Anykščių rajone dėl mažėjančio moksleivių skaičiaus uždaromos mokyklos, o likusioms trūksta priežiūros. Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyrius mokyklų aplinkos tvarkymo darbų nelaiko prioritetiniais.
Tai papiktino jau daugelį metų Svėdasuose gyvenantį norvegų kilmės miestelėną, Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorės pavaduotojos Astos Fjellbirkeland sutuoktinį Helge Fjellbirkeland. Jis feisbuke paskelbė įrašą, kuriame piktinosi prastai prižiūrimais privažiavimo prie Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos keliais.
Kritiką išliejo ant biurokratų
H. Fjellbirkeland feisbuko grupėje „Svėdasai – Vaižganto kraštas“ paskelbė tokio turinio įrašą: „Pirmenybę ar nepirmenybė – štai koks klausimas! Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazija įsteigta 1937 m. Šiandien mokykloje sukurta daugiausiai darbo vietų Svėdasų seniūnijoje (apie 160 mokinių ir darbuotojų). Praėjus 84 metų nuo įkūrimo, 120 metrų ilgio įvažiavimas į mokyklos mašinų stovėjimo aikštelę vis dar nėra asfaltuotas. Be to, jau daugiau nei 2 metus asfaltuota automobilių stovėjimo aikštelė prie mokyklos valgyklos yra prastos būklės. Ir dar Mokyklos gatvėje palei mokyklos valgyklą asfaltas ištrupėjęs daugiau negu 20 mėnesių. NIEKO NEDARYTA, NIEKO NEDARYTA!!! Savivaldybės biurokratai tiek Svėdasuose, tiek Anykščiuose atsakingi už nuolatinę kontrolę/patikrinimą teikia ataskaitas, politikai renkasi prioritetus!!!
1) Kodėl kelias iki mokyklos stovėjimo aikštelės per pastaruosius 84 metus nepatenka į asfaltuojamų kelių prioriteto tvarka sąrašą?
2) Kodėl pastaruosius 2 metus nėra tvarkoma parkavimo vieta prie mokyklos valgyklos?
3) Kodėl daugiau nei 20 mėnesių nėra tvarkoma Mokyklos g. pradžios prie mokyklos valgyklos atkarpa?
Biurokratija ir išrinkti politikai NE GERAI, NE GERAI, NE GERAI!!!“
Kad problema būtų efektingiau išryškinta, Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorės pareigas šiuo metu einančios A. Fjellbirkeland sutuoktinis dar paviešino ir keletą nuotraukų, kuriose matyti gimnazijos teritorijoje esančiuose duobėtuose keliuose telkšančios balos bei ištrupėjęs asfaltas.
Beje, svėdasiškius gerokai nustebino tai, kad įprastai lietuviškai mažai kalbantis H. Fjellbirkeland komentarą apie gimnazijos problemą parašė sklandžia lietuvių kalba.
Rašė su vertėjo pagalba
„Anykšta“ susisiekė su Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui A. Fjellbirkeland, kuri šiuo metu atlieka gimnazijos direktorės funkcijas. Ji patvirtino, kad feisbuko grupėje minėtą įrašą rašė jos sutuoktinis H. Fjellbirkeland. Pasiteiravus, ar norvegas jau spėjęs išmokti lietuviškai rašyti, A. Fjellbirkeland juokėsi: „Jis čia rašė pusiau lietuviškai, pusiau angliškai. Jis ten su vertėju kažkaip darė, darė.“
Teigia, kad į seniūną kreipėsi žmonės
Pasidomėjus, ar pati gimnazija ėmėsi kokių nors žingsnių, kad gimnazijos teritorija taptų labiau sutvarkyta, A. Fjellbirkeland teigė, kad į šį klausimą jai atsakyti sunku.
„Ar anksčiau dėl to buvo rašyti raštai, ar ne – nežinau. Tik atsimenu, kai Svėdasų seniūnijos seniūnas Saulius Rasalas apklausinėjo gyventojus dėl asfaltuojamų gatvių, tai mes prašėme asfaltuoti kelią į mokyklos automobilių stovėjimo aikštelę. Bet tikslios informacijos nepateiksiu, nes pati labai neseniai dirbu, direktorės nėra.Gal sekretorė žino?“, – kalbėjo A. Fjellbirkeland.
Laikinoji gimnazijos direktorė prisiminė, kad dėl įvažiavimo į gimnazijos automobilių stovėjimo aikštelę asfaltavimo į Svėdasų seniūnijos seniūną S.Rasalą buvo kreiptasi Svėdasų bendruomenės vardu, kelias į asfaltuojamų kelių sąrašą esą buvo įtrauktas. Kas konkrečiai kreipėsi, A. Fjellbirkeland neįvardijo, sakė, kad kreipėsi „žmonės“. Ji taip pat siūlė šia tema toliau kalbėtis su seniūnu S.Rasalu.
Prasiveržė norvegiškas mentalitetas
Laikinoji Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorė A. Fjellbirkeland sakė, kad tik dabar gali „prieiti“ prie gimnazijos „popierių“ ir išsiaiškinti, ar gimnazijos vadovai dėl mokyklos infrastruktūros tvarkymo rašė kam nors raštus, ar ne.
Pasiūlius tai ir padaryti, A. Fjellbirkeland ėmė juoktis: „Patikėkit, turiu ką veikti, dirbdama pusantro etato, pati turėdama pusę“. Šiuo klausimu ji rekomendavo kreiptis raštu.
Pasidomėjus, kodėl apie Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos problemas socialiniuose tinkluose rašo jos sutuoktinis, laikinoji gimnazijos direktorė A. Fjellbirkeland paaiškino: „Aš neužsiimu tokiais dalykais, kuruoju ugdymą. O mano vyrui dėl to „skauda“. Jis gyvena Mokyklos gatvėje ir su savo tuo norvegišku mentalitetu nesupranta šitų dalykų.“
Gimnazija raštų niekam nerašė
Pokalbio telefonu metu Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorės funkcijas atliekanti A. Fjellbirkeland kažkieno iš šalia esančių pasiteiravo, ar dėl gimnazijos privažiavimų bei aikštelių tvarkymo kas nors iš gimnazijos vadovų rašė raštus Anykščių rajono savivaldybei .
Buvo girdėti, kaip šalia esanti moteris atsakė, kad jokių raštų dėl to gimnazija nerašė.
Vos penkias minutes trukusį pokalbį A. Fjellbirkeland kažkodėl nusprendė užbaigti pirmoji ir skubiai atsisveikino.
Seniūnas teigia, kad niekas į jį nesikreipė
Svėdasų seniūnijos seniūnas S.Rasalas „Anykštai“ sakė, kad šiemet organizavo svėdasiškių apklausą ir pateikė jiems daug bendro pobūdžio klausimų.
„Klausiau, kas labiausiai jų netenkina Svėdasų miestelyje. Pirmiausia buvo minimi šaligatviai, po to anglimis kūrenamos katilinės skleidžiamos dulkės. Visokių turėjo pastabų, bet ką tai turi bendra su privažiavimu iki gimnazijos automobilių stovėjimo aikštelės ir kitų aikštelių – nežinau“, – sakė jis.
Pasiteiravus, ar kas nors iš svėdasiškių į jį kreipėsi dėl laikinosios Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktorės A. Fjellbirkeland sutuoktinio keliamų problemų, S.Rasalas sakė: „Nežinau nieko.Nesikreipė.“
Savo kiemą turi tvarkytis pati gimnazija
Svėdasų seniūnijos seniūnas S.Rasalas aiškino, kad jis „negali švaistyti valstybės lėšų svetimam turtui“.
„Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos įvažiavimas taip pat baisus. Na, neturi tos mokyklos pinigų. Jos pačios turi tvarkytis – jei mano kiemas, tai aš ir tvarkausi. Norėdamos tvarkytis, jos turi rašyti Anykščių rajono savivaldybei raštus. Jei Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos vadovai savivaldybei dėl privažiavimų bei aikštelių sutvarkymo neparašė nė vieno rašto, tai jie nelabai supranta, ką veikia“, – kalbėjo S.Rasalas.
Į mokyklą atvažiuodavo per duobėto kelio balas
Anykščių rajono tarybos narys Gediminas Kutka (visuomeninis rinkimų komitetas „Kęstučio Tubio sąrašas „Anykščių krašto labui“) Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnaziją baigė prieš 16 metų.
„Tas įvažiavimas į mokyklos automobilių stovėjimo aikštelę, kai aš mokiausi, buvo toks pat, kaip ir dabar. Per tą laiką niekas nepakito ir nepagerėjo“, – pastebėjo G.Kutka.
Politikas prisiminė, kad jam, kai buvo dar moksleivis, būdavo nemalonu ir nepatogu vykti į mokyklą duobėtu ir neprižiūrėtu keliu.
„Pats kartais vykdavau į mokyklą automobiliu. Po lietaus to kelio duobės būdavo pilnos vandens. Manau, kad mokykla yra kompleksas. Tai – ne tik pedagogai, mokyklos vidus, bet ir jos išorė. Viskas turi būti tvarkinga“, – dėstė G.Kutka.
Pašnekovas prisiminė, kad jis buvo moksleivis, į gimnaziją neprižiūrėtu keliu atvykdavo 5 – 6 automobiliai.
„Dabar, kai važiuoju pro gimnaziją, matau, kad automobilių stovėjimo aikštelė pilna automobilių. Automobiliais atvyksta ne tik moksleiviai. Anksčiau mokykloje būdavo daugiau vietinių mokytojų, o dabar nemažai atvažiuojančių iš kitur“, – tęsė G.Kutka.
Anykščių rajono tarybos narys G.Kutka, išgirdęs iš „Anykštos“, kad niekas iš svėdasiškių Anykščių rajono savivaldybei taip ir neparašė oficialaus rašto, kuriame būtų išdėstytos Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos aplinkos problemos, kalbėjo: „Nuo seno žinau, kokie dažniausiai būna atsakymai. Nėra pinigų. Žmonės jau daugmaž iš anksto žino galimą Anykščių rajono savivaldybės atsakymą. Turime rajone labai daug problemų. Svėdasų bendruomenė kelia klausimą dėl miestelio šaligatvių ir kai kurių gatvių, kurios, sakykim, neprižiūrėtos nuo 1990 metų. Ir tie reikalai nejuda į priekį arba juda labai lėtai. Tai tas pats ir su mokykla. Problemas reikia kelti, bet mažai šansų, kad tai problemai išspręsti gausi pinigų“.
Yra svarbesnių dalykų
Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Pranckevičienė „Anykštai“ sakė, kad dėl problemų, kurios keliamos socialiniuose tinkluose dėl Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos infrastruktūros, mokyklų vadovai turi kreiptis į Anykščių rajono savivaldybę.
„Turi būti pateikiamas motyvuotas raštas su galimais skaičiavimais“, – sakė ji.
Pasak N.Pranckevičienės, Svėdasų Juozo Tumo_Vaižganto gimnazija neturėtų skųstis.
„Tai, kiek kiekvienais metais yra skiriama gimnazijai lėšų, tikrai yra daug. Jie susitvarkę takus, mokykla renovuota, priešmokyklinio ugdymo grupė sutvarkyta, vaikų darželis suremontuotas.
Dabar dar prašoma lėšų vienai darželio grupei. Privažiavimas prie mokyklos automobilių stovėjimo aikštelės dar tikrai nėra prioritetinė ir labai didelė problema. Pirmą kartą išgirdome, kad ten yra kažkas blogai. Daug ko norėtųsi, bet yra svarbesnių dalykų“, – sakė N.Pranckevičienė.
Turi būti dialogas
Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Jurgita Banienė „Anykštai“ sakė, kad mokyklų aplinkos tvarkymui „visada lėšų galėtų būti daugiau“.
„Kiekvienais metais, kai formuojame Anykščių rajono savivaldybės biudžetą, mes renkame informaciją iš švietimo įstaigų dėl poreikio remontuoti. Švietimo įstaigų vadovai mums rašo raštus, ką norėtų susitvarkyti, o pagal tai yra numatomos biudžeto galimybės ir prioritetai.100 proc. patenkinti visų mokyklų poreikių tikrai nepatenkiname, nes neužtenka lėšų“, – kalbėjo J.Banienė.
Švietimo skyriaus vedėja J.Banienė tikino, kad visi Anykščių rajono mokyklų direktoriai rodo iniciatyvą tvarkytis mokyklų aplinkas.
„Rimtų argumentų iš jų nereikia. Jei yra problema ir direktorius kreipiasi į savivaldybės administraciją, kad reikia tvarkyti tą ir tą vietą, yra atsakingi specialistai, Statybos skyrius, kuris gali apskaičiuoti, kiek lėšų reikės vienai ar kitai problemai išspręsti. Turi būti kažkoks dialogas, čia ne esmė, ar mokyklos vadovas kreipėsi raštu, ar žodžiu“, – sakė ji.
Prisidėti gali ir pati bendruomenė
Pasak J.Banienės, prioritetais visada laikomos mokyklų problemos, kurios kelia grėsmes vaikų saugumui ar pačių įstaigų veiklai.
„Bet jeigu tai ištrupėjęs asfaltas prie įvažiavimo į mokyklą, tai čia ne ta problema, dėl kurios mokykla turėtų sustabdyti savo veiklą. Jei yra galimybių, visada geranoriškai pažiūrima ir į tai bei ieškoma galimybių toms problemoms išspręsti“, – tikino J.Banienė.
Švietimo skyriaus vedėja J.Banienė sakė, kad pačios mokyklų bendruomenės taip pat gali prisidėti prie išpuoselėtos mokyklų aplinkos.
„Kiekviena švietimo įstaiga yra paramos gavėja ir jei yra tokia bendruomenė, kuri nori ir gali padėti, tai, be abejo, ta parama laukiama. Tik ta praktika nėra dažna. Didelių mokyklų rėmėjų nėra, bet kaip pavyzdį galėčiau pateikti Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos kalėdinį meduolių aukcioną. Tėvai, buvę mokyklos mokiniai perka tuos meduolius, o pinigai traktuojami kaip parama mokykla. Tai nėra dideli pinigai, kasmet surenkama apie tūkstantį eurų, už tokius pinigus didelių kapitalinių remontų nepasidarysi“, – kalbėjo J.Banienė.
Švietimo skyriaus duomenimis, šiemet remonto poreikis Anykščių rajono mokyklose įvertintas 314506,21 Eur. 139584,0 Eur yra įtraukti į planą ir bus panaudoti mokyklų remonto poreikiams. Švietimo skyriaus vedėja J.Baniene, kalbėdama apie Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos aplinkos tvarkymo problemą, taip pat pabrėžė, kad nei šiemet, nei pernai gimnazija neprašė remontuoti jų kiemo aikštelės ar įvažiavimo kelio.
159464 569223so much fantastic data on here, : D. 619600
A. Fjellbirkeland ėmė juoktis: „Patikėkit, turiu ką veikti, dirbdama pusantro etato, pati turėdama pusę“.
Įdomu kieno vardu įformintas tas 1-nas etatas gimnazijoje, kurio funkcijas atlieka ponia A.F. ?
Kai tokia rajono švietimo valdžia kaip ir Lietuvos bobų ir dar priedo rašalas tai baisu
Prie ko rajono švietimo valdžia, jei gimnazija nesugeba savo turto prižiūrėti? Dar svarsčiau leisti savo vaiką į Svėdasus, bet po šio straipsnio aišku, kad negalima.
Net juokas ima skaitant dejones dėl prasto kelio, duobių ir pan. prie gimnazijos. Gerbiamas ponas norvegas prifotografavo duobių, o tuoj visi į diskusijas pasileido. Juk ta gatve važinėja gimnazijos mokytojai ir mokiniai, tai būkit malonūs nedejuokit ir neieškokit kaltų, o pasiimkit kastuvus ir padirbėkit patys. Netoliese, Daujočiuose, yra žvyro karjeras, galima žvyro atsivežti ir tas duobes užpilti. Dar to betrūko, kad gimnazijos teritorijoje kas kitas talkas organizuotų. Ir fotografas galėt ne feisbukuos rašinėti, o rankeles pamiklinti taisant privažiavimą prie mokyklos, kurioje jo žmona užima atsakingas pareigas- dirba direktorės pavaduotoja.
Plika akimi matosi, kad įstaigoje reikia Juozo tarnybos audito.
Problema išsispręs ženkliai sumažinus biurokratų armiją.
Pritariu. Tokioje gimnazijoje yra direktorė ir net du pavaduotojai. Kai trys vadovauja, tai nebežino ar reikia jiems kelio ar nereikia, ar prašė ar neprašė… Vyt lauk biurokratus.
Dar ten vadovauja ir sekretorė
Tokioje įstaigoje reikia sekretorės? Patys nesugeba išsivirti kavos? Tegul aparatą pasistato ir nereikės pinigų biurokratams mėtyti.
Seniūnas Rasalas, savame stiliuje: „nieko nežinau, nieko negirdėjau”
Prieš komentuojant, reikėtų paskaityti straipsnį, tada nerašysite nesąmonių.
Jei Svėdasų gimnazijos vadovė tokia, tai reiktų greitai uždaryti šitą mokyklą.
Ar norint tapti pavaduotoja, reikia kokio nors intelekto testo?
Pagal straipsnī, tai nereikia.
Ar ponia Pranckevičienė, teigianti, kad „vaikų darželis suremontuotas”, yra kada nors jame buvusi?