pasaulyje pripažintas, saugus ir pažangiausias būdas atkurti prarastus dantis. Šiuolaikiniai implantai pasižymi aukštu biosuderinamumu ir nesukelia jokių alerginių organizmo reakcijų. Jeigu pacientas laikosi tinkamos burnos higienos ir reguliariai lankosi pas jį prižiūrintį gydytoją, implantai gali tarnauti ir visą gyvenimą.
Ar tik implantai gali pakeisti trūkstamus dantis? Ne. Tradiciniai prarastų dantų atstatymo būdai, kaip protezavimas tiltiniais ar išimamais protezais vis dar naudojami. Tokie protezai išsprendžia tik dalį problemos – kramtymo funkcija, deja, atstatoma tik dalinai. Apie iš principo išspręstą problemą kalbėti negalima.
Implantas, kaip ir danties šaknis, apsaugo žandikaulio kaulą nuo sunykimo ir visiškai atstato prarastą kramtymo funkciją. Protezuojant ant implantų atkuriama ir maksimali estetika. O su šiais dalykais ateina ir komfortas.
Ar yra amžiaus riba dantų implantavimui?
Amžius nėra esminis veiksnys dantų implantacijai. Atvejai, kada dantų implantacija yra negalima – labai reti, tačiau svarbu ištirti paciento būklę.
Sėkmingai sriegti implantus galima tiek 60-mečiui, tiek 80-mečiui senjorui. Pagrindinis rodiklis yra paciento sveikatos būklė, ar nėra širdies ir kraujagyslių , imuninės sistemos ligų, nekontroliuojamo cukrinio diabeto.
Kita amžiaus grupė – nepilnamečiai pacientai. Kol jaunuolio žandikaulis nėra pilnai susiformavęs, dantų implantacija negalima, todėl iki 16-18 metų pacientams siūlome kitus danties atkūrimo būdus.
Ką daryti tokiu atveju, jeigu pacientas jau neturi nei vieno danties? Ar išeitis vienintelė – plokšteliniai protezai?
Tikrai ne. Šiandien pacientai jau turi galimybę džiaugtis pilnaverte kramtymo funkcija ir dantų estetika be papildomo diskomforto. Netgi jeigu pacientas neturi nei vieno nuosavo danties, kramtymo funkciją galime atstatyti neišimamais protezais, pavyzdžiui, ant keturių implantų. Tiksliau kalbant – ant kelių implantų atkuriame viso žandikaulio dantis.
Daugiau informacijos apie dantų atkūrimą sužinokite asmeninėje konsultacijoje su vyr. gydytoja Lina Pauliukoniene Implantologijos ir odontologijos klinikoje „Šypsena“, Ukmergės g. 19-1, Panevėžyje.
Visą vasarą galioja ypatinga kaina implantacijai – tik nuo 449 Eur!
Registraciją patvirtinkite telefonu +3706 40 17473.