Šeštadieninėje tradicinėje „Bėk bėk, žirgeli“ šventėje dalyvavo Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda. Sveikindamas anykštėnus ir svečius ambasadorius skaitė lietuvišką tekstą, tuo ypač džiugindamas auditoriją. Vienas iš ambasadoriaus palydovų nepaleido fotoaparato iš rankų ir jau iš vežimo, kuriuo japonai įvežti į hipodromą, fotografavo aplinką. Tuo tarpu į šventę atvykę lietuviai, regis, labiau domėjosi alumi ir valgiais nei žirgais.
Ministras vietoj arklių pasirinko kiaules
Renginyje nedalyvavo jo globėjas Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, vietoj savęs atsiuntęs viceministrą Saulių Savicką. Pastarasis atvyko pasipuošęs tautiniais rūbais. Jis skaitydamas ministro sveikinimą kalbėjo, kad B. Markauskas labai norėjo į šventę, tačiau turėjo išvykti į Rygą, kur sprendžiamas afrikinio kiaulių maro klausimas. Buvo žadėta, kad į „Bėk bėk, žirgeli“ šventę atvyks ir pats Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis, tačiau premjeras renginyje nepasirodė.
Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis sveikinimo kalboje kvietė pajausti bendrystę su arkliu, pažvelgti jam į akis ir pajausti arklio prakaito kvapą. Prasidėjus šventei į ją atvyko ir LSDP partijos pirmininkas, Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.
Kartu su kitais garbiais svečiais į hipodromą vežimaičiais atvežti ir buvęs Veiverių klebonas Kazimieras Skučas, turintis asmeninį arklio muziejų, bei vienas iš Niūronių arklio muziejaus kūrėjų Stasys Svetlauskas.
Per renginio atidarymą pagerbti žygio žemaitukais dalyviai, gegužės 30 – birželio 3 dieną vežimais mediniais ratais važiavę maršrutu Ruoščiai-Surviliškis-Ramygala-Traupis-Niūronys. Žemės ūkio viceministras S. Savickas Arklio muziejaus direktoriui Mindaugui Karčiamarskui įteikė ministro B. Markausko padėkos raštą.
Tris pirmąsias vietas užėmė tas pats asmuo
Žiūrovai emocingai stebėjo žirgų dresuotojo iš Kiviškių Jaroslav Petrulevič pasirodymus. Per vieną iš pasirodymų jis ant žirgo atliko akrobatinius triukus, per antrąjį – šoko kartu su žirgu.
Pagrindinės Anykščių mero taurės varžybos, futbolo terminais kalbant, vyko į vienus vartus. Tris pirmąsias vietas iškovojo Danielius Gutkauskas, jojęs skirtingais žirgais. Šiauliuose gyvenantis sportininkas bendrame Lietuvos žirginio sporto konkūrų reitinge užima antrąją vietą. Jaunių grupėje mero taurę iškovojo anykštėnas Linas Uogela su žirgu Jalta. Antrąją vietą jaunių varžybose užėmė anykštėnė Jorilė Petrauskaitė su žirgu Regbis, trečiąją – Gabrielė Baužaitė su Fernanda.
Didėjančio sunkumo su Jokeriu konkūre antrąją vietą užėmė Anykščių kūno kultūros ir sporto centro komandos narė Austėja Žilinskaitė su žirgu Saulė. Tos pačios rungties jaunių varžybose pirmasis penketas buvo anykštėnai: L. Uogela su skirtingais žirgais užėmė 1-ąją ir 4-ąją vietas, J. Petrauskaitė – 2-ąją, G. Baužaitė 3-ąją ir 5-ąją. Šetlando ponių konkūrų varžybose antrąją vietą užėmė Augustė Baužaitė su Čikiu.
Jojančio barmeno komandinėse varžybose varžėsi keturi anykštėnų trejetai (tiksliau – šešetai). Nugalėjo „Mikadoras“ (G. Baužaitė, Otilija Skapaitė ir Arnas Adriuškevičius), antrąją vietą užėmė „Origonas I“ (J. Petrauskaitė, Emilija Bitvinskaitė ir Ema Goštautaitė), trečia buvo „Origonas II“ komanda (Karolina Kazlauskaitė, Karolina Jurėnaitė ir Augustė Bauraitė).
Buvo daug ir įvairaus alaus
Tuo pat metu, kai hipodrome vyko žirginio sporto varžybos, aplink jį šurmuliavo prekybininkų mugė. Lyg akibrokštas „valstiečių“ išblaivinimo politikai – gal keliolika veikusių alaus prekybos taškų. Prie maisto ir alaus nuolat rikiavosi eilės, o prekybinėje zonoje žmonių koncentracija buvo didesnė nei prie hipodromo.
Mažų daryklų, įvairių skonių (pvz. gervuogių ar dobilų) alus pardavinėtas po 2 eurus už bokalą. Didžiausią lauko virtuvę įsirengė „Perkūnkiemio“ restoranas, kur antrųjų patiekalų kaina buvo nuo 3 iki 7 eurų.
„Nefotografuok! Žmonių fotografuoti negalima“, – prieš „Anykštos“ žurnalisto fotoaparatą darkėsi girtas vyras, nešinas peršviečiamu celofaniniu maišeliu, kuriame įdėtas širdelės formos meduolis. Meduoliai, bažnytiniai saldainiai, įvairių skonių chalva (100 gr kaina – 3 eurai) – populiariausios valgomos mugės prekės, tačiau buvo ir įvairių daržovių traškučių, mėsos gaminių, arbatų. Na, o „nevalgomoje“ mugės dalyje vyravo tradiciniai kinų liaudies gaminiai.
Įvažiuojančius į Niūronis pasitiks arkliai
Šventės pradžioje automobiliams vietos užteko pačiuose Niūronyse įrengtose stovėjimo aikštelėse, tačiau vėliau atvykę į šventę turėjo šiek tiek pavarginti kojas – prie įvažiavimo į Niūronis budėję policijos pareigūnai automobilius nurodė statyti šalikelėje.
Legų ir Striukų sodybos kiemuose Anykščių rajono seniūnijos rengė pasirodymus, kurių tema – „Žirgas ir žmogus“. Išmintingiausi buvo svėdasiškiai, surengę teatralizuotą užstalę – toks vaidinimas ir patiems aktoriams turėjo būti pakankamai malonus.
Vyko ir tradicinės arklių kaustymo varžybos, Lietuvos sunkiųjų veislės arklių darbingumo vertinimai, Lietuvos sunkiųjų arklių ir stambiųjų žemaitukų veislių eržilų vertinimai.
Kelias valandas pakyloje, kuri buvo sumontuota šalia kavinės „Pasagėlė“, vyko koncertai – šoko Vilniaus ir Panevėžio kolektyvai bei anykštėnų „Gojus“, grojo kapelija „Sutaras“ iš Vilniaus.
„Pasagėlėje“ vyko Anykščių rajono mero K. Tubio priėmimas kviestiniams svečiams.
„Bėk bėk, žirgeli“ šventės proga prie įvažiavimo į Niūronis anykštėnas Žilvinas Smalskas iš lentų sukalė du milžiniškus arklius. Ž. Smalsko kūrinys ir po šventės liks Niūronyse – jo sumeistrauta arklių pora nuo šiol bus savotiškais Arklio muziejaus muitininkais.