„Niekas nėra taip nenaudinga, kaip efektyviai daryti tai, ko išvis nereikia.” P. Druker. Perfrazuojant įtakingo rašytojo, vadybos konsultanto Peterio F. Druckerio žodžius, norisi akcentuoti, kad dažna organizacija didelę dalį žmogiškųjų, finansinių ir kitų resursų sutelkia į veiklas, kurios tiek procese, tiek galutiniame rezultate nėra naudingos nei pačiai organizacijai, nei tuo labiau visuomenei. Kiekvienos organizacijos prioritetu turėtų būti laikomas siekis kuo mažesniais resursais siekti maksimalaus rezultato bei naudos klientams.
Daugelis vietos savivaldos įstaigų ir organizacijų, tame tarpe ir savivaldybių administracijos, norėtų kaip ir pažangiosios verslo įmonės sužadinti esminius pokyčius paslaugų kokybės, procesų valdymo srityse, tačiau pavieniui nėra pajėgios nusamdyti aukštos klasės konsultantų, kurie pasitelkę naujausius vadybos metodus, pvz. LEAN, padėtų vadovams bei darbuotojams priimti optimaliausius sprendimus. Čia į pagalbą ir nešinas LEAN metodika atėjo projektas “Praktinių mokymų ir renginių ciklas, skirtas stiprinti institucijų bendradarbiavimą ir jų darbuotojų gebėjimus” (akronimas “Atvira lyderystė”, angl. Open Leadership, LLI-59), iš dalies finansuojamas 2014 – 2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis. Projektas dalinai jau suteikė inovatyvių pokyčių galimybę septynioms regiono savivaldybėms (Visagino savivaldybė, Zarasų, Ignalinos, Kupiškio, Molėtų, Utenos ir Anykščių rajonų savivaldybės) bei dar bent dešimčiai Latvijos savivaldybių.
Inovatyvi vietos savivalda – ne revoliucinis pokytis, o kasdienio darbo rezultatas. Tai įrodo net vienos didžiausių valstybės organizacijų, tokios kaip Lietuvos policija, Lietuvos geležinkeliai, dalis LR Susisiekimo ministerijai pavaldžių įstaigų, Alytaus savivaldybė, kurios pasirinkę pokyčių kelią bei nuosekliai ir kryptingai dirbę, pasiekė labai gerų rezultatų: negaudami papildomų asignavimų pagerino paslaugų kokybę, atsisakė nuostolingų funkcijų vykdymo, optimizavo darbuotojų skaičių, pagerino darbo sąlygas bei pasiekė daugelį kitų teigiamų pasiekimų. Viso to siekia ir mūsų regiono savivaldybės, o kaip pagrindiniai pokyčių “įrankiai” (suteikiami projekto) tam naudojami: lyderių apsisprendimas + aiškūs tikslai + motyvuota komanda.
Projekto, kuris jau įpusėjo ir tęsis dar beveik vienerius metus, veiklų dėka mūsų regiono savivaldybių administracijų ir joms pavaldžių įstaigų darbuotojai susipažins ne tik su procesų valdymo, pažangios lyderystės pagrindais, įgis regioninėse ir tarptautinėse darbo grupėse kultūros, turizmo, įvaizdžio formavimo, emigracijos temomis patirties, specifinių profesinių sričių, bet ir galės su konsultantų pagalba patobulinti aktualiausių sričių paslaugų suteikimo klientams procesus. Projektą įgyvendina Euroregiono “Ežerų kraštas” direktorato biuras Lietuvoje kartu su partneriais Latvijoje, Latgalės planavimo regionu.
Projekto rėmuose visose regiono savivaldybėse jau įgyvendinta eilė veiklų, iš kurių vien Lietuvoje svarbu išskirti įvykusias 37 dienas mokymų ciklo “Įkvepianti lyderystė. Efektyvus organizacijos valdymas”, 19 kultūros ir turizmo darbo grupių susitikimų, 124 val. skirtos vadybos ir IT konsultacijoms. Tęstiniai mokymai leidžia giliau įsisavinti žinias ir suteikia erdvės sisteminiams, ilgalaikiams pokyčiams. Birželio 6-7 dienomis Utenoje įvyko ypač pokyčiams įkvėpusi praktinė konferencija “Inovatyvi savivalda: susitelkimas ties paslaugų kokybe ir efektyvumu”. Panašios veiklos atitinkamai įgyvendinamos ir Latvijoje. Tarptautiniu lygmeniu, kartu su Latvijos partneriais, dar pernai metų spalį organizuota tarptautinė konferencija, o šiemet jau pradėta vykdyti jungtinių Lietuvos-Latvijos turizmo ir kultūros darbo grupių susitikimus, kurie šiuose sektoriuose žada tvarios plėtros rezultatus glaudžiai bendradarbiaujant dviem valstybėms.
Toliau Lietuvoje taip pat planuojama ne tik tęsti išvardintus mokymus, veiklas, bet ir pradėti kitus mokymus paslaugų kokybės, teisės, IT, emigracijos, įvaizdžio formavimo ir kitomis minėtomis temomis. Veiklos palies visus savivaldybės lygmenis: nuo žemiausio, iki aukščiausio. Tai leis įsitvirtinti moderniai savivaldai, kuri ryžtingai žvelgia į permainas, bendradarbiauja ir kuria vieningą, lyderiaujantį regioną. Tad visi kartu siekime sukurti atvirą lyderystę – į klientą orientuotą, lanksčią ir tvarius gerovės produktus kuriančią savivaldą.
—
Šį projektą bendrafinansuoja Europos Sąjunga. 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa siekia prisidėti prie darnaus programos teritorijos vystymosi padėdama jai tapti patrauklia ir konkurencinga vieta gyventi, dirbti ir apsilankyti. Programos tinklapis internete – www.latlit.eu. Oficialus ES tinklapis – www.europa.eu. Visas projekto biudžetas – 382 667.65 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 325 267.50 Eur.
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako VšĮ Euroregiono „Ežerų kraštas” direktorato biuras Lietuvoje. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
VšĮ „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuro” informacija.
Daugiau informacijos teiraukitės biuro tinklapyje http://www.inppregion.lt/ekbiuras esančiais kontaktais.
Užsak. Nr. 737