Penktadienį Utenos vyriausiojo komisariato Anykščių rajono policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis komisariate skaitė 2017 metų veiklos ataskaitą. Baigiantis renginiui ir nutilus kalboms už durų pasigirdo nagų skrebenimas, koridoriuje išskilmingo atsisveikinimo su tarnyba laukė policijos šuo Ūkas.
Pareigūnų mažėja,
bet reaguoja greičiau
Anykščių rajono policijos komisariato viršininkas R.Čepulis ataskaitos pradžioje dėstė, kad esminiai gyventojų lūkesčiai iš policijos – pareigūnai turėtų būti matomi gatvėse, nes tai siejama su saugumu, bei greita ir kvalifikuota pagalba. „Kai iš miesto centro į dabartines patalpas persikraustėme, policija tapo lyg ir mažiau matoma,“ – sakė R.Čepulis. Tačiau, komisaras pabrėžė, kad 2017 metais dirbo daugiau policijos epipažų nei 2016 metais. 2016 metais Anykščių meiste ir rajone kiaurą parą dirbo mažiausiai du patrulių ekipažai, 2017 metais – naktį mažiausiai 2, dieną – mažiausiai 5. Gerokai pagreitėjo policijos reagavimo laikas į A kategorijos (kai gresia pavojus žmogaus gyvybei) situacijas. 2016 metais vidutinis reagavimo laikas į A kategorijos įvykius buvo 8 min. 52 sek, 2017-aisiais 7 min. 56 sek.
Pranešimų nagrinėjimo laikas nuo vidutiniškai 25,3 dienų (2016 m.) sutrumpėjo iki 6,6 dienų (2017 m.).
Pernai gauti 4497 gyventojų pranešimai, užpernai – 5400. Tuo tarpu nusikalstamų veikų 2017 metais lyginant su 2016 metais skaičius išaugo – nuo 401 iki 489, tačiau, pasak komisaro, šį augimą lėmė pasikeitusi girtų vairuotojų baudimo tvarka bei gausėjančio smurto artimoje aplinkoje atvejai.
Sumažėjo registruotų vagysčių skaičius. 2016 m. buvo registruotos 188, 2017 m. – 162 vagystės. Ištirta 36 proc. vagysčių. O bendras nusiklatimų Anykščių rajone ištyrimo rodiklis yra 67,3 proc.
Trečdaliu sumažėjo sukčiavimų. „Manau, didelę dalį teigiamo darbo padarė informacijos sklaida apie sukčiavimus bei bendruomenės pareigūnų aktyvus darbas,“ – džiaugėsi Anykščių rajono policijos viršininkas.
Per 2017 m. pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai dėl nusikalstamų veikų, susijusių su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis.
2017 metais įvyko 17 įskaitinių eismo įvykių, kurių metu žuvo 1 dviratininkas, sužalotas 21 asmuo. Beje, daugiausia įvykių, per kuriuos sužalojami žmonės, vyksta sekmadieniais, o iš nukentėjusiųjų – 5 vairuotojai, 6 keleiviai, 8 pėstieji ir 2 dviratininkai.
Greičio matuokliai 2017 metais užfiksavo 1200 leistiną greitį viršijusių vairuotojų arba dvigubai daugiau nei 2016 metais. Per 2017-uosius sulaikyti 77 neblaivūs vairuotojai.
2016 metais Anykščių rajono policijos komisariate dirbo 53, 2017 – 55 pareigūnai. Taigi per metus policininkų skaičius išaugo, tačiau lyginant su 2014-aisiais, kai mūsų komisariate dirbo 72 pareigūnai – policininkų Anykščiuose yra gerokai mažiau.
R.Čepulis džiaugėsi, kad nuolat auga pareigūnų alga ir dabar patruliai į rankas gauna ne mažiau kaip 700 eurų, tyrėjai – ne mažiau kaip 850 eurų.
Daugiau nei trys ketvirtadaliai Anykščių policinkų turi aukštąjį išsilavinimą.
Smurto artimoje aplinkoje
atvejų – dvigubai daugiau
Pernai rajone nenužudytas nė vienas žmogus, tačiau žiauriai augo smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičius. 2016 metais registruoti 87, 2017 metais – 164 smurto artimoje aplinkoje atvejai.
Auditorijai buvo parodyta filmuota medžiaga – keliolika reportažų, kaip pareigūnai sprendžia šeimyninius konfliktus. Daugeliu atvejų tarp besivaidijančių girtų tėvų matomi mažamečiai vaikai.
Rajono policijos viršininkas smurto atvejų augimą grindė ir paprasčiausiu pareiškimų rašytojų suaktyvėjimu, tačiau visgi auditoriją kvietė pagalvoti, kaip spręsti smurto artimoje aplinkoje problemą.
R.Čepulio ataskaitos klausėsi ne tik Anykščių policininkai. Į renginį atvyko ir Seimo narys Antanas Baura, rajono meras Kęstutis Tubis, Utenos vyriausiojo policijos komisaritao viršinkas Vytautas Vaiškūnas, prokuroras Arvydas Miečius, Anykščių ugnegesių vadas Saulius Slavinskas bei Anykščių moterų užimtumo centro vadovė Elvyra Lasskaja.
Vėliau svečiai išsakė savo poziciją apie smurtą artimoje aplinkoje, tačiau sprendimų būdų nerado. „Jei kas sugalvotų, kaip padaryti, kad dalis tautos neitų žemyn – gautų Nobelio premiją,“ – sakė meras K.Tubis.
Anykščiai – Naujieji Vasiukai
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Vytautas Vaiškūnas dėkojo Anykščių valdžiai ir policininkams bei džiaugėsi gerėjančia situacija. „Technikos jau turime tiek, kad nėra kur dėti,“ – gyrėsi komisaras. Jis sakė, kad nuo šių metų liepos 1-osios visiems policininkams algos bus pakeltos dar 100-150 eurų. „Anykščiai – lyg Ilfo ir Petrovo Naujieji Vasiukai. Buvau Knygų mugėje – Anykščių stendas, knygos, žmonės Anykščius reprezentuoja,-“ džiaugėsi V.Vaiškūnas. Jis tikino, kad Anykščių rajono policijos komisariatas pagal visus parametrus yra antras Utenos apskrityje, bet teigė, kad šalies valdžia dar turėtų pagalvoti, kaip skatinti pareigūnus vykti dirbti į periferiją. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas pateikė pavyzdį, jog Estijos vyriausybė policininkams, dirbantiems rusiškame šalies pakraštyje esančiame Narvos rajone, moka 300 eurų priedą prie atlyginimo. „Jei nebus saugu – nė vienas normalus verslininkas neateis,“ – apie tiesiogines policijos darbo ir verslo sąsajas kalbėjo V.Vaiškūnas.
Renginio akcentas –
Ūko pensija
Baigiantis renginiui Anykščių policijos viršininkas R.Čepulis savo viršininką V.Vaiškūną pasveikino su artėjančiu gimtadieniu. O tada į salę buvo pakviestas pareigūnas Ūkas.
Dešimt metų policijoje dirbęs Ūkas iškilmingai palydėtas į pensiją. Tiesa, šuo elgėsi ne taip, kaip dera pensininkui – lojo, veržėsi nuo pavadžio. „Jis įpratęs dirbti, negali be darbo,“ – šypsojosi šunį į salę atvedęs kinologas Nerijus Urbonas. „Mano kolega, draugas… Kai dar svarsčiau, ar imtis dresuoti šunį, ar ne, sulaukiau patarimo: „Tu net nedvejok – gyvulys niekada tavęs neišduos. Ūkas manęs niekad neišdavė,“ – kalbėjo policininkas – kinologas N.Urbonas.
V.Vaiškūnas išdavė paslaptį, kad Ūkas ieškojo pačios Landsbergienės. Prieš keletą metų Gražina Ručytė Landsbergienė buvo paklydus miške šalia Anykščių ir Ūkui teko jai pagelbėti.