Savaitgalį Anykščių kultūros centre prasidėjo profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalis „Pakeleivingi 2016“. Per aštuonias dienas trečiąjį kartą vykstantis festivalis pristatys ir parodys devynis skirtingų profesionalių teatrų spektaklius.
„Su nacionalinės dramaturgijos pastatymais nėra gera situacija Lietuvos profesionaliuosiuose teatruose, nes teatrai renkasi kitus autorius. Mes jau nebeakcentuojame, kad tai būtų paskutiniųjų trejų metų pastatymai ar premjeriniai spektakliai“, – apie organizacinius rūpesčius festivaliui renkantis spektaklius „Anykštai“ pasakojo festivalį organizuojančio Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė, pridurdama, kad nuo pavasario planuotas festivalio „Pakeleivingi 2016“ repertuaras ne kartą keitėsi dėl teatrų gastrolių grafikų ar net dvejonių, ar verta spektaklius rodyti Anykščiuose.
Šiemet Anykščių rajono savivaldybė festivaliui „Pakeleivingi 2016“ iš rajono biudžeto skyrė 2800 Eur. Anykščių kultūros centras taip pat teikė projektą Lietuvos kultūros tarybai, tačiau lėšų festivaliui neskirta.
Anykščių kultūros centro direktorė D. Petrokaitė pasakojo, kad teatrų kolektyvams yra skirtas maitinimas, svečiams taip pat yra paruoštos vaišės kultūros centro užkulisiuose.
„Kiekvieną kolektyvą maitiname europube „Seklyčia“. Net ir techniniam personalui esame paruošę atskirą kambarį, kuriame pateikiame arbatą bei kavą. Yra poilsio kambarys, kur galima ateiti ir pasivaišinti“, – pasakojo D. Petrokaitė.
Po spektaklių aktoriai dažniausiai Anykščiuose nepasilieka, tačiau esant reikalui, tam yra rezervuotas miesto centre esantis viešbutis „Puntukas“.
„Leidžiame ir pas save nakvoti, ir su viešbučiu draugaujame. Visi taupo pinigėlius, todėl visokių variantų būna“, – pabrėždama, kad festivalio „Pakeleivingi 2016“ biudžetas yra gan kuklus, kalbėjo D. Petrokaitė.
Pasiruošimui spektakliams į Anykščius atvykstantys teatrai skiria ypatingą dėmesį. D. Petrokaitė pasakojo, kad, pavyzdžiui, Kauno valstybinis lėlių teatras prieš pirmadienio spektaklį „Baltas žvėriūkštis“ dekoracijas statė visą naktį.
„Kalbėjomės su Kauno valstybinio lėlių teatro administratore, kad mokyklose gastroliuojančių aktorių yra daug. Tačiau koks ten teatras, kai aktorius atvažiuoja su lengvuoju automobiliu? Festivalyje „Pakeleivingi 2016“ labai daug yra šiuolaikinių technologijų, sudėtingų dekoracijų, kurias pastatyti turėjo net mūsų žmonės“, – apie aukštą festivalio lygį kalbėjo D. Petrokaitė.
Festivalyje „Pakeleivingi 2016“ dalyvaujantys teatrai po spektaklių apdovanojami padėkos ženklais, kuriuos sukūrė UAB „Bugiris“ įsteigėja Jurgita Bugailiškienė.
„Padėkos ženklai tikrai yra labai solidūs ir orūs“, – sakė D. Petrokaitė, nepanorusi įvardinti, už kokią kainą juos sukūrė J. Bugailiškienės bendrovė.
Pasibaigus festivaliui „Pakeleivingi 2016“ ir šiemet bus renkamas geriausias festivalio aktorius, aktorė bei spektaklis.
„Komisija yra žiūrovai. Yra ir profesionalių žmonių – Violeta Juciuvienė (Anykščių rajono savivaldybės kalbininkė), Dangira Nefienė (Anykščių A. Baranausko pagrindinės mokyklos mokytoja lituanistė), mūsų kultūros centro režisieriai“, – komisijos sudėtį atskleidė D. Petrokaitė.
Geriausiems aktoriams atiteks po 250 Eur, geriausiam spektakliui bus skirtas 500 Eur piniginis prizas.
Kuklų festivalio „Pakeleivingi 2016“ biudžetą kompensuoja festivalio rėmėjai, tačiau kas jie – laikoma paslaptyje.
„Rėmėjai savęs nenori įsivardinti“, – aiškino D. Petrokaitė, vis dėlto atskleidusi, kad apie vienos firmos vadovą, prisidėjusį prie šio festivalio, bus galima sužinoti lapkritį per vietos verslui skirtus apdovanojimus „Verslo žiburiai“. Beje, šiame renginyje bus įteikti apdovanojimai ir geriausiems festivalio aktoriams bei spektakliui.
Anykščių kultūros centro direktorė D. Petrokaitė džiaugėsi, kad per pirmąsias festivalio „Pakeleivingi 2016“ dienas 477 sėdimas vietas turinti kultūros centro salė žiūrovais buvo užpildyta „pakankamai neblogai“. Pati prie salės durų stovinti direktorė sakosi pastebėjusi, kad į spektaklius atvyksta „nematytų žmonių“, o publika pati įvairiausia – nuo moksleivių iki senjorų.
„Pas mus vis dar yra tradicija bilietus į renginius pirkti vos ne paskutinę dieną. Štai ir šiandien, iki spektaklio likus valandai, žmonės skambino ir klausė, ar dar yra bilietų“, – apie tai, kaip spontaniškai anykštėnai planuoja savo apsilankymus kultūriniuose renginiuose, pastebėjo D. Petrokaitė.
Festivalis „Pakeleivingi 2016“ reklamuojamas pačiomis įvairiausiomis priemonėmis. „Per mūsų spaudą. Siuntinėjame visiems laiškus, reklamuojame per socialinį tinklą „Facebook“. Mes kiekvieną dieną siunčiame žinutes Lietuvos radijui ir televizijai, tačiau nepastebėjau, ar ten mūsų renginiai anonsuojami“, – prisipažino D. Petrokaitė.
Bilietai į festivalio „Pakeleivingi 2016“ spektaklius kainuoja nuo 3 iki 15 Eur. Anykščių kultūros centro direktorė D. Petrokaitė mano, kad bilietų kainas galima vertinti įvairiai.
„Ką reiškia už 8 Eur nueiti į parduotuvę ar pavalgyti į kavinę ir ateiti į spektaklį, kur tiek žmonių dirba? Aišku, jeigu eiti į spektaklius dviese – trise ir dar į kelis spektaklius, žinoma, tai jau yra pinigai“, – bilietų kainas į spektaklius įvertino D. Petrokaitė.
Teigiama, kad festivalis „Pakeleivingi 2016“, skirtingai nei kiti Anykščių kultūros centro renginiai, įstaigai uždirbti galimybių nesuteikia.
„Finansiškai šis festivalis nežinau kaip gali atsipirkti. Negali atsipirkti. Galvojame apie kitus dalykus: apie tai, kad žmonės ateina, kad toks festivalis – ne pramoga, o žmonių ugdymas bei švietimas. Nepamatuosi visko pinigais“,- sakė D. Petrokaitė.
Festivalis „Pakeleivingi 2016“ Anykščių kultūros centre tęsis iki penktadienio, spalio 21 dienos. Prasidėjo jis Valstybinio Šiaulių dramos teatro satyriniu farsu „Vardan tos“. Šeštadienį Vilniaus teatras „Lėlė“ parodė spektaklį „Atrask mane“, – scenoje pasirodė ir spektaklio režisierius Rolandas Kazlas. Paskutiniąją festivalio dieną Kauno kamerinis teatras demonstruos premjerinį spektaklį „Korektūros klaida“, kuris žiūrovams pristatytas tik praėjusią savaitę.