Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio- Žukausko memorialinis muziejus yra vienintelis Anykščiuose esančio Tilto gatvės komplekso rezidentas, kuris šioje vietoje neturi savo nuolatinių patalpų.
Pernai pavasarį įkūrus Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterį, muziejus, kuris yra vienas iš šio klasterio narių, buvo paprašytas išsikraustyti iš komplekso, kuriame jau buvo įkūręs istorinę šios vietos atmintį primenančią ekspoziciją.
Į Tilto gatvės pusę dairėsi visą laiką
Už 2,5 mln. Eur atnaujinus Tilto gatvės kompleksą, Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus viename Jono ir Onos Karvelių sodybos pastato kambaryje buvo įrengęs šių asmenybių istoriją primenančią ekspoziciją. Muziejaus direktorius Antanas Verbickas „Anykštai“ priminė, kaip muziejus į Tilto gatvės kompleksą buvo įkėlęs koją.
„Antanas Vienuolis-Žukauskas ir Karveliai buvo artimi kaimynai ir anais laikais bendraudavo, kai buvo skirtingų ūkių savininkai. Kai Tilto gatvėje 2020 metais pradėjo dirbti statybininkai, mes į tą pusę visą laiką dairėmės, nes toje vietoje dar būdavo atrandama visokiausių eksponatų. Apie buvusius Karvelių namus anksčiau esame rinkę medžiagą ir eksponatų iš tų namų daug turime. Ta vieta mums nebuvo svetima. Mūsų muziejaus rūpesčiu ant Karvelių namo sienos buvo pakabinta atminimo lenta. Kai vyko pastatų griovimo darbai, mes su Anykščių rajono savivaldybės vyr. architekte Daiva Gasiūniene rūpinomės, kad Karvelių name būtų išsaugotas vienintelis likęs autentiškas pečiukas, kokliai smetoninių laikų. Statybininkai juos demontavo, o mes juos valėme, tvarkėme. Ardant Karvelių sodybą, buvo išsaugotos autentiškos durys. Po to, kai vyko statybos darbai, proceso metu buvo nuspręsta, kad Karvelių sodyboje galbūt vienas kambarys bus skirtas istorijai. Dėl to pastate net buvo padarytos tam tikros korekcijos. Statybininkai įstatė mūsų paruoštas, restauruotas duris ir krosnį pastatėme imitacinę. Toje vietoje buvo įrengtas dainininkės Onos Zabielaitės-Karvelienės atminimui skirtas kampelis. Iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus buvo atvežti eksponatai, baldai, paveikslai, pianinas. Čia buvo tas etapas, kol dar nebuvo įkurtas Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasteris, Tilto gatvės komplekse metus laiko nevyko jokios veiklos. Mes ten „gyvenome“ nuo 2021 metų gruodžio. Kai kūrėsi klasteris, muziejus deklaravo savo interesą prisidėti prie tos teritorijos istorinės atminties išsaugojimo, kad nebūtų užmiršta, kas buvo tų namų, kurie yra ant upės kranto, šeimininkai“, – pasakojo muziejaus direktorius A. Verbickas.
Nenorėjo patalpų dalytis
Muziejaus direktorius A. Verbickas sakė, kad Tilto gatvės komplekso patalpas muziejui teko palikti praėjusių metų pavasarį įkūrus Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterį.
„Mes dabar Tilto gatvės komplekse patalpų neturime. Jas dabar turi tie, kam jų reikia labiau. Be to, pagal konkurso sąlygas tas patalpas buvo būtina dalytis dviems komplekso įveiklintojams, todėl jei jose būtume pasilikę vieni, tai būtų buvę neleistina, o jei mes jomis dalytumėmės su kitais įveiklintojais, tai neužtikrintų mūsų sklandžios veiklos. Todėl pasirinkome variantą patalpas Tilto gatvės komplekse palikti“, – sakė A. Verbickas.
Ekspozicijos vietoje – mokykla
Su Karvelių praeitimi susijusius eksponatus iš Tilto gatvės komplekso muziejui pernai teko perkelti į saugyklas.
„Gali dėl daug ko gailėtis. Mes atėjome į Tilto gatvės kompleksą tuo metu, kai jos buvo tuščios. O jei dabar kažkam yra poreikis komplekse esančiomis patalpomis naudotis nuolatos, tai tas irgi labai džiugu“, – kalbėjo A. Verbickas.
Šiuo metu patalpose, kuriose muziejus buvo pradėjęs kurti istorinę ekspoziciją, veikia „Šventosios upės mokykla“.
Organizuoja koncertus
Nors nuolatinių patalpų Tilto gatvės komplekse muziejus ir neturi, šioje vietoje kartą per mėnesį organizuoja koncertus. Koncertai vyksta žaliojo pastato fojė erdvėje.
„Mes šią vietą paverčiame koncertine sale. Joje telpa maždaug 60 žmonių. Noriu akcentuoti, kad tai nėra koncertinė erdvė, kokios yra Sakralinio meno centre ar Anykščių koplyčioje. Čia yra namų muzikavimo erdvė. Dėl to pasirenkamas atitinkamas repertuaras, koncerto metu vyksta pauzės, kurių metu atlikėjai kalba apie savo muzikinį kelią, primename apie šių namų buvusių šeimininkų gyvenimą. Tai nėra įprastinis koncertas, čia toks daugiau bendruomeniškas pabuvimas“, – pasakojo A. Verbickas.
Už naudojimąsi šia erdve muziejui tenka mokėti Tilto gatvės kompleksą administruojančio Anykščių turizmo ir verslo nustatytus mokesčius. A. Verbickas sakė, kad paskutinė muziejui išrašyta sąskaita siekė 20 Eur.
Bendradarbiavimui didelio poreikio nėra
Tilto gatvės komplekse vyksta labai skirtingos veiklos. Organizuojamos mankštos, mušamas šamaniškas būgnas. Viena iš sąlygų komplekso rezidentams – bendradarbiavimas. Muziejaus direktoriaus A. Verbicko teiravomės, ar jis vyksta.
„Kaip aš sakau, mums tai nekliudo. Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras suderina, kad veiklos nesusikirstų. Kiekvieni čia turi savus interesus, be to, tam bendradarbiavimui kol kas nebuvo didelio poreikio“, – kalbėjo A. Verbickas bei prisiminė vienintelį bendradarbiavimo su komplekso įveiklintojais atvejį, kuomet visi kartu puošė teritoriją šventėms.
Pasiteiravus, ar naujoms veikloms Tilto gatvės komplekse reikalinga papildoma finansinė Anykščių rajono savivaldybės parama, muziejaus direktorius A. Verbickas tikino, kad kol kas apsieinama ir be jos: „O kaip bus toliau – matysime“, – sakė jis.
Laukia restorano atidarymo
Tilto gatvės komplekse muziejus primena ne tik iškilią čia gyvenusių Karvelių istoriją, bet ir tai, kad šioje vietoje yra buvę gimdymo namai. Muziejaus direktorius A. Verbickas sakė, kad žaliajame pastate yra eksponuojama fotografijų paroda, kurioje įamžinti vaizdai iš Vilniaus gimdymo namų.
Kalbėdamas apie ateities veiklas, muziejaus direktorius A. Verbickas prasitarė, kad laukia, kuomet Tilto gatvės komplekse duris atvers restoranas: „Galbūt po mūsų organizuojamų koncertų bus norinčių kartu su atlikėjais pabendrauti prie kavos puodelio. Mūsų kryptis – lyg namų muzikinis salonas.“
Apie Tilto gatvės kompleksą
Anykščiuose už 2,5 ml. Eur įrengtą Tilto gatvės kompleksą įveiklina 13 į Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterį susibūrusių fizinių asmenų bei organizacijų. Į klasterį susibūrė Anykščių rajono vietos veiklos grupė, Anykščių miesto vietos veiklos grupė, Anykščių rajono ūkininkų sąjunga, Anykščių turizmo ir verslo informacinis centras, Anykščių menininkų asociacija, VšĮ „Šeimos idėjų centras“, VšĮ „Širdžių metas“, VšĮ „Sielos sala“, Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio- Žukausko memorialinis muziejus, ūkininkas Ramūnas Daugelavičius, MB „Atlantų slėnis“, Lina Timukaitė, Anykščių naujų vėjų bendruomenė.
Priminsime, kad Tilto gatvės komplekso bendra projekto vertė siekia 2 463 370,09 Eur. Iš jų ES fondų lėšos – 1 441 407,94 Eur, valstybės biudžeto lėšos – 127 183,06 Eur, Anykščių rajono savivaldybės biudžeto lėšos – 894 779,09 Eur.
Tilto gatvės statinius projektavo UAB „Metro architektūra“ (architektai Paulius Kisielis, Julius Biliūnas, Tautvilė Džiugytė, Irma Javtokė ir Algimantas Mačiulis), o statybos darbus atiko UAB „Statybų kodas“.
Jeigu tiesą pasakius, visi čia nuseno. Nuseno ne amžiumi, bet veikla. Jei Anykščiai vedė daugelyje sferų, tai dabar merdi daugelyje sferų. Kultūroje taipogi. Reikia visiems siekti naujovių, ne tik kultūrininkam.
Gal jau vanduo per sienas begt pradėjo kas issikelia
Ta vieta ir būtų įdomi, jei atspindėtų Karvelių gyvenimą. Anykščiams jie buvo svarbūs. O dabar visi ten laikini nuomininkai.
tikri durneliai – kaip gali kurti ekspoziciją, jei žinai, kad tave iš ten išmes?
Tau buvo ir taip aišku kaip ir iš koplyčios, Angelų muziejaus. Dirbo muziejininkai ir kvit. Viską padarė, sutvarkė. Kaip nesuprast, kad nepaliks tų objektų..
Tautvydas Kontrimavičius super muziejininkas. Jo dėka daug kas vyksta įdomaus ir gražaus.
o per kurią vietą jis super? Per zuper? 🙂
Savivaldybės Kristutė kaip tikra bufetava keršija buvusiam savo šefui Verbickui
Tai ji bus direktorė muziejaus. Būtų šauni vadovė.
Apkaltų ne tik klėtelės langus, bet aptvertų ir elektriniu piemeniu
Tai kas dabar apkalė.
Na tikras piemenizmas toje veikloje. Muziejus valdytų ir veiktų puikiai. Diletantai uzurpavo Karvelių teritoriją.
Šis kompleksas turi priklausyti muziejui.Nes tik jis kuria išskirtinius renginius, aplinką. Visi kiti tik imitaciją…. Niekas per nieką… Pasibaisetina..