Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija į nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ įtraukė Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą Didįjį ir jo žmoną Oną Vytautienę vaizduojančią miniatiūrą.
Kaip pirmadienį pranešė Valdovų rūmai, tai seniausia žinoma miniatiūra, kurioje vaizduojamas Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Didysis su žmona Ona. Miniatiūra sukurta XV amžiaus pabaigoje – XVI amžiaus pradžioje ir yra rankraštinės to meto knygos dalis.
Į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ įtrauktas Vytauto Didžiojo ir Onos Vytautienės imaginacinis (įsivaizduojamas) atvaizdas yra unikalus paveldo objektas dėl ypatingai retų išlikusių šių ankstyvųjų Lietuvos valdovų portretinių atvaizdų.
Seniausias atvaizdas, siejamas su Vytautu Didžiuoju, yra šio valdovo majestotiniame antspaude, kuris naudotas 1407–1430 metais. Kiti žinomi Vytauto Didžiojo portretai sukurti jau po valdovo mirties.
Tyrinėtojų vertinimu, valdovo atvaizdas artimas Vytauto Didžiojo išvaizdos aprašymams. Pasak muziejaus, šis piešinys atitinka menotyrininkės Giedrės Mickūnaitės pateiktą apibendrintą žodinį Vytauto Didžiojo portretą: „Mažo ūgio, lieknas, dešinioji ranka žymiai ilgesnė už kairiąją, moteriškų veido bruožų, bebarzdis“.
Miniatiūra, vaizduojanti Lietuvos didžiąją kunigaikštienę Oną, taip pat yra seniausias žinomas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovės atvaizdas. Paleografinę šaltinio analizę atlikusios Rūtos Čapaitės vertinimu, miniatiūros dailininkas Lietuvos valdovų portretus galbūt perpiešė iš ankstesnio XV amžiaus vidurio ar antrosios to šimtmečio pusės piešinio, ką liudija XV amžiui būdinga karūnos forma ir valdovės šukuosena (kaktoje nuskusti plaukai).
Valdovų rūmų muziejus šią miniatiūrą kartu su dar devyniomis akvarelėmis, vaizduojančiomis Europos valdovus, įsigijo 2014 metais iš aukcionų namų „Dominic Winter“ (Jungtinė Karalystė). Anksčiau šis dešimties miniatiūrų rinkinys parduotas „Christie’s“ aukcione Niujorke (JAV).
Pasak istoriko Rimvydo Petrausko, viename rinkinyje kartu su kitų Europos valdovų atvaizdais esanti miniatiūra ikonografiškai įkomponuoja Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą Didįjį į bendrą šio valdovo atminties europinėje XVI amžiaus tradicijoje vaizdą ir rodo šio valdovo svarbą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Šiaurės Vidurio Rytų regiono Europos istorijoje.
Ši miniatiūra yra jau antroji Valdovų rūmuose saugoma vertybė, įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. 2015 metais į šį registrą, kuriame registruojami reikšmingiausi Lietuvos dokumentinio paveldo objektai, įtrauktas 1568 metais Niurnberge sukurtas grafikos darbas „Gardino vaizdas“.
Mada vystosi cikliškai. Kada vėl bus madinga moterims skųsti plaukus ant kaktos? Supratote teisingai, ne ant gagtos, o ant kaktos.