
Energetikos ministerija intensyvina elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimo plėtrą – netrukus startuos dar viena investicinės paramos priemonė, stiprinanti energetinį namų ūkių savarankiškumą. Gyventojams numatytos priemonės įgyvendinimui suplanuota 15 mln. eurų, o kvietimą Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbs balandžio 8 dieną.
„Gaminantiems vartotojams ši investicija į energijos kaupimo sistemas sustiprins ne tik namų ūkių savarankiškumą, bet ir prisidės prie nuoseklios krypties, siekiant visiško energetinio šalies savarankiškumo. Tam kuriame patrauklius paramos instrumentus ir kviečiame gyventojus nedelsti ir pasinaudoti parama“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Nuo sausio mėnesio vartotojų, įsirengusių baterijas, skaičius išaugo 3 kartus, bendra baterijų talpa – daugiau nei dvigubai. Elektros skirstomojo tinklo operatoriaus (ESO) duomenimis, šiuo metu prie skirstomojo tinklo prijungta daugiau nei 1,5 tūkst. elektros energijos kaupimo įrenginių, o jų talpa – 32 MWh. Dar daugiau nei šimtui objektų išduotos energijos kaupimo sistemų prijungimo sąlygos.
Energetikos ministerijos patvirtintoje tvarkoje nurodoma, kad parama bus teikiama tik tokiems jau įrengtiems elektros energijos kaupimo įrenginiams, kurie yra pažymėti CE ženklu. CE ženklas reiškia, kad produktą įvertino atitinkamus įgaliojimus turinti laboratorija, gamintojas prisiėmė už jį atsakomybę ir kad jis laikomas atitinkančiu ES saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus. Juo turi būti pažymėti bet kurioje pasaulio vietoje gaminami produktai, kuriais prekiaujama ES.
Gyventojas gali įsirengti ir didesnės nei 15 kWh talpos (bet mažesnės kaip 100 kW galios) kaupimo įrenginį, tačiau parama bus skiriama kaupiklio talpai iki 15 kWh. Taip pat paminėtina, kad kaupikliams skatinimą galės gauti tik gyventojai, turintys įsirengę atsinaujinančių energijos išteklių elektrines, t. y. tik gaminantys vartotojai.
Paramos dydis nesikeičia – apie 380 eurų už 1 kWh ličio geležies fosfato ir 314 eurų už 1 kWh ličio jonų kaupimo įrenginio talpą. Maksimali paramos suma įsirengiant ličio geležies fosfato įrenginius gali siekti 5 696 eurus, o ličio jonų – 4 707 eurus.
2025 metais suplanuota valstybės parama energijos kaupimo sistemų įsirengimui viršija 200 mln. eurų. Priemonės numatytos gyventojams, ūkininkams, savivaldos įstaigos, ligoninėms. Taip pat su Europos Komisija suderinta 180 mln. eurų vertės valstybės pagalbos schema, kuri turėtų paskatinti investicijas į didelės galios (daugiau kaip 15 MW) baterijas, kurios būtų prijungiamos prie perdavimo tinklo.
Loxatronas
užtat neremia niekaip tų, kurie norėtų turėti pilną autonomiją nuo elektros tinklų.