Troškūnų seniūnijoje norima statyti vėjo elektrines. Elektrinės galėtų iškilti ne per toliausiai nuo Troškūnų miestelio, Mileikiškių, Juostininkų ir Rukiškio kaimų. Planuojama įrengti iki 254 metrų (įskaičiuojant menčių ilgį) elektrines.
UAB „Raguvėlės vėjas“ direktorius Giedrius Avsiukevičius raštu atsakė į „Anykštos“ klausimus.
– Iš pranešimo aišku, kad būtų statoma apie 10 vėjo jėgainių. Ar būtų įmanoma sužinoti, kokiose vietose numatyta jas statyti? Kokiu atstumu būtų nuo artimiausių jėgainių nutolę Mileikiškių ir Juostininkų kaimai, artimiausios sodybos (be jau paskelbtų pranešime)?
– Taip, planuojama statyti iki 10 vėjo elektrinių, greičiausiai tai bus 8-9 VE taškai. Vėjo elektrinių vietos planuojamos pagal Anykščių rajono savivaldybės patvirtintą specialųjį planą. Netrukus bus parengtas ir paskelbtas viešinimui poveikio aplinkai vertinimo dokumentas, kuriame bus nurodytos preliminarios vėjo elektrinių vietos, todėl dar bus pakankamai laiko su jomis susipažinti. Artimiausios sodybos, esančios Mileikiškių kaime, nuo planuojamų vėjo elektrinių nutolusios apie 1,1-1,5 km, nuo Juostininkų kaimo – 0,7-1,0 km atstumais. Nuo visų kitų sodybų yra didesni atstumai nei paskelbta pranešime.
– Kokias planuojate investicijas į statybas? Kada statybos galėtų prasidėti?
– Investicijos numatomos tikrai nemažos. Planuojama būtų apie 50 mln. eurų investicija. Statybos galėtų prasidėti 2023-2024 metais.
– Kiek numatote sukurti darbo vietų? Kokią naudą iš jėgainių parko gautų vietos gyventojai?
– Pastovių darbo vietų galbūt nebus daug – apie kelias ar dešimt, tačiau bet kuriuo atveju tai bus vienareikšmiškai didelė nauda. Savivaldybei kasmet bus sumokamas nekilnojamojo turto mokestis ~ 70 000 apie eurų (jei laikome, kad NT mokestis 1,0%), kasmetinė parama bendruomenei ir ūkininkams ~100 000 eurų, statybų metu bus dažniausiai pasitelkta aplinkinė darbo jėga ir įmonės. Papildoma nauda savivaldybei ir Troškūnų seniūnijos gyventojams – GPM mokesčio dalis nuo įdarbintų vėjo elektrinių parko aptarnavimo ir remonto specialistų, suremontuoti ir nuolat prižiūrimi lauko keliai. Visai Lietuvai nuo šių investicijų iki 30% lėšų pateks į Valstybės biudžetą įvairių mokesčių pavidalu (projektavimo, statybos, montavimo, logistikos, techninės priežiūros ir kt. įmonės) 16 000 000 ~ eurų. Kasmet, ryšium su elektros pirkimu iš užsienio, pasiliktų ne mažiau 7 000 000 eurų, kasmet Valstybės biudžetas gaus apie 56% GPM, 100% Sodros, nuo vėjo elektrinių parką aptarnaujančių specialistų bei jų parko savininkų įmonių mokesčius (PVM, pelno ir kt.). Ir žinoma, ekologinė nauda: mažiau teršiama gamta. Viena pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų – CO2 (vartotojai gauna tik apie trečdalį pagamintos energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių, o net apie 40% elektros energijos pasaulyje pagaminama iš labai taršaus kuro – anglių), būtų išmetama kasmet apie 77 000 tonų mažiau. Be to, energiją išgaunant iš iškastinio kuro į atmosferą išmetami ir kiti teršalai. Anykščių kraštas ir Lietuva galėtų būti dar labiau pozicionuojami kaip draugiška gamtai žemė, kurioje žmonės, verslas, valdžia turi bendrą tikslą išsaugoti švarią aplinką ateities kartoms, atsirastų didesnės galimybės ekologinei žemdirbystei, turizmui, sveikatinimo paslaugų eksportui ir investicijų pritraukimui. Taip pat būtų geras pavyzdys tiems, kurie teigia, kad mes maži ir pasaulio neišgelbėsim. Konkrečiu Anykščių pavyzdžiu galime parodyti, kad iš atsinaujinančių energijos šaltinių galime 100% apsirūpinti šilumos ir elektros energija.
– Ar jėgainės, palyginti su jau pastatytomis šalyje, būtų vienos aukščiausių Lietuvoje?
– Taip, tai bus naujos, modernios, aukščiausius standartus atitinkančios ir, žinoma, kiek aukštesnės vėjo elektrinės nei šiuo metu pastatytos prie Kavarsko. Kuo aukštesnės vėjo elektrinės, tuo mažiau jų reikia ir tuo mažesnė kraštovaizdžio tarša.
– Pranešime rašoma, kad rotoriaus ir sparnuotės sukeliamas garsas gali siekti iki 106 decibelų. Tai gana didelis triukšmas. Ar bus imamasi kokių nors triukšmo mažinimo priemonių, kokio lygio triukšmas turėtų pasiekti artimiausių gyventojų kiemus?
– Toks triukšmo lygis yra vėjo elektrinės rotoriaus viršuje, gondoloje, todėl jau žemės lygyje jis yra kelis kartus mažesnis. Taigi kuo aukštesnė vėjo elektrinė, tuo ir triukšmo lygis bus mažesnis. Kadangi dabar rengiame poveikio aplinkai vertinimo dokumentą, juo bus įvertintas ir poveikis visuomenės sveikatai, kurio metu bus nustatytos sanitarinės apsaugos zonų ribos, už kurių neigiamo poveikio, kuris galėtų turėti įtakos sveikatai, turi nebūti. Šiuo metu pagal normatyvines vertes vėjo elektrinėms, kurių galia yra didesnė kaip 2 MW, yra nustatoma 440 m apsaugos zona, tačiau realiai atlikus triukšmo, šešėliavimo modelių skaičiavimus, atsižvelgus į konkrečius vėjo elektrinių parametrus, jos paprastai būna mažesnės. Kiek yra laboratoriškai atliktų tyrimų – už nustatomų sanitarinės apsaugos zonos nenustatoma jokių pavojų sveikatai galinčių kelti viršijimų, mano žodžius galėtų patvirtinti ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centras. Taigi ir šiuo metu rengiamo poveikio aplinkai vertinimo vienas iš tikslų bus nustatyti tą ribą, už kurios triukšmo lygis bus saugus.
– Ar jau turite sudarę nuomos sutartis su sklypų savininkais, o gal sklypus, kuriuose numatote statyti jėgaines, įsigijote?
– Taip, esame tik pasirašę nuomos sutartis.
– Ar sulaukėte kokių nors pasiūlymų ir pageidavimų iš vietos bendruomenės? Ar gali visuomenė susipažinti su numatomu projektu, jei taip – kaip?
– Mes patys kreipėmės į Raguvėlės bendruomenę, dar prieš pradėdami poveikio aplinkai vertinimo procedūras, klausdami, kaip jie reaguotų į vėjo elektrines, pristatėme savo viziją ir ketinimus, papasakojome apie naudą vietos bendruomenei. Neslėpsime, neseniai su ja pasirašėme paramos sutartį.
944224 98008In case you happen to significant fortunate folks forms, referring by natural means, additionally you catch the attention of some sort of envy in consideration of those types the other campers surrounding you which have tough times about this topic. awnings 307260
759243 556822The place else may just anyone get that type of info in such a perfect manner of writing? 275845