Paprastai didžioji dalis plaukelių po jų šalinimo atauga prasiskverbdami pro odos paviršių ir nesukelia jokių bėdų. Visgi nutinka taip, kad plaukai nepajėgia išaugti ant odos ir auga joje taip sukeldami skausmą, pūlinukus ir neestetišką vaizdą.
Įaugę plaukai gana dažnai pasitaikanti odos problema, kuriai įtakos turi plaukelių šalinimas skustuvu arba depiliacija. Kuomet plaukai pašalinami netinkamai, jiems sunku prasiskverbti pro odos paviršių ir augti, tada patiriamas nemalonus plaukelių įaugimas. Įprastas šios problemos požymis yra atsiradę raudonos arba odos spalvos nelygumai, kitaip sakant, guzeliai. Jie gali sukelti nemalonų niežulį ar panašų į uždegimą skausmą, sunkesniais atvejais gali pūliuoti, išsivystyti folikulitas. Kitas plaukų įaugimo požymis – po oda matomi augantys plaukai. Šie nekelia jokio skausmo, tačiau atrodo neestetiškai.
Kokios plaukų įaugimo priežastys?
Galima išskirti kelias įaugančių plaukų priežastis, didžiąją dalį jų lemia netinkamas plaukų šalinimas, kita dalis slypi genuose. Išsiaiškinkime, kas gali sukelti įaugančių plaukelių problemą:
1. Per dažnas plaukelių šalinimas – tai dažnai pasitaikanti įaugusių plaukų priežastis. Kiekvienas nori kuo greičiau pašalinti vos matomus plaukelius, bet tai ilgainiui gali pakenkti odai. Kai griebiate skustuvą ar depiliacijos priemones, prisiminkite, jog bandydami pašalinti trumpesnius nei 4 milimetrų plaukus, galite sukelti plaukelių įaugimą. Taip atsitinka, nes nei vaškui, nei skustuvo ašmenims nepakanka sukibimo su per trumpais plaukeliais ir jie lūžta netinkamose vietose, užuot išsirovę su šaknimis arba nupjauti odos paviršiuje.
2. Agresyvus skutimas dar viena priežastis, kodėl plaukeliai įauga odoje. Kai skutama prieš plauko augimo kryptį, labiau dirginama oda, o plaukelis nuskutamas per daug. Tai gali sukelti plaukų įaugimą, nes per daug nuskustam plaukui sunkiau prasikalti į odos paviršių ir jis pradeda augti odoje. Taip pat po skutimo plauko galiukas tampa aštrus ir dėl to jam lengviau palįsti po oda, ypač, jei plaukai garbanojasi.
3. Norint išvengti plaukų įaugimo svarbu prieš skutimą ar depiliaciją tinkamai paruošti odą. Dėl susikaupusių negyvų odos ląstelių gali užsikimšti plauko folikulas ir plaukelis neprasiskverbia į odos paviršių, jam lengviau pakrypti į šoną ir augti po oda.
4. Galbūt tai kiek rečiau įvardinama plaukelių įaugimo priežastis, bet aptemti drabužiai ir karštis gali sukelti šią problemą. Apie 24 valandas po depiliacijos ar skutimosi oda būna itin jautri karščiui ir trinčiai, tad prigludę rūbai, karšta vonia, deginimasis gali sukelti odos sudirgimą ir plaukų įaugimą.
5. Pereikime prie plaukelių įaugimo priežasčių, kurias gali lemti genetika. Dažniau įauga iš prigimties garbanoti plaukai, o ypač, kai yra skutami. To priežastis yra išlenkti folikulai. Tokie plaukeliai lengvai sukasi, o skustuvu nuaštrinti jų galiukai palenda po oda taip sukeldami plaukelio įaugimą.
Kaip kovoti su įaugusiais plaukais?
Kai jau žinome plaukų įaugimo priežastis, galime išsiaiškinti būdus, kaip problemą sumažinti arba jos išvengti. Pakalbėkime apie kelis dažniausiai siūlomus kovos su įaugusiais plaukeliais būdus:
1. Pirmasis būdas, galintis sumažinti įaugusių plaukelių kiekį – tinkamas odos paruošimas skutimui ar depiliacijai ir priežiūra po to. Prieš skutant ar depiliuojant nepageidaujamus plaukelius reikėtų odą nušveisti su odos šveitikliu. Taip panaikinamos negyvos odos ląstelės, galinčios kliudyti plaukui išaugti ant odos paviršiaus. Norint apsaugoti odą nuo sudirgimo ir pažeidimų, skutimosi metu reikėtų naudoti skutimosi gelį ar kremą be alkoholio, o po procedūros nepamiršti drėkinti odą. Tai padės sušvelninti odos paviršių, išvengti sudirgimo ir leis plaukeliams lengviau išdygti.
2. Prisiminkite, kad svarbu ne tik kokias priemones skutimosi metu naudojate, bet ir kaip skutate plaukelius. Plaukus reikėtų skusti jų augimo kryptimi, jokiu būdu ne priešingai. Žinoma, kad plaukeliai liktų trumpesni ir mažiau matomi, norisi juos skusti prieš plauko augimą, tačiau taip pažeidžiama oda, plaukelis nuskutamas per trumpai, o toks skutimas dažnai tampa įaugusių plaukų priežastimi.
3. Cheminė depiliacija gali sušvelninti plaukų struktūrą, todėl pašalintų plaukelių galiukai nėra tokie aštrūs kaip po skutimosi. Jie auga mažiau matomi, o ir nepajėgia prasiskverbti atgal po oda ir augti ten, todėl sumažėja įaugusių plaukų kiekis. Atkreipkite dėmesį, kad cheminė depiliacija negali būti atliekama kiekvieną dieną, nes tai gali dirginti odą. Po depiliacijos reikėtų naudoti odą raminančius kremus, pavyzdžiui, hidrokortizono tepalą ar kremą su alaviju.
4. Jei norite plaukų įaugimo atsikratyti ilgam laikui, patariamas plaukų naikinimas lazeriu. Tai būdas, kuris panaikina įaugusius plaukelius. Jau po pirmos procedūros pastebimai sumažėja plaukuotumas. Plaukų šalinimą Aleksandrito lazeriu atlieka lazerinės dermatologijos specialistai, procedūra greita, neskausminga, saugi ir efektyvi. Toks plaukelių šalinimo būdas tinka net tiems, kurių oda yra jautri ir alergiška kitoms plaukelių šalinimo priemonėms. Procedūra atliekama atsižvelgiant į kiekvieno odos tipą. Pagal tai parenkami tinkami lazerio impulsai. Plaukelius naikinant lazeriu paveikiamas ne tik plaukas odos paviršiuje, bet ir jo svogūnėlis. Paveikti plaukai iškrenta ir nustoja augti. Tokia procedūra nepažeidžia aplink esančių audinių, nes veikia tik už plauko augimą atsakingas ląsteles. Plaukų naikinimas lazeriu leidžia džiaugtis lygesne ir glotnesne oda ištisus metus.
5. Elektrolizės būdas plaukelius pašalina visam laikui. Tokios procedūros metu veikiami plaukų folikulai. Ji gali būti atliekama visų tipų plaukų šalinimui nepriklausomai nuo jų spalvos ar storio. Su pašalintais plaukais dingsta ir plaukų įaugimo problema. Minusas, kad elektrolizė – gana lėtas plaukų naikinimo būdas, nes naikinama po vieną plaukelį. Reikia nemažai seansų su gana ilgomis pertraukomis, kad būtų pasiekti norimi rezultatai.
6. Sunkesniais plaukų įaugimo atvejais atliekamas medicininis įaugusių plaukų šalinimas. Daromas nedidelis pjūvis ir ištraukiami įaugę plaukeliai. Taip pat gali prireikti gydymo antibiotikais, jei plaukelių įaugimo vietose kyla infekcijos. Visgi tokiais atvejais reikėtų kreiptis į gydytojus, kurie paskirs tinkamiausią gydymo būdą.
Įaugę plaukai medicininiu požiūriu nėra kenksmingi, tačiau jie gali tapti kosmetine problema. Po plaukelių įaugimo gali likti randai, odos spalvos pokyčiai dar vadinami použdegimine hiperpigmentacija, taip pat gali kilti odos infekcija ir labai retais atvejais atsirasti keloidiniai randai. Tad, jei jus vargina įaugę plaukai, būtinai pasitarkite su gydytojais, koks plaukų šalinimo būdas galėtų padėti efektyviai išspręsti problemas.